Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışırken 23 kişinin öldüğü olayda 18 göçmene 3’er yıl hapis

fastan ispanyaya gecmeye calisirken 23 kisinin oldugu olayda 18 gocmene 3er yil hapis

Fas’ta, binlerce düzensiz göçmenin 24 Haziran’da Fas-İspanya sınırındaki Melilla kentine geçmeye çalışmasının peşinden minimum 23 kişinin öldüğü faciayla ilgili görülen davada 18 düzensiz göçmen hapis cezasına çarptırıldı.

Fas İnsan Hakları Derneği, Feysbuk hesabından yapmış olduğu yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Nador Mahkemesinin, 24 Haziran’daki vakalarda yakalanan 18 Sudanlı ve Çadlı düzensiz göçmen hakkında üçer yıl hapis cezası verdiği açıklandı.

Açıklamada, söz mevzusu 18 düzensiz göçmene “ülkeye yasadışı yollarla girmek, kamu görevlilerine tehdit, sertlik ve hakaret, yasadışı ikamet ve tabanca bulundurmak” suçlarından hapis cezası verildiği aktarıldı.

Mahkemenin verdiği kararın “acımasız ve intikam eylemi” olduğu değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, kararın itirazla temyize götürülebileceği kaydedildi.

Nador Mahkemesi daha ilkin aynı davada yargılanan 12 düzensiz göçmene üçer yıl, 33 düzensiz göçmene de on birer ay hapis cezası vermişti.

Avrupa’da daha iyi bir yaşama kavuşma hayalinin peşinden koşan 1500 düzensiz göçmen, 24 Haziran sabahı organize bir halde, 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti.

Fas hükumeti, söz mevzusu olayda 23 düzensiz göçmenin öldüğünü, 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy