İran’da gözaltına alındıktan sonra ölen Mahsa Amini’nin adlı tıp raporu ne diyor?

iranda gozaltina alindiktan sonra olen mahsa amininin adli tip raporu ne diyor

İran Adli Tıp Kurumu gözaltına alındıktan sonra yaşamını kaybeden Mahsa Amini ile ilgili raporunda genç kadının ölümünün, “başına, yaşamsal organlarına ve vücuduna darp sonucu değil, beyin hipoksisinin niçin olduğu çoklu organ yetmezliğinden” kaynaklandığını deklare etti.

Hastane belgelerine, beyin ve akciğer taramasına, otopsi sonuçlarına ve patoloji testlerine dayanılan raporda, Amini’nin ölümünün başına ve uzuvlarına almış olduğu darbelerden değil kaynaklanmadığı ifade edildi.

Raporda, 22 yaşlarında yaşamını kaybeden Amini’nin 8 yaşlarındayken beyin ameliyatı geçirdiği ve buna bağlı olarak beynin hipotalamus ve hipofiz bezinde adrenalin ve tiroid bozukluğu olduğu ifade edildi.

Genç kadının bu yüzden hidrokortizon, levotiroksin ve desmopresin ilaçları kullandığı bildirildi.

Amini’nin “altta yatan hastalıkları” sebebiyle gözaltındayken fenalaştığı kaydedilen raporda, “İlk eleştiri dakikalardaki etkisiz kalp solunum resüsitasyonundan dolayı ciddi hipoksiye maruz kaldı ve bunun sonucunda beyin hasarı oluştu.” ifadeleri yer aldı.

Mahsa Amini’nin ailesi kızlarının herhangi bir sıhhat problemininin olmadığını söylemişti.

Darp iddiası

Mahsa Amini, 13 Eylül’de memleketi Sakkız kentinden ziyaret için geldiği başkent Tahran’da “terbiye polisi” olarak malum İrşad devriyeleri tarafınca “başörtüsü kurallarına uymadığı” sebebi öne sürülerek polis nezaretine alınarak, karakola götürülmüştü.

Karakolda ansızın fenalaşarak hastaneye kaldırılan Amini, 3 gün sonra 16 Eylül’de yaşamını kaybetmişti.

Tepkiler üstüne Tahran Polisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, İrşad devriyesinin Amini’yi bir saatlik “brifing” için karakola götürmüş olduğu ve genç kadının burada ansızın bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üstüne hastaneye sevk edilmiş olduğu belirtilmişti.

Toplumsal medyadaki aktivistler ise polisin “ansızın” bilincini kaybetmiş olduğu yönündeki iddiasını reddederek, Amini’nin polis tarafınca darbedildiğini ileri sürüyordu.

İddiaların peşinden İran devlet televizyonu, genç kadının polis merkezine getirilmiş olduğu ve karakolda bulunmuş olduğu anlardaki görüntüleri yayımlamıştı. Görüntülerde, öteki hanımlarla beraber karakola getirilen Amini’nin, görevli bir hanımla konuştuktan sonra ansızın fenalaşarak yere yığıldığı görülüyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy