Hollanda’da ormanlar paintball silahı ile korunuyor

5 saat ilkin

Yusuf Özkan |  Lahey, BBC Türkçe

güve

Kaynak, Getty Images

Hollanda’da ormanlık alanlarda hem ağaçları hem de insan sağlığını tehdit eden meşe kese güvesi ile savaşım amacıyla paintball silahı kullanılıyor.

Paintball silahı ile adam güveleri cezbeden bir madde sıkılarak, dişilerle çiftleşmeleri önleniyor. 

Son yıllarda Hollanda’daki ormanlık alanlarda yoğun şekilde görülen meşe kese güveleri, zehirli iğneleri sebebiyle hem tabiat hem de halk sağlığı için ciddi bir problem haline geldi.

Ormanlık alanlarda yürüyüş meydana getiren ya da bisikletle binen kişiler çeşitli cilt sorunları ile karşı karşıya kalıyor.

Güveler, ağaçlara da ciddi zarar veriyor.

Iyi mi savaşım ediliyor?

İsveçli bilim adamları tarafınca geliştirilen ve 10 ayrı belediye tarafınca uygulanan yeni savaşım yöntemi, paintball silahı ile yürütülüyor.

Hollanda medyasına bakılırsa, dişi güvelerin erkeleri cezbetmek için yaymış olduğu bir madde, paintball silahı ile ağaçlara sıkılıyor. 

Erkekler bu cezbedici kokunun peşinden giderken, dişiler de o bölgeye yanaşmıyor. 

İsveçli araştırmacılara bakılırsa, birçok rakibin aslına bakarsanız etken bulunduğunu düşündükleri için bu ağaçlara daha azca dişi güve geliyor.

Böylece meşe kese güvelerinin çiftleşmesi önlenerek, sayılarının azaltılması sağlanıyor.

Ağaç teknik danışmanı Henry Kuppen’e bakılırsa, kullanılan yöntemin öteki nebat  ve canlı türleri üstünde hiçbir yan tesiri yok. 

Sıkılan maddenin bir tek adam meşe kese güvesi tarafınca algılandığını söyleyen Hollandalı uzman, bunun haricinde hiçbir canlının rahatsız olmadığını söylemiş oldu.

Yeni yöntemin istenilen etkiyi gösterip göstermediği gelecek yıl yazları  belli olacak. 

Comments are closed.