FG’nin Planlanan Toplumsal Medya Düzenlemesi Üstüne Uyumsuz Melodiler

[ad_1]

Nijerya’da toplumsal medyayı düzenlemeye çalışan federal hükümet tarafınca uygulama taslağının planlı sunumuna yönelik kamuoyu tepkileri kendiliğinden ve farklıydı. Emma Okonji, bu raporda sektör paydaşlarının görüşlerini alıyor

Geçen hafta federal hükümet, toplumsal medyayı düzenlemeyi amaçlayan bir uygulama taslağı taslağının halka açık bir sunumunu yapma planlarını ortaya çıkardığında, Nijeryalıların planlı toplumsal medya düzenlemesi mevzusundaki bilincini ve tepkilerini tekrardan uyandırdı.

Hükümet, Ulusal Informasyon Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA) vasıtasıyla, tüm toplumsal medya platformlarındaki çevrimiçi etkinlikleri içeren etkileşimli bilgisayar hizmeti operasyonlarının uygulamasını düzenleyecek bir uygulama taslağı geliştirdiğini söylemiş oldu.

Federal hükümetten meydana getirilen açıklamaya nazaran, “Ulusal Informasyon Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA), Başkan Muhammadu Buhari’nin işbirliğiyle Etkileşimli Bilgisayar Hizmet Platformları/İnternet Aracıları (Çevrimiçi Platformlar) için bir Uygulama Kuralları geliştirme yönergesi doğrultusunda ilgili düzenleyici kurumlar ve paydaşlarla beraber, daha çok araştırma ve girdi için Etkileşimli Bilgisayar Hizmet Platformları/İnternet Aracıları için taslak Uygulama Kuralları’nın halka açık bir sunumunu yapmak suretiyle ayarlanmıştır.”

Toplumsal medya üstündeki tesirleri mevzusunda endişeli olan bazı Nijeryalılar, hükümetin gizli saklı bir amacı var ise planın Nijerya’daki toplumsal medya etkileşimlerini boğabileceği görüşündeyken, ötekiler toplumsal medyayı düzenlemenin akıl sağlığı getireceği görüşünde. ve insanların toplumsal medyada yayınladıkları gönderilerdeki seviye.

Taslak Uygulama Kuralları

NITDA’ya nazaran Uygulama Kuralları, ülkede yaşayan Nijeryalıların ve Nijeryalı olmayanların temel insan haklarını korumayı ve ek olarak dijital ekosistemde etkileşim için yönergeleri tanımlamayı amaçlayacaktır. Bu, ABD Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler benzer biçimde demokratik ülkelerde elde edilebilen internasyonal en iyi uygulamalarla uyumludur.

Uygulama Kuralları, Nijerya İletişim Komisyonu (NCC) ve Ulusal Gösterim Komisyonu (NBC) ile ortaklaşa iş içinde ve diğerlerinin yanı sıra Twitter, Feysbuk, WhatsApp, Instagram, Google, Tik Tok benzer biçimde Etkileşimli Bilgisayar Hizmeti Platformlarından gelen girdilerle geliştirilmiştir. Sivil Cemiyet Kuruluşları ve uzman grupları benzer biçimde hususi bilgiye haiz öteki ilgili paydaşlara danışıldı.

NITDA Genel Müdürü Inuwa Kashifu Abdullahi, taslak Uygulama Kuralları’nın ayrıntılarını vererek şunları söylemiş oldu: “Yeni küresel gerçeklik, bu çevrimiçi platformlarda yürütülen faaliyetlerin toplumumuz, toplumsal etkileşimimiz ve ekonomik seçimlerimiz üstünde çok büyük bir etkiye haiz olmasıdır. . Bu yüzden Uygulama Kuralları, sürdürülebilir bir dijital ekonomiyi teşvik ederken, ulusumuz için karşılıklı yararları en üst düzeye çıkarmak için Çevrimiçi Platformların Nijeryalılarla olan ilişkisini tekrardan kalibre etmeye yönelik bir müdahaledir.

“Ek olarak, Uygulama Kuralları, bu platformlarda etkileşim kurarken Nijeryalıların güvenliğini ve refahını korumak için prosedürler belirler. Platformlarındaki hukuka aykırı ve zararı dokunan içeriklerle ilgili olarak çevrimiçi platformlardan hesap sorulmasını istemeyi amaçlar. Ek olarak, Nijeryalıları nefret söylemi, siber diktatörlük ve dezenformasyon ve/yada yanlış bilgilendirme benzer biçimde çevrimiçi zararlara karşı korumaya yönelik işbirlikçi çabalar için sağlam bir çerçeve oluşturuyor.”

