İngiltere’de Kral 3. Charles’ın portresini taşıyan madeni para yakında dolaşıma girecek

Kral Charles'ın portresiyle madeni para

Kaynak, PA Media

51 dakika ilkin

İngiltere’de Kral 3. Charles’ın portresini taşıyan yeni madeni paraların yıl sonuna doğru dolaşıma sokulması umut ediliyor.

50 pence’lik madeni para ile 5 sterlinlik hatıra paranın görüntüleri BBC ile paylaşıldı.

Yeni paralarda yeni hükümdarın portresi geleneksel olarak bundan önceki hükümdarın tersi yönde yer ediniyor ve Kraliçe 2. Elizabeh’in portresinden değişik olarak taç giymiyor.

Heykeltıraş Martin Jennings tarafınca, bir fotoğrafı esas alınarak tasarlanan portreyi Kral Charles’ın beğenmiş olduğu ve onay verdiği belirtiliyor.

Kraliçe'nin portresiyle madeni para

Kaynak, PA Media

Önümüzdeki haftadan itibaren koleksiyoncular madeni paraları satın alabilecek ve yıl sonuna doğru dolaşıma girmek suretiyle bankalara ve postanelere dağıtılacak.

Kralın portresini taşıyan paraların, Kraliçe’nin portresini taşıyan 27 milyar tane madeni para ile ortalama 20 yıl beraber dolaşımda olacağı belirtiliyor.

Gelecek yıldan itibaren 1 pence ile 2 Sterlin içinde değişik değerlerde madeni paralar kademeli olarak dolaşıma girecek ve hasarlı yada aşınmış eski paraların yerini alacak.

Kraliçe’nin portresini taşıyan yeni 5 sterlinlik hatıra madeni para da gelecek hafta satışa sunulacak. Madeni parada Kraliçe’nin hükümdarlığa başladığı delikanlı zamanlarında olan portresi ile son dönemlerini yansıtan portresi beraber yer ediniyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy