Halil Avavde

Kaynak, Reuters

1 Eylül 2022

Güncelleme 6 saat ilkin

Filistinli tutuklu Halil Avavde, İsrail’in 2 Ekim’de serbest bırakılacağını açıklaması sonrası yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü ve avukatı Ahlam Haddad’ın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye gore Avavde serbest bırakılıncaya kadar hastanede tedavi görecek.

40 yaşlarında ve 4 çocuk babası olan Avavde, İsrail’in uyguladığı “yargısız gözaltılara” karşı sürdürdüğü açlık grevi esnasında vücut ağırlığının yarısından fazlasını kaybetmişti.

İnsan Hakları İçin Hekimler Birliği’nin İsrail şubesi Pazar günü yapmış olduğu açıklamada, Avavde’nin, ölüm riskiyle beraber geri dönüşü olmayan ciddi nörolojik semptomları ve bilişsel bozukluğu bulunduğunu duyurmuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Kudüs’teki diplomatik misyonu, “Avavde’nin korkulu görüntüleri karşısında şaşkınlığa uğradığını” açıklamış ve onun “serbest bırakılması icap ettiğini” vurgulamıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Avavde’nin serbest bırakılması için avukatı tarafınca meydana getirilen son başvuruyu da 30 Ağustos’ta reddetmişti.

Cihazınızda ses/video yayınlanma programı bulunamadı