Uygulama Kurallarına uygunluğu sağlamak için NITDA, Nijerya’da etkinlik gösteren tüm Etkileşimli Bilgisayar Hizmet Platformlarını/İnternet Aracılarını uyumluluğu sağlamak için taslak Uygulama Kurallarına daha yakından bakmaya çağırdı.

Yasal etkisinde bırakır

Nijerya’da toplumsal medyaya yönelik planlanan düzenlemenin yasal neticeleri hakkında konuşan bir telekomünikasyon avukatı Jiti Ogunye, BUGÜN, düzenlemenin ele almak istediği şeye bağlı olarak bu tür bir düzenlemenin anayasal yada anayasaya aykırı olabileceğini söylemiş oldu.

Ona nazaran, “Düzenleme mahalli bir ortamda, toplumsal, ekonomik, politik, resmi yada gayri resmi olabilir. Düzenleme, karakteri yada doğası gereği negatif değildir. Medya, dünya genelinde düzenleniyor. Ana akım medya için, uygulama devamlı dünya genelinde düzenlenmiştir. Arazi kanunlarına nazaran kayıt altına alınmaları gerekir ve faaliyetler ve içerik, karakterin karalanmasını önlemek için düzenlenir.”

Dolayısıyla ana akım medya düzenleniyorsa, ana akım medyanın uzantısı olan toplumsal medyanın da düzenlenmesi icap ettiğini söylemiş oldu. ABD Birleşik Devletleri’nde, eski Başkanı Donald Trump’ın, ABD’deki Twitter operasyonlarını yönlendiren kaide ve düzenlemelere aykırı gönderiler sebebiyle Twitter hesabını askıya almış olduğu örnekler verdi.

Her koşulda yeterliyse kendi kendini düzenlemenin anayasal bulunduğunu söylemiş oldu, sadece platformlara bağlı olarak kendi kendini düzenlemenin öznel olabileceğini savundu, zira platformlar emek harcama modlarında farklılık gösteriyor, sadece belirli toplumsal medya platformlarında tek tip düzenlemeye duyulan ihtiyacı altını çizdi. .

Ogunye ek olarak medya platformunun içeriğini düzenlemek ile medya platformunu bir iş olarak düzenlemek içinde bir fark olması icap ettiğini söylemiş oldu.

“Nijerya’da kayıtlı, Nijerya’da etkinlik gösteren ve Nijerya’da vergi ödeyen bir medya platformu, medya platformunu ABD yada İngiltere’ye genişletmeye karar verirse, sahiplerinin aynı medya platformunu ABD yada İngiltere’de de kaydettirmesi gerekir. Aynısı, Nijerya’da etkinlik göstermeye kabul eden yabancı ülkelerde kurulmuş olan yabancı medya platformları için de geçerlidir. Bu tür yabancı medya platformları, işletmenin serbestçe etkinlik göstermesi için Nijerya’daki işletmeyi kaydettirmelidir. Bunun sebebi, para kazanmak için iş yapmaları ve bundan dolayı kayıt altına alınmaları ve düzenlenmesi gerektiğidir. Bu yüzden, gelir elde etmek için kurulduğundan ve insanoğlu işi korumak için veri satın aldığından, iş yönünü düzenlemede yanlış bir şey yok ”dedi.

Gizli saklı bir amacı olan herhangi bir düzenlemenin neticelerini tartışan Ogunye, federal hükümet tarafınca planlanan toplumsal medya düzenlemesinin Nijerya’daki toplumsal medyayı boğmayı amaçlayan bazı örtbas biçimlerine haiz olmasının anayasaya aykırı olacağını söylemiş oldu. Hükümetin amacı, geçen yıl Twitter ile Nijerya’daki operasyonlarının askıya alınmasına neden olan münakaşanın bir sonucuysa, bunun anayasaya aykırı olacağını ve Uygulama Kuralları’nın insanların haklarını ihlal etmesi durumunda itiraz edilebileceğini söylemiş oldu. İfade özgürlüğü. Ulusal Gösterim Komisyonu’nun (NBC) medyayı istediği süre yaptırıma doğal olarak tutması ve medyanın görevlerini yerine getirmesini yasaklayan belirli kuralları dayatması benzer biçimde Uygulama İlkeleri’nin işlemesinin yersiz olacağını söylemiş oldu.

“Uygulama Kurallarının amacı, toplumsal medyayı ifade özgürlüğü hakkından yoksun etmekse, bu kabul edilemez ve Nijeryalıların taslak Uygulama Kuralları üstünde münakaşa ve özgürlük haklarının ne işe yaradığını izahat sorumluluğu vardır. ifadesi olmalıdır, sadece hükümet Nijeryalıların isteklerine karşı Uygulama Kuralları üstünde ısrar ederse, o süre Nijeryalıların hükümete mahkemede itiraz etme, gözden geçirme ve geçersiz kılma hakları vardır. İfade özgürlüğü hakkı Nijerya’da temel bir haktır ve Nijerya’da mahkeme tarafınca korunan kıskançlıktır.

Telco’nun Görüşleri

Nijerya Lisanslı Telekom Operatörleri Derneği (ALTON) Başkanı Gbenga Adebayo, Taslak Uygulama Kuralları’nın planlanan halka sunumuna tepki verirken BUGÜN, Uygulama Kuralları taslağının hemen hemen bir kopyasını görmemiş olmasına karşın, bunun Bir çok insanoğlunun toplumsal medyadaki davranışları göz önüne alındığında, hükümetin toplumsal medyayı düzenlemesi yerinde olmaz.

“Hükümetin toplumsal medya içinde ne olduğu kullanıcılarının davranışlarına rehberlik edebilecek toplumsal medya platformuna ne tür bir yükümlülük koyabileceğini bilmiyorum. Bu yüzden, içerik kullanıcılarının davranışlarını denetim etmenin en iyi yolu düzenleme yapmaktır, sadece yükümlülükler abonelerin davranışlarını önlüyorsa, o süre bu bir meydan okuma olacaktır, ”dedi Adebayo.

Adebayo, Nijerya’daki toplumsal medya operasyonlarını dünyanın öteki bölgelerindeki operasyonlarla karşılaştırarak, dünyanın gelişmiş devletlerinde insanların mensup oldukları herhangi bir toplumsal medya platformu üstünden izlenebilecekleri düzeyde dijital kimlik bulunduğunu, sadece dijital kimlik düzeylerinin bulunduğunu söylemiş oldu. Nijerya’da dijital kimliğin bir güçlük bulunduğunu, dolayısıyla Nijerya’daki düzenlemenin belirli çevrimiçi sorunların ele alınmasına destek olabileceğini deklare etti.

Nijerya’da toplumsal medyanın düzenlenmesini de destekleyen Ulusal Telekom Aboneleri Birliği (NATCOMS) Başkanı Deolu Ogunbanjo, toplumsal medyayı federal hükümet tarafınca bir Uygulama Kuralları vasıtasıyla düzenleme planının memnuniyetle karşılandığını söylemiş oldu.

“Twitter’ın Gana’da bir bölge ofisi var, sadece Nijerya’dan daha çok takip edeni var, sadece Nijerya’da bir bölge ofisi yok ve Nijerya’dan para kazanma mevzusunda ciddi bir iş olmasına karşın operasyonları Nijerya’da düzenlenmiyor. Ogunbanjo, “Bu yüzden Nijerya’da etkinlik gösterdiği ve Nijerya’dan para kazanılmış olduğu için Nijerya’daki operasyonlarını düzenlemek uygun” dedi.

Ogunbanjo, Twitter’ın Nijerya’dan para kazanılmış olduğu için Nijerya’nın Twitter’dan ekonomik kazanımlar elde etmesinin de işin Nijerya’da olması sebebiyle uygun bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece Ogunbanjo, Twitter’ın faaliyetleri Nijerya’da boğulmaması ihtiyaç duyulan küresel bir varlığa haiz küresel bir platform olduğundan Uygulama Kuralları taslağının bir miktar ifade özgürlüğüne izin vermesi gerektiği mevzusunda uyardı. Sadece, Nijerya Anayasasında ifade özgürlüğünün güvence altına alındığını ve insanların herhangi bir zamanda kendilerini korumak için çaba sarfetmek için kullanabileceklerini söylemiş oldu.

Toplumsal medya platformlarının düzenlenmesine yönelik Uygulama İlkeleri taslağının planlı olarak kamuoyuna sunulması sonucunda ortaya çıkan değişik tepkiler ile hükümetin, bazı toplumsal medya platformlarında ifade özgürlüğüne izin verirken davranışlarında ölçülü davranması gerekmektedir. tüm toplumsal medya platformlarında akıl sağlığı getirecek denetim biçimleri.

Comments are closed.