Fahiş fiyata rekor ceza! Hepsi bir bir tespit edildi! Yumurta, süt, makarna…

Tecim Bakanlığı’nca yumurta, süt makarna ve temizlik malzemesini fahiş fiyatla satan 21 işletmeye 9,4 milyon TL ceza kesildi.

Abone ol

Tecim Bakanlığı, temel gereksinimler içinde yer edinen yumurta, süt, makarna, yoğurt şeklinde besin ürünleri ile deterjan, sabun şeklinde temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanmış olan fiyat artışlarının tespiti için ulusal ve mahalli düzeyde etkinlik gösteren zincir marketler ile öteki işletmelere yönelik denetim düzenledi.

Bakanlık yumurta, süt makarna ve temizlik malzemesini fahiş fiyatla satan 21 işletmeye 9,4 milyon TL ceza kesti.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun 2022 yılının 7’nci toplantısının arkasından meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun 2022 yılının 7’nci toplantısında, tüketicilerimizin temel gereksinimleri içinde yer edinen yumurta, süt, makarna, yoğurt şeklinde besin ürünleri ile deterjan, sabun şeklinde temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanmış olan fiyat artışlarının tespiti amacıyla ulusal ve mahalli düzeyde etkinlik gösteren zincir marketler ile öteki işletmelere yönelik olarak Bakanlığımız tarafınca meydana getirilen denetim neticeleri görüşülmüştür.

Bu kapsamda; fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapmış olduğu değerlendirilen aralarında ulusal marketlerin de bulunmuş olduğu 21 işletmeye toplam 9.403.237,50.- Türk Lirası yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamunun yanı sıra tüketici ve {özel sektör} temsilcilerinin de yer almış olduğu Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, tedarik zincirinde özgür piyasa koşullarının sıhhatli ve tertipli işlemesine katkı sağlamayı ve tüketicilerimizi korumayı amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda, pandeminin başlangıcından itibaren süt ürünlerinden tahıl ürünlerine, bebek bezi ve mamasından temizlik ürünlerine, sebze ve meyveden ekmeğe, yangın ekipmanlarından KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına, elektronik pazar yerlerinden vasıta stokçuluğuna varıncaya kadar binlerce işletme ve ürün denetlenmiştir.

Bugüne dek meydana getirilen denetimlerde, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapmış olduğu tespit edilen işletmelere toplamda 56.602.168,50.- TL yönetimsel para cezası uygulanmıştır.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk denetimlerine ara vermeden devam edilmektedir.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy