İran, Suudi Arabistan’a saldıracakları yönündeki iddiaları yalanladı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran’ın Suudi Arabistan’a saldıracağı yönünde çıkan iddiaları yalanladı. Kenani, ddialara dair açıklamalarda bulunmuş oldu.

Abone ol

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran’ın Suudi Arabistan’a saldıracağı yönünde çıkan iddialara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İran aleyhine negatif bir hava oluşturmak ve bölge ülkeleri ile mevcut pozitif yönde eğilimleri yok etmek..”

Kenani, iddiaları yalanlayarak, “Bu tür taraflı haberler, bazı Batılı ve Siyonist çevreler tarafınca İran aleyhine negatif bir hava oluşturmak ve bölge ülkeleri ile mevcut pozitif yönde eğilimleri yok etmek amacıyla yapılmaktadır” dedi.

Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti, komşularıyla karşılıklı saygıya dayalı, internasyonal ilke ve kurallar çerçevesinde iyi komşuluk politikasını sürdürmektedir. Bölgede istikrar ve güvenliği tesis etmeyi ve geliştirmeyi komşularla yapıcı bir etkileşim olarak görüyor ve bunu ciddiyetle sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

“Harekete geçmekten çekinmeyeceğiz”

İHA’nın haberine nazaran, ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi, İran’ın kısa sürede Suudi Arabistan ve Şimal Irak’a yönelik hücum hazırlığında olabileceğini iddia etmişti. İddiaların peşinden Suudi Arabistan İran’ın 48 saat içinde kendine yönelik bir hücum hazırlığı içinde olabileceği mevzusunda ABD’yi uyarmış ve uyarıya cevap olarak bölgedeki alarmın yüksek seviyeye çıkarıldığı belirtilmişti.

Beyaz Saray İletişim Direktörü John Kirby ise dün yapmış olduğu açıklamada, ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik tehditlerinden kaygı duyduğunu ve gerekirse cevap vermekten çekinmeyeceğini ifade etmiş, “Tehdit tablosundan kaygı duyuyoruz ve Suudi Arabistan ile askeri ve danışma kanalları vasıtasıyla devamlı temas halindeyiz. Bölgedeki çıkarlarımızı ve ortaklarımızı korumak için çaba sarfetmek için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz” demişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy