Fransa: Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşma uluslararası deniz hukukuna aykırı

fransa turkiyenin libya ile yaptigi anlasma uluslararasi deniz hukukuna aykiri

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Libya içinde hidrokarbonlar alanında imzalanan mutabakat muhtırasının “uluslararası deniz hukukuna aykırı bulunduğunu” deklare etti.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, imzalanan mutabakat muhtırasının “not edilmiş olduğu” bildirildi.

Açıklamada, “Bu muhtıra, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin egemenlik haklarını ihlal ediyor, uluslararası deniz hukukuna uymuyor ve üçüncü devletler için yasal sonuçlar doğurmuyor.” denildi.

Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca’dan oluşan kurul 3 Ekim’de Libya’nın başkenti Trablus’a günübirlik resmi bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Libyalı yetkililer ile görüşmeler yapılmış ve Libya tarafı ile hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıraları imzalanmıştı.

Başbakan Abdulhamid Dibeybe, imzalanan anlaşmalardan memnuniyetini ifade ederek, “Bazı ülkelerin Türkiye’yle imzalanan mutabakat muhtırasına karşı çıkması beni ilgilendirmiyor.” demişti.

Torbuk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı (TM) Akile Salih ise Dibeybe hükümetinin vazife süresinin dolduğunu öne sürerek, “İmzalanan anlaşmalar kanun dışıdır reddedilir.” ifadesini kullanmış, TM tarafınca başbakan seçilen Fetih edilmesi Başağa, Dibeybe hükümetinin vazife süresinin sona erdiğini iddia etmiş, sadece Türkiye ile imzalanan anlaşmalardan asla söz etmemişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy