Havlupan nedir ? Havlupan çeşitleri nelerdir ?

Havlupan nedir ? Havlupan çeşitleri nelerdir ?

Havlupan nedir ?

Havlupanlar, çok uzun yıllardır Avrupalı ve Amerikalı lüks otel zincirlerinde vücut ve yüz havlularının kurutulması ve nemlerinin alınması için kullanılmaktadır. İngilizcesi “Towel Warmer” veya “Towel Rails” olan banyo radyatörleri, Türkçe de günümüzde yaygın olarak “Havlupan” ismi ile kullanılmaktadırlar.

Dekoratif ve Klasik Havlupanlar, banyo ve Mutfak gibi ıslak zeminli mekanlarda günlük yaşantımızın en büyük yardımcılarıdır. Değişen mimari tasarımlarla birlikte, duş ve banyo alanları da değişiklik göstermiş olup, bir çok ölçüde el, yüz ve vücut havlusu kullanılmaya başlanmıştır. Havlupanlar, diğer yaygın tabiri ile banyo radyatörleri, doğru ölçülerde kullanıldıkları taktirde, hem tekstil ve havluları ısıtarak nemini alırken hem de bu mekanları ısıtmaktadırlar. Böylelikle konforlu banyo, mutfak veya duş alanları ile yaşamaktayız.

Havlupan çeşitleri nelerdir ?

Havlupanlarn, ısıtmada kullanılan enerji kaynağına göre ve üretiminde kullanılan malzemeye göre bir çok çeşidi bulunmaktadır. 

Üretimde kullanılan metale göre havlupan çeşitleri şöyledir;

Geleneksel Pirinç ve Bakır havlupanlar : Pirinç Havlupanlar, en pahalı ama en uzun ömürlü havlupanlardır. Pirinç ve bakır paslanmayan metallerdir. Dolayısıyla pirinç veya bakır bir havlupan nesiller boyu rahatlıkla kullanılabilir. Pirinç banyo radyatörleri, genelde klasik ve retro havlupanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Pirinç Havlupanlar hakkında detaylı bilgi almak için 0850 225 05 09 numaralı MAXROOM Müşteri hizmetlerini arayabilir veya 0532 427 11 14 numaralı whatsapp hattımızdan yazabilirsiniz.

clip image002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çelik ve Karbon Çelik havlupanlar : Dekoratif çelik havlupanlar, en ekonomik ama paslanmaya en açık, dolayısıyla ömrü en kısa olan havlupanlardır.

Alüminyum havlupanlar : Alüminyumun paslanmaya direnci sayesinde, çelik havlupanlardan çok daha uzun ömürlüdürler. Çelik havlupanlara göre daha pahalıdırlar.

Paslanmaz çelik havlupanlar : Kullanılan paslanmaz çelik türüne bağlı           olarak, paslanmaya karşı uzun yıllar dirençli, dolayısıyla kullanım ömrü uzun havlupanlardır. Maalesef fiyatları oldukça yüksektir.

Enerji kaynağına göre havlupan çeşitleri şöyledir;

Sıcak su ile ısınan havlupanlar : Merkezi sistem veya kombili sistem kaynağından gelen ev genelindeki sıcak su ile ısınan havlupanlardır. Elektrikli havlupanlara göre işletme maliyeti çok   daha ekonomiktir.

 

clip image004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Elektrik ile ısınan havlupanlar : Sıcak su hattı çekilmesine ihtiyaç duyulmaması sebebi ile, elektrik bulunan her yerde  rahatlıkla kullanılabilirler. Bu avantajının yanında, günümüzde elektrik fiyatlarının yüksekliğinden dolayı, oldukça yüksek işletme gideri olan havlupanlardır.

 

Havlupanlar hakkında detaylı bilgi almak için 0850 225 05 09 numaralı MAXROOM Müşteri hizmetlerini arayabilir veya 0532 427 11 14 numaralı whatsapp hattımızdan yazabilirsiniz.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy