Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 38 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

hamzabeyli sinir kapisinda 38 kilometrelik tir kuyrugu olustu

İhracat tırlarının oluşturduğu yoğunluğa Bulgaristan gümrüğünün cevap verememesi sebebiyle Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 38 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

Türkiye’nin ihracatındaki artış, Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk sebebiyle deniz yolu taşımacılığının negatif etkilenmesi ve tır güzergahlarının bir bölümünün batı sınır kapılarına kayması sebebiyle sınır kapılarında yoğunluk yaşanıyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda bekleyen tırların oluşturduğu kuyruk 38 kilometreye ulaştı.

Yüzlerce tır sürücüsü, bilhassa Bulgaristan’a oluşturulan Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan Avrupa’ya geçip ihraç yüklerini teslim etmek için sıra bekliyor.

Macaristan’a giden tır sürücüsü Mutlu Aydoğan, sırada beklemenin yorucu ve sıkıntılı bulunduğunu söylemiş oldu.

Saatlerdir kuyrukta beklediğini ifade eden Aydoğan, “Bulgaristan otomobilleri çekemiyor. Bulgaristan’ın sıkıntısını şu anda biz çekiyoruz. Bizim kapılarımızda bir sorun yok fakat Bulgaristan olsun, Romanya olsun bizim için sorun.” dedi.

Polonya’ya giden Ömer Kılıç ise 14 saattir bekleyişte bulunduğunu dile getirdi.

Bulgaristan tarafının yoğunluğa yanıt veremediğini özetleyen Kılıç, “Bulgaristan doğru dürüst çalışmıyor. Türkiye çalışıyor. Bulgaristan tarafı belli bir kotada vasıta alıyor. Bu şekilde olunca problem oluyor.” diye konuştu.

Sait Çelik de gece saatlerinde sıraya girdiğini, yiyecek gereksinimlerini araçlarında gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy