EYT’de yaş sorunu çözülüyor! Kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52

Külliye’deki EYT toplantısında, yaş sınırı için hanımlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş alternatifleri üstünde duruldu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Külliye’de dün emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) toplantısı gerçekleştirildi.

“Yaş sınırı için alternatifler konuşuldu”

Toplantıya ilişkin AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, tesir analizleri masaya geldi.

EYT kapsamında ortalama 2 milyon kişinin emekli olacağı, enflasyona olası tesiri, bütçeye, şirketlere getireceği yük konuşuldu.

Kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş

Taslak emek verme sürüyor, bir toplantı daha olabilir. Kanun teklifinin ocak ayında Meclis’e sunulması öngörülüyor.

Yaş sınırı için alternatifler konuşuldu. Kadınlarda 48, erkeklerde 50 ve hanımlarda 50, erkeklerde 52 alternatifleri üstünde duruldu.

SGK prim farkı ve kıdem tazminatı adımı

Öte taraftan, EYT’de SGK prim farkı giderilecek ve kıdem tazminatı için işverene uygun kredi verilecek. Böylece hem çalışan hem de işveren desteklenecek. Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim iki müjde duyurdu.

Bunlardan ilki SGK prim farkıyla ilgili. Çalışanla emekli arasındaki fark eşitlenecek.

EYT düzenlemesi sonrası emekli olacakların kıdem tazminatı yükü mevzusunda da uzlaşma sağlandı. Kıdem tazminatında, Kredi Güvence Fonu vasıtasıyla uygun finansman sağlanarak işverene destek olunacak. İstihdam piyasasının negatif etkilenmemesi için belli sektörlerde kademeli emeklilik de gündemde.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanı sıra, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı katıldı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy