Hastanede yaşlı kadına eziyet eden sağlık çalışanları meslekten men edildi

İstanbul’da hususi bir hastanenin yoğun bakımında yaşlı hastaya fena muamelede bulunan sağlık çalışanları 3’er yıl meslekten men edildi.

Abone ol

İstanbul Ataşehir’de bulunan hususi bir hastanede personelin, yoğun bakım servisinde yatan yaşlı bir hanımla alay etmiş olduğu görüntüleri tepki çekmişti.

5 Ekim’de ortaya çıkan görüntülerin arkasından soruşturma kapsamında vakayla ilgili 7’si İstanbul, biri Samsun ve diğeri de Bursa’da olmak suretiyle 9 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Nöbetçi barış ceza hakimliği, 4 şüphelinin tutuklanmasına, 3 zanlının ise adli denetim şartıyla özgür bırakılmasına karar vermişti.

3 yıl süresince meslekten men edildiler

Mevzuyla ilgili bu akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki hususi bir hastanenin yoğun bakım servisinde yaşlı hastaya fena muamelede bulunan sağlık çalışanlarının 3’er yıl meslekten men edildiğini bildirdi.

Bakanlık izahat yapmış oldu

Sağlık Bakanlığı tarafınca sürecin devam etmiş olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İdari soruşturma sürecinde Sağlık Meslekleri Kuruluna intikal eden dosya, 19 Ekim 2022’de görüşülerek karara bağlanmış ve ilgililer 3’er yıl meslekten men edilmiştir. Yine mesleğe dönebilmeleri ise 18 aylık mesleki ve etik eğitime doğal olarak tutulmadan mümkün değildir. Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafınca verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun almış olduğu bu kararlar, yalnız meslek icrası yönüyle ilgili olup adli süreçten bağımsızdır. Mahkemedeki ceza yargılaması sonucunda, ilgililerin işledikleri suçlara karşılık cezaları alacaklarından şüphe yoktur.

Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken başta yoğun bakım hizmetleri olmak suretiyle, söz mevzusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda görevli bulunan sorumlu müdür görevinden alınmıştır. Hastanenin 2 Kasım 2022 zamanı itibarıyla, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafınca görevlendirilen bir kurulun nezaretinde olmak şartıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir.”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy