İlk defa bir Rus kozmonot taşıyan Space X uzaya fırlatıldı

ilk defa bir rus kozmonot tasiyan space x uzaya firlatildi

İlk defa bir Rus kozmonotu uzaya taşıyan Space X uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Ukrayna savaşının yaşandığı bir dönemde simgesel ehemmiyet taşıyan roket Internasyonal Uzay İstasyonu’na doğru seyahat yapıyor. 

Mühendislik eğitimi alan 38 yaşındaki Rus kozmonot Kikina, Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X ile uzay yolculuğu icra eden ilk Rus kozmonot oldu. Ek olarak son 20 senedir ilk defa bir Rus kozmonot ABD Birleşik Devleteri’nden uzaya gönderildi.

Kikina fırlatma öncesinde “Bunu beraber başardığımız için oldukca mutluyuz” dedi ve hem İngilizce hem de Rusça teşekkür etti.

Internasyonal Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) operasyonlar ABD Birleşik devletleri ile Rusya içinde işbirliğinin sürdüğü ender alanlardan biri. 

İki ülke, Rus güçlerinin 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana iki ülke içinde artan gerilime karşın, uzun süredir planlanmakta olan astronot değişiklik programının devam etmesi ve Rusların ve Amerikalıların her iki ülke yapımı uzay araçlarıyla göreve taşınması üstüne anlaşılmıştı

Dört kişilik Crew-5 misyonu mürettebatı

Kikina ek olarak bu görevle uzay giden beşinci hanım kozmonot oldu ve halen görevde bulunan tek hanım kozmonot. Novosibirsk doğumlu Kikina ağustos ayında AFP haber ajansına verdiği demeçte “Ümit ederim yakın gelecekte kozmonot birliklerinde daha çok hanım olur” şeklinde görüşünü dile getirmişti.

Sovyetler Birliği’nden Rus kozmonot Valentina Tereshkova 1963 senesinde uzaya giden ilk hanım olarak tarihe geçti. Tereshkova’dan ortalama 20 yıl sonrasında ilk Amerikalı hanım astronot Sally Ride uzay yolculuğuna çıktı.

Öte taraftan Crew-5 misyon komutanı ve bir öteki hanım üyesi Nicole Mann de uzaydaki ilk Amerikan yerlisi olarak vazife alıyor. NASA’daki biyografisine gore Mann, Round Valley’deki Wailacki kabilesine kayıtlı. 

Crew-5 mürettebatın öteki iki üyesi ise Amerikalı astronot Josh Cassada ve Japon astronot Koichi Wakata.

Internasyonal Uzay İstasyonu’nun geleceği belirsiz

Ukrayna savaşıyla beraber Moskova ve Washington arasındaki gerilim, ABD’nin Rus havacılık ve uzay sanayine yönelik yaptırımları üstüne uzay çalışmalarına da ciddi şekilde yansıdı. Bunun üstüne Rusya, 2024’te ISS’deki çalışmalardan ayrılmak istediğini açıkladı ve tam tarih bildirmeden kendi istasyonunu kuracağını duyurdu.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un insanlı uçuşlar direktörü Sergei Krikaliov hafta başı yapmış olduğu açıklamada Rus hükümetinin 2024’ten sonrasında da ISS’ye katılımına devam etmek için anlaşmaya varacağının işaretini verdi.

ABD ise, minimum 2030 yılına kadar ISS’de operasyonları sürdürmeyi ve arkasından ticari şekilde işletilen istasyonlara görevi devretmeyi hedefliyor.

Halihazırda ISS ortak ortaklaşa iş olmaksızın işlev görmesi olanaksız, şundan dolayı ABD güç ve dirimsel destekten, Rusya ise yörüngede ilerleme ve kalmaktan görevli.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy