İngiltere’de ABD’ye gidecek Maliye Bakanı Zahawi’ye tepki: ‘Hayat pahalılığıyla mücadele gündemli gezi uluslararası gevezelik’

Nadhim Zahawi

Kaynak, Getty Images

30 Ağustos 2022, 06:40 +03

Güncelleme 37 dakika ilkin

İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, yaşam pahalılığıyla ilgili görüşmeler yapmak suretiyle ABD’ye gidecek. Karşıcılık ise geçim sıkıntısıyla ilgili adım atmamakla eleştirdiği hükümete tepkili.

Nadhim Zahawi, “yaşam pahalılığıyla mücadele” gündemli olarak ABD’de banka ve çeşitli kurum yetkilileriyle görüşecek.

Sadece Zahawi’nin ziyareti İngiltere’de tartışmalara niçin oldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise Zahawi’nin ABD ziyaretini eleştirerek, Maliye Bakanı’nın “İngiltere’ye odaklanması icap ettiğini” savundu. Ziyaretin kamuya maliyeti de muhalefetin tepkisini çekti.

Hükümeti yaşam pahalılığı mevzusunda adım atmamakla suçlayan İşçi Partisi’nin Milletvekili James Murray, Zahawi’nin “uluslararası gevezeliğe gittiğini” söylemiş oldu.

Zahawi ise eleştirilere karşı kendisini savunarak, “Uluslararası zorluklara karşı, uluslararası bir çaba göstermeliyiz” dedi.

Başbakan Boris Johnson’ın istifasını açıklamasının peşinden Tutucu Parti liderliği ve Başbakanlık için Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak yarışıyor.

Partinin yeni lideri ve İngiltere’nin yeni başbakanı 5 Eylül Pazartesi günü belli olacak.

Sadece adayların, gittikçe yakıcı hale gelen geçim sıkıntısı sorunuyla iyi mi baş edecekleri hemen hemen netleşmiş değil.

İngiltere’de geçim sıkıntısı

İngiltere’de senelik enflasyon oranı yüzde 10,1 ile son 40 senenin en yüksek düzeyinde. Yaşam pahalılığı ise gittikçe daha geniş bir kesimi tesiri altına alıyor.

Ülkenin enerji piyasası düzenleme kurulu, şirketlerin Ekim itibarıyla bireysel kullanıcılara kesebileceği senelik faturaların üst limitini yüzde 80 artırarak 3.549 sterline (ortalama 75 bin TL) çıkardı.

Maliye Bakanı Zahawi, bu kış yoksulların yanı sıra averaja yakın geliri olan insanların da elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemek için desteğe muhtaç kalabileceklerini söylemişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy