İngiliz hemşire, 7 bebeği öldürmek ve 10’nu öldürmeye teşebbüsten hakim karşısına çıktı

ingiliz hemsire 7 bebegi oldurmek ve 10nu oldurmeye tesebbusten hakim karsisina cikti

İngiltere’de savcılık, yenidoğan hastanesinde çalışan bir hemşireyi, yedi bebeği öldürmek ve 10 bebeği de öldürmeye girişim sebebiyle cinayetle suçladı. Ek olarak hemşirenin iki bebeği de kasıtlı olarak insülinle zehirlediğini öne sürdü.

Bugün görülmeye başlamış olan dava kapsamında 32 yaşındaki hemşire Lucy Letby, 2015-2016 yılları aralığında ülkenin kuzeybatısındaki Chester Hastanesi’inin yenidoğan biriminde çalmış olduğu sırada, beş adam ve iki kız çocuğunun ölümü sebebiyle cinayetle suçlanıyor.

Ek olarak hemşireye beş adam ve beş kız çocuğunun öldürülmesine girişim suçlaması da yöneltildi. Sadece Letby, suçlamaları kabul etmeyerek masum bulunduğunu savundu. 

Manchester Kraliyet Mahkemesi’nde görülen duruşmada Savcı Nick Johnson, 2015’ten itibaren hastanede ölen yada “durumu feci şekilde kötüleşen” bebek sayısında mühim bir artış görüldüğünü söylemiş oldu.

Savcı Johnson, “Herhangi bir problemi olmayan bebekler ansızın kötüleşti. Kimi zaman hasta olan, sadece sonrasında iyileşme eğilimi gösteren bebekler de belirgin bir sebep olmaksızın ansızın fenalaşıyordu.” ifadesini kullandı. 

Doktorların (ölümlere) bir niçin bulamayınca polisin çağrıldığını kaydeden savcı, ‘yenidoğan ünitesindeki biri tarafınca doğduktan iki gün sonrasında iki adam çocuğun insülinle zehirlediği sonucuna’ varılan bir araştırma yapıldığı bilgisini paylaştı. 

Savcı, bebeklerinin ikisinin zehirlendiği gün Letby’nin vazife başlangıcında bulunduğunu söylemiş oldu. 

Johnson, savcıların, 17 bebeğin tamamının durumunun fenalaşması yada fenalaşarak ölmesinin hastanenin yenidoğan ünitesinde “devamlı fena niyetli biri” olarak nitelendirdiği Letby’nin işi olduğuna inandığını dile getirdi. 

Duruşmanın aylar olmasa da haftalar sürmesi planlanıyor.

Polis, Mayıs 2017’de hastanede oldukça sayıda bebeğin vefatıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. 

Letby, Kasım 2020’de resmen suçlanmadan ilkin bebek ölümleriyle ilgili olarak üç kez gözaltına alınmıştı. 

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy