Feysbuk Gönderilerinizi Iyi mi Planlayabilirsiniz: 2022 Rehberi


Görsel deposu: Getty Images

Feysbuk gönderilerini planlamak, hedef kitlenizi artırır ve etkileşim ölçümlerinizi iyileştirir. Bu kılavuzda size vakit kazandıran bu taktiğe iyi mi başlayacağınızı anlatıyoruz.

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, pazarlama planınız kesinlikle Feysbuk’a içerik göndermeyi içerecektir.

Aylık iki milyardan fazla etken kullanıcısı olan Feysbuk, dünyanın su soğutucusudur. İnsanlar deneyimlerini paylaşmak, ürün alışverişi yapmak ve yeni fikirler keşfetmek için Feysbuk’a gider. İşletmeler, müşterilerinin takıldığı yerde olmak istiyorlarsa, bu toplumsal ağda tutarlı bir varlığa haiz olmalıdır.

Sadece bu zorlayıcı ve vakit alıcı olabilir. Feysbuk’u doğru yapmak ve kitle taleplerine ayak uydurmak oldukça fazla özveri gerektirir. İşte bu yüzden bir çok işletme, Feysbuk gönderilerini evvelinde planlamak için otomasyon araçlarını kullanır.

Gönderilerinizi planlamak size anında geri ödeme sağlar, mesela:

 • Otomasyon vakit kazandırır
 • Geliştirilmiş kampanya performansı
 • Marka tutarlılığı

Minik işletmeniz için Feysbuk gönderilerini planlamalı mısınız?

Minik işletme pazarlama stratejinizde Feysbuk gönderilerini planlamayı düşünmeniz için bu üç ikna edici sebebi düşünün.

1. Otomasyon vakit kazandırır

Toplumsal medya içerik takviminizi kovuşturmak için Feysbuk gönderilerini evvelinde planlayın. Bu, çoğu zaman oldukça çeşitli pazarlama kanalları ve içerik biçimleriyle ilgilenen toplumsal medya yöneticileri için büyük bir rahatlama olacaktır.

Feysbuk gönderilerinizi planladığınızda, marka konumlandırma ve içerik oluşturma şeklinde işinizin yaratıcı yönlerine odaklanmak için zamanınız olur.

2. Geliştirilmiş kampanya performansı

Manuel toplumsal medya gönderileri, extra bir denetim derecesi sunar, sadece bununla beraber kısıtlamalarla beraber gelir.

Mesela, yiyecek ve uyku şeklinde rahatsızlıklar sebebiyle birden fazla saat dilimindeki ve ülkedeki insanlara ulaşmayı kaçırabilirsiniz. Dijital yardım olmadan günün 24 saati bir hesabı yönetmek zor olsa gerek.

Otomatik Feysbuk gönderisiyle, gönderileriniz saat dilimlerindeki seyircilere hitap etmek için günün her saatinde yayınlanabilir. Bu, erişiminizi genişletir ve tıklamalar ve paylaşımlar şeklinde toplumsal medya pazarlama kpi’lerini karşılamanıza destek sunar.

3. Tutarlılık

İçeriğinizi evvelinde planlamak, tüm içerikte ton tutarlılığı olan bir marka oluşturmanıza olanak tanır.

Mesela, tipik olarak en iyi performansı gösteren mevzuları ve içerik biçimlerini çözümleme etmek için bir toplumsal medya denetimi gerçekleştirebilir, arkasından bu kuvvetli yönlerden yararlanan uzun vadeli bir strateji oluşturabilirsiniz. Kanatlamaktan iyidir, değil mi?

Toplumsal medyayı kişisel markalaşma yada kurumsal yazışma için kullansanız da tutarlılık aynı derecede önemlidir. Ek olarak, gönderileriniz için tertipli bir program belirleyebilirsiniz, böylece hedef kitleniz şirketinizden ne vakit güncelleme bekleyeceklerini bilir.

Hedef kitleniz, sayfanızda ne bulabileceklerini bilirlerse, içeriğinize geri dönmeye devam edecektir.

Feysbuk gönderilerinizi iyi mi planlayabilirsiniz?

Gönderileri Feysbuk arayüzü yada bir üçüncü taraf gönderi planlayıcısı içinde planlayabilirsiniz.

Bir Feysbuk gönderisini planlama adımları her iki durumda da benzerdir. Gönderileri harici bir platformda planlamanın yararı, daha geniş bir pazarlama planının parçası olabilmesidir. Bu, pazarlama kanallarındaki gönderileri planlamanıza ve raporlama verilerini tek bir arayüzde görmenize olanak tanır.

Aşağıda özetlenen adımları uygulamadan ilkin bir Feysbuk işletme sayfası oluşturmanız gerekir. Peşinden, otomatikman yayınlamaya başlayabilirsiniz.

1. Adım: İçeriğinizi oluşturun

Feysbuk sayfanıza gidin ve sol sütunda Yayınlama Aracı’nı seçin. Peşinden, aşağıdaki şeklinde bir pencere açan ekranın üst kısmındaki Gönderi Oluştur düğmesini tıklayın.

Facebook gönderi seçeneklerinin ekran görüntüsü

Feysbuk seçenekleri, markaların pazarlama taktikleriyle yaratıcı olmalarını sağlar. Fotoğraf deposu: Yazar

Bu arayüzde içerik oluşturabilir, bir etkinlik yayınlayabilir yada bir iş listeleyebilirsiniz. Amaçlarımız doğrultusunda, markamızın hedef kitlesi için geleneksel bir Feysbuk gönderisi oluşturmak istiyoruz.

Feysbuk artık birden fazla video içeren gönderiler de dahil olmak suretiyle bir takım içerik seçeneği sunuyor.

Pazarlama ölçümlerinizi ve haiz olduğunuz toplumsal dinleme verilerini göz önünde bulundurun. Bu kaynaklar sizi doğru yolda tutmalı ve tüm yeni Feysbuk araçlarıyla oynama isteğinizi gidermelidir. Feysbuk’ta paylaşım yapmamızın gerçek nedenini gözden kaçırmayın.

Bir gönderi oluşturmak için ipuçları

Feysbuk gönderiniz için içerik oluştururken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

 • Orijinal içinde ne olduğu kullanın: Gönderilerde yığın görseller yerine kendi orijinal içeriğinizi kullanın. İzleyiciler aslına bakarsanız birçok görsel uyarana maruz kalıyor. Sizinkinin benzersiz olduğundan güvenilir olun.
 • Görüntüleri ve videoları karıştırın: Feysbuk, fotoğraf ve video yayınlamak için çeşitli seçenekler sunar: slayt gösterileri, çoklu videolar ve hatta 3D resimler. Salt metin durum güncellemeleri göndermek yerine bu fırsatlardan yararlanın.

Adım #2: Tarih ve saatinizi ayarlayın

İçeriği doldurduktan sonrasında, gönderiyi planlamaya geçin.

Aşağıdaki resimde olduğu şeklinde, Takvim arayüzünü açmak için Planla seçeneğini seçin.

Facebook Gönderi zamanlama seçenekleri

Planla seçeneğine tıklamak, gönderilerinizi oldukça evvelinde planlamanıza olanak tanır. Fotoğraf deposu: Yazar

Feysbuk, şirketinizin sayfasının Sayfa İstatistikleri kısmı vesilesiyle, gönderi paylaşmak için en iyi zamanlar mevzusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Bu eğilimler mantıksız olabilir ve Feysbuk’un günlük yaşamda ne kadar yaygın bulunduğunu izah edebilir. Birçok şahıs toplumsal medyayı işyerinde, işe giderken ve akşamları evde kullanıyor.

Facebook'un Sayfa İstatistikleri aracı

Feysbuk’un Sayfa İstatistikleri aracı, ne vakit paylaşım yapmanız icap ettiğini görmenin kullanışlı bir yoludur. Fotoğraf deposu: Yazar

Peşinden, tek yapmanız ihtiyaç duyulan gönderinin yayınlanacağı saati ve günü seçmektir ve gerisini Feysbuk yada üçüncü taraf gönderi planlayıcınız halledecektir.

Tarih ve saatinizi ayarlamak için ipuçları

Canlı yayına adım atmak için doğru zamanı seçmek, mükemmel bir gönderi ile ezici bir gönderi arasındaki farkı yaratabilir.

 • Zamanlama planınıza vakit ayırın: Takipçileriniz Feysbuk’ta çevrimiçi ve etken olduğunda yayınlayın. Bu, kampanya performansınızda büyük bir fark yaratır.
 • Ne çoğunlukla gönderi paylaşacağınızı düşünün: Feysbuk’ta ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğine dair tek tip bir kaide yoktur, sadece her hedef kitlenin net bir davranış kalıbı olacaktır. Verilerinize bakın ve birkaç değişik programı kontrol edin. Gelecekteki faaliyetlerinizi şekillendirebilecek bazı net eğilimleri görmeye başlayacaksınız.

3. Adım: Plan, yayınlanmadan ilkin yine gözden geçirin

Otomatik gönderilerinizle “kurup unutmak” cezbedici, sadece burada dikkatli olun.

Beklenmedik bir vaka piyasayı mühim seviyede değiştirirse, yazışma stratejinizi uyarlayın. Birçok marka, gönderileri evvelinde planlayarak ve iklim değiştiğinde tonu değiştirmeyi unutarak buna yakalandı.

Mesela, insanların günlük yaşamları üstünde negatif tesiri olan haber vakalarından sonrasında, gösterişçi tüketimi teşvik eden neşeli bir üslupla gitmemek en iyisidir. İster perakende pazarlamada, ister restoran pazarlamasında yada dişçilik pazarlamasında çalışıyor olun, devamlı uyum sağlamaya hazır olun.

Planınızı yine gözden geçirmek için ipuçları

Otomatik gönderilerinizin hedef kitlenize uygun olduğundan güvenilir olmak için bu ipuçlarını izleyin.

 • Mühim eğilimler için ikazlar ayarlayın: Google Alerts’ı ayarlayarak içerik stratejinizi etkileyebilecek haberleri takip edin. Mühim bir vaka meydana gelirse, planınızı değiştirebilmek için direkt gönderi planlayıcınıza gidebilirsiniz.
 • Minik ayrıntılara dikkat edin: Gönderilerinizde, mesela paylaşmayı planladığınız videolarda yada resimlerde büyük değişimler yapmış olursanız, beraberindeki tüm ayrıntıların mesajla aynı hizada olduğundan güvenilir olun. Bu, mahalli pazarlamaya yada tanıtmak istediğiniz tekliflerin ayrıntılarına odaklanırsanız açılış saatlerinin güncellenmesi anlamına gelebilir.

4. Adım: Performansı izleyin ve optimize edin

Otomatik gönderilerinizin temel toplumsal medya metriklerinize nazaran ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için pazarlama analitiği denetim panelinizi yakından izleyin.

Gönderilerinizi otomatikleştirmek, çabalarınızı pazarlama stratejinizin daha sıkıntılı yönlerine odaklamanıza olanak tanır. Mesajınızda değişimler yapın ve değişik hedef kitle segmentlerinde gönderi performansını karşılaştırmak için minik A/B testleri kurun.

Performansı seyretmek ve optimize etmek için ipuçları

Toplumsal medya pazarlama performansınızı değerlendirirken bu noktaları aklınızda bulundurun.

 • Hedef seç: Toplumsal medya stratejinizin olabileceği kadar iyi gidip gitmediğini bilmek zor olabilir. Elinizde birçok ölçüm var, sadece ‘iyi’ neye benziyor? Bundan dolayı, iş hedeflerinize dayalı olarak her bir kampanya için hedeflerinizi belirlemek en iyisidir.
 • Yol süresince rotayı değiştirin: Veriler başka bir taktiğin daha iyi netice vereceğini gösteriyorsa, otomatik gönderilerinizi değiştirmekten korkmayın. Otomatik programınız kati değil, bu yüzden bunu kendi avantajınıza kullanın.

Feysbuk gönderilerinizi planlamak için en iyi toplumsal medya yönetim araçları

Bu toplumsal medya yönetim araçları, Feysbuk paylaşım programınızdaki stresi ortadan kaldıracaktır.

1. Filiz Toplumsal

Sprout Social, Feysbuk gönderilerini ve oldukça daha fazlasını planlar ve muhteşem bir seçimdir.

Sprout Social'ın sosyal dinleme şablonları

Sprout Social’ın toplumsal dinleme şablonları, Feysbuk gönderilerinizde hangi mevzulara odaklanacağınıza karar vermenize destek olacaktır. Fotoğraf deposu: Yazar

Toplumsal medya stratejinizi beslemek için oldukça fazla ek veri sağlar ve otomatik gönderi zamanlayıcı, kullanıcılardan yüksek notlar alır.

2. Hoot Süiti

Hootsuite, adını Twitter ve Feysbuk gönderi planlayıcısı olarak yapmış oldu ve bu alanda hala muhteşem durumda.

Hootsuite'in Otomasyon Özelliği

Hootsuite, oldukça sayıda toplumsal medya gönderisini otomatikleştirmesi ihtiyaç duyulan firmalar için muhteşem bir seçimdir. Fotoğraf deposu: Yazar

Hootsuite ek olarak 35’ten fazla öteki toplumsal ağ için destek ekledi ve içeriğinizin standardını artırmaya destek olacak hususi araçlar geliştirdi.

3. Kazanç

Kazanç, karmaşık içerik onay süreçlerini yönetmek için mevcut en iyi araçtır. Kullanıcılar platform içinde dosya paylaşabilir ve görevler atayabilir, böylece gönderilerinizi olabildiğince sorunsuz bir halde planlayabilirsiniz. Takımlar düşünülerek tasarlanmıştır.

Gain'in İçerik Onay Aracı

Gain’in içerik onay araçları yenilikçidir ve bazı kalıcı sorunları çözer. Fotoğraf deposu: Yazar

Bu Plan düğmesine basmadan ilkin oldukça sayıda onay düzeyine gerekseme duyan firmalar için Kazanç, birçok avantaj sağlar.

Feysbuk gönderilerini niçin planlamalısınız?

Feysbuk gönderilerini planlamak, çeşitli çevrimiçi kitlelere tertipli olarak gönderi gönderme ihtiyacı göz önüne alındığında, günümüzde bir pazarlama 101 stratejisidir. Her bir içerik parçasını manuel olarak göndermek oldukça vakit alıcıdır.

Sadece vakit verimliliği otomasyonun tek faydası değildir. Otomatik zamanlama, değişik coğrafyalarda ve tutarlı bir ses tonuyla çeşitli hedef kitle segmentlerine hitap eden bir gelecek stratejisi belirleme mevzusunda sizi özgürleştirir.

Yukarıda özetlenen adımları kovuşturmak, pazarlama stratejinizde hem verimlilik hem de gelişme için yeni fırsatlar yaratacaktır.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy