İngiliz basını İngiltere’de yaşanan ekonomik çalkantıyı nasıl gördü?

ingiltere merkez bankası

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

İngiltere’de bugün gazetele manşetlerinde hükümetin vergi kesintilerini kapsayan mini bütçe açıklamasından sonrasında derinleşen ekonomik çalkantı var.

İngiltere Merkez Bankası dün uzun vadeli tahvillerde 65 milyar sterlinlik geçici alım müdahalesini deklare etti.

mirror

‘İngiltere Arafta’ manşetiyle çıkan The Mirror gazetesi İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın soyadına gönderme yaparak ‘Çömez Destek’ başlığına yer verdi.

Gazete, İngiltere Merkez Bankası’nın Çarşamba günü başlatmış olduğu 65 milyar sterlinlik tahvil alım programının ülkenin emeklilik fonlarının “çöküşünü” durdurduğunu sadece yaşananların İngiltere’yi “arafta” bıraktığını söylüyor.

financial times

Financial Times gazetesi ise ‘İngiltere Merkez Bankası’ndan tahvil piyasasında krizi önlemek için 65 milyar sterlinlik müdahale’ manşetini attı.

Gazete yorumunda, bankanın ekonomiye yeni basılan milyarlarca sterlinlik para sürdüğü programın, emeklilik fonlarının alacaklılarına ödemek için ellerinde tuttuğu bonoları satmak zorunda kalıp tutarları aşağı çekmiş olduğu ve bunun da daha çok satışa niçin olduğu ihtimaller içinde bir kısır döngüyü önlemeyi amaçladığını söylüyor.

Gazetenin alıntı yapmış olduğu kıdemli bir bankacı, “Çarşamba gününün sonun başlangıcı olduğundan endişeliydim. Tam olarak bir Lehman faciası değildi. Fakat ona yakındı.” diyor.

sun

The Sun gazetesi yaşanan türbülansı ‘Bozuk Fon Zamanı’ manşetiyle görmüş oldu ve Çarşamba günü emeklilik fonlarından ortalama 1,000,000,000,000 sterlinlik kaybın yaşanmak suretiyle bulunduğunu söylemiş oldu.

the telegraph

‘Emeklilik fonları krizi Merkez Bankası’nın 65 milyar dolarlık müdahaleye zorladı’ manşetiyle çıkan The Telegraph gazetesi, krizin Tutucu Parti’nin hususi ve kamu destekçileri içinde alarma yol açtığını sadece Downing Street’in başbakanın çekilme etmesi gerektiği yönündeki her türlü öneriyi reddettiğini söylüyor.

Gazete, Başbakan Truss’ın gayri resmi danışmanı ekonomist Gerard Lyons’tan alıntı yaparak, hem başbakanı hem de maliye bakanını “piyasaların hükümetin adımlarını tam olarak anladığından güvenilir olmaları ve piyasaları korkutmamaları gerektiği mevzusunda” uyardığını söylüyor.

guardian

The Guardian gazetesinin bugünkü manşeti, “Merkez Bankası’nın finansal krizi 65 milyar sterlinlik önleme çabası.’ Gazete, Başbakan Truss’ın milletvekillerinden maliye bakanını görevden alması ve 150 bin sterlinin üstündeki en yüksek gelir grubunun vergisinin yüzde 45’ten yüzde 40’a indirilmesi kararının geri çekilmesi için baskı altında bulunduğunu yazdı. The Guardian’a bakılırsa bunun sebebi kararın seçmenler açısından destek görmemesi.

Gazete, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın hükümeti “ekonomide iplerin kontrolünü yitirdiği” sözlerine ve bu hafta sonu yapılacak Tutucu Parti konferansı öncesi parlamentoya muhteşem toplanma çağrısına yer verdi.

i news

i gazetesi, yaşanan çalkantıyı ‘Merkez Bankası’nın acil durum yardımı emeklilik fonlarını kurtardı- kamuda kesintiler yolda’ manşetiyle görmüş oldu.

Hükümet dairelerine açığı azaltmaya destek olmak için “verimlilik planları” hazırlamaları talimatı verildiğini aktaran gazete, kamu sektöründe kesintilerin artık “yolda” bulunduğunu da belirtti.

daily star

Daily Yıldız gazetesi kapağında Maliye Bakanı Kwarteng’in banka yöneticiyleriyle toplantısından bir fotoğrafın “düzenlenmiş” bir versiyonuyla çıktı. Fotoğrafta bakana kırmızı bir palyaço burnu eklendiği görülüyor, konuşma baloncuğunda yazan, “Ben ne yapıyorum, kimsenin fikri var mı?” gazetenin bugünkü manşeti.

metro

Metro gazetesine bakılırsa eski Maliye Bakanı ve Liz Truss’ın liderlik yarışındaki en yakın rakibi Rishi Sunak Tutucu Parti konferansına katılmayacak. Sunak, TV tartışmalarında Truss’ın iktisat planlarının “sorumsuz” bulunduğunu ve partisine gelecek seçimleri kaybettirebileceğini söylemişti.

Gazete, Sunak’ın “Truss’a bu anı sahiplenmesi için ne kadar istiyorsa o denli olanak verin” söylediğini aktarıyor. Bu sözleri manşete taşıyan gazete, “intikam soğuk yenen bir yemektir” sözüne de gönderme yapıyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy