Ermenistan Başbakanı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Prag’da dörtlü görüşmede bir araya gelecek

ermenistan basbakani ile azerbaycan cumhurbaskani pragda dortlu gorusmede bir araya gelecek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ilk kez yapılacak Avrupa Siyasal Topluluğu (AST) Toplantısı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile dörtlü görüşme gerçekleştirecek.

Armenpress’in haberine nazaran, Paşinyan; Aliyev, Macron ve Michel ile dörtlü görüşme meydana getirecek.

Paşinyan, “Avrupa Siyasal Topluluğu zirvesine katılmak için Prag’a gidiyorum. Orada ben, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve AB Konseyi Başkanı içinde dörtlü bir görüşme planlanıyor. Hiçbir şey değişmezse bunlar esasen sulh gündeminin genel tartışmasına uyan ana toplantılar olacak.” ifadelerini kullandı.

Paşinyan, sonrasında Bağımsız Devletler Topluluğunun (BDT) gayriresmi zirvesine katılmak için Rusya’nın St. Petersburg kentine hareket edeceğini aktardı.

Toplantı 6 Ekim’de yapılacak

Çekya’nın başkenti Prag’da 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yanı sıra 17 AB üyesi olmayan Avrupa ülkesinin davet edilmiş olduğu toplantı 6 Ekim’de düzenlenecek.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştirak etmesi umut ediliyor.

İlk toplantının sonunda resmi bir bildiri yayımlanması yada resmi kararlar alınması beklenmiyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy