Erdoğan’ın ‘başörtülü aday göster’ çağrısına CHP’den ilk açıklama

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Başörtülü bir aday gösterir misiniz?” sorusuna “Genel Başkanımızın başörtülü danışmanı var. Parti Meclisinde başörtülü arkadaşımız var. CHP başörtüsü ile ilgili samimiyetini kanıtlama etmiştir. Kanun telifi de bunun göstergesidir.” diye cevap verdi.

Abone ol

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin başörtüsü ile ilgili samimiyetini kanıtlama ettiğini, verdiği kanun teklifinin de bunun bir göstergesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Altay, Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

CHP başörtülü aday gösterecek mi?

Altay, “Başörtülü bir aday gösterir misiniz?” sorusu üstüne, “Biz insanların yaşam tarzıyla, etnik ve inanç aidiyetiyle meşgul olmuyoruz. Partinin aramış olduğu kritere ve seçim bölgesinde vatandaşların güvenine mazhar olmuşsa başörtüsünün bizim için engel anlamında bir önemi yoktur. Genel Başkanımızın başörtülü danışmanı var. Parti Meclisinde başörtülü arkadaşımız var. CHP başörtüsü ile ilgili samimiyetini kanıtlama etmiştir. Kanun telifi de bunun göstergesidir.” dedi.

Altay, temel hak ve özgürlüklerin referandumun mevzusu olamayacağını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İngiltere ziyaretine ilişkin bir sual üstüne Altay, bu ziyaretlerin devam edeceğini, ziyaretlerin amacının dünyadaki gelişimleri incelemek bulunduğunu söylemiş oldu.

Erdoğan ne demişti?

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, başörtüsü tartışmalarına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Daha düne kadar Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla partinizde olan hanımefendinin, ikna odalarında kızlarımıza neler çektirdiğini siz nerelere kaçıracaksınız? Bu tarz şeyleri iyi mi yok farz edeceksiniz? Üniversitelerimizin kapılarında, kızlarımızın başörtülerini açtıran siz değil miydiniz? İşte o hanım, ikna odalarının kurucusu kızlarımıza azca mı çektirdi? Bizim polis kardeşlerimizi de acımasız bir halde kullandılar ve kızlarımızın başlarından başörtülerini çekip alarak onlara zulmettiler. Bu tarz şeyleri sen bizlere iyi mi unutturacaksın? Bay Kemal, biz bu tarz şeyleri unutmayız. Tüm bunlara karşın sıkıysa önümüzdeki seçimde hadi bakalım başörtülü adayları koy. Koy, seni de görelim.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy