FED faiz kararını açıkladı: Son 16 yılın zirvesine çıktı

ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler doğrultusunda referans faiz oranını 25 baz puan artırarak %4,75-5,00 aralığına yükseltti. Fed son zammı ile resmi faiz oranını 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı.

abone

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Fed, politika faizini 25 baz puan artırarak %4.75-5.00 aralığına yükseltti. Fed’den yapılan açıklamada faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi. Fed son zammı ile resmi faiz oranını 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı.

Enflasyonla mücadele için FED geçen yıl dört kez 75 baz puan artırmış, Aralık ayında 50 baz puana, Şubat ayında ise 25 baz puana çekmişti.

İki banka iflas etti

Silicon Valley Bank ve Signature Bank, ABD’deki yüksek faiz oranları nedeniyle iflas etti. ABD’deki bankacılık krizi, Credit Suisse’in Avrupa’daki UBS’ye satışına da yol açtı.

beklentiler yıkıldı

Fed’in faiz kararına ilişkin piyasa beklentileri, ABD’deki iflasların ardından alt üst oldu. Bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelerin ardından FED’in faiz artırımlarını askıya alabileceği yönünde beklentiler ortaya çıkarken, son günlerde alınan tedbirler ve yüksek enflasyon verilerinin ardından 25 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceği yönünde beklentiler var.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy