Fransa, toplumsal medyayı denetlemek için teknoloji araştırmacılarını görevlendirdi – POLITICO

0

[ad_1]

PARİS – Fransa’nın dijital düzenleyicisi, çevrimiçi istismar, ayrımcılık ve yanlış bilgilendirmeyle savaşım etmek amacıyla teknoloji araştırmacılarına Feysbuk, YouTube, Twitter, TikTok ve öteki platformlara geniş erişim sağlamak için bir sistem kuruyor.

Ülkenin dijital ve görsel-işitsel medya düzenleyicisi Arcom Çarşamba günü, araştırmacılara, STK’lara ve teknoloji devlerine çevrimiçi kötülükle savaşım etmek için verileri iyi mi paylaşmak istediklerini soran bir kamu istişare başlattı.

Hükümet, AB’de ve öteki ülkelerde, platformların kararlarını incelemek ve potansiyel ihlalleri işaretlemekle görevlendirilecek bir araştırmacı ağı oluşturmayı planlıyor – AB’nin yeni içerik denetleme kaide kitabını uygulamak için ihtiyaç duyulan polislik hizmetinin bir kısmını etkin bir halde dış kaynaktan sağlıyor.

“Devletler Google yada Feysbuk kadar kuvvetli olmaya çalışıyorsa, bu Rus usulü, Çin usulü. Bunun demokratik bir halde çalışmasını sağlayamazsınız” dedi Arcom konsey üyesi Benoît Loutrel. “Fakat biz kadar kuvvetli olabiliriz [social media giants] Avrupa ağı bazında hareket edersek.”

Girişim, bu yıl yürürlüğe girmeden ilkin platformların Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında karşılaşacağı yasal gereksinimleri önlüyor. DSA’nın daha ilkin POLITICO tarafınca alınan nihai anlaşmasının hala resmi onaya ihtiyacı var, sadece düzenleyicilerin platformları araştırmacılara erişim vermeye zorlarken “hak ve çıkarlarını” dikkate almaları icap ettiğini belirtti. Bu, platformların veri koruma sorunlarını, ticari sırları ve güvenliği dış incelemeyi dışlamak için gerekçe olarak gösterebileceği anlamına gelir.

Fransız istişare, karar almanın kara kutularını kapalı tutmak için platformlara argümanları mevzusunda meydan okuyabilir.

Loutrel, Twitter’ı, harici grupların teknik sistemleri Twitter’ın veri akışlarına bağlamasına müsaade eden uygulama programlama arayüzleri (API’ler) vesilesiyle “gönüllü olarak erişim elde eden tek platform” olarak nitelendirdi.

Veri politikası araştırmacısı Alex Engler, AB’nin yeni yasasındaki hükmün “Twitter için nispeten minik bir değişim” olacağını, sadece Feysbuk’tan “çok büyük bir artış gerektireceğini” söylemiş oldu.

Loutrel, Fransız planının, teknoloji devleri ile dalıp onları incelemeye istekli araştırmacılar arasındaki güç dengesini çözecek öncü bir plan anlamına geldiğini söylemiş oldu. Çarşamba günkü istişare, “DSA 2022’nin sonlarında yada 2023’ün başlarında yürürlüğe girer girmez verilere gerçek erişimi başlatmak için” sistemin açıklığa kavuşturulmasına destek olacak.

Bu yazının bir parçası POLİTİKO PRO

POLITICO gazeteciliğinin derinliğini hızla gelişen teknolojinin gücüyle birleştiren siyaset uzmanları için tek noktadan çözüm


Hususi, çığır açan bilgiler ve içgörüler


Özelleştirilmiş siyaset danışma platformu


Üst düzey bir halkla ilişkiler ağı

Leave A Reply