İran’da kadın göstericilerden Devlet Başkanı Reisi’ye ‘kaybol’ sloganı

iranda kadin gostericilerden devlet baskani reisiye kaybol slogani

Tahran’da kadın öğrenciler, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi üniversitelerini ziyareti esnasında protesto ederek “kaybol” çarpıcı sözleri attı.

Kürt asıllı İranlı Mahsa Amini’nin terbiye polisi tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında yaşamını kaybetmesiyle patlak veren protestolar dördüncü haftasında da devam etti.

Ülkenin çeşitli yerlerinde toplanan göstericiler hükümet ve rejim karşıtı çarpıcı sözler attı.

Cumhurbaşkanı Reisi de El Zehra Üniversitesi’ni ziyaret ederek burada öğretim görevlileri ve öğrencilere seslendi. Hitabı esnasında okumuş olduğu şiirler göstericileri sineklere benzeten Reisi, “Üniversitelerde şeytani hedeflerine başarabileceklerini sanıyorlar fakat bunu başaramayacaklar,” ifadelerini kullandı.

Muhalif göstericilerin toplumsal medya hesaplarına koydukları görüntülerde ise hanımefendilerin “Reisi kaybol”, “Mollalar kaybolun” çarpıcı sözleri attığı görülüyor. 

Protestocular yine meydanlarda

Geniş güvenlik önlemleri alınan başkent Tahran’da son günlerde sokak eylemleri yerini daha oldukca üniversite ve liselerde gösterilere bırakmıştı. Sadece protestocuların bugün tekrardan meydanlara çıkmak için yapmış olduğu çağrılar karşılık buldu ve gösteriler öğle saatlerinde yine başladı.

Veliasr, Cumhuri, Şerif Metro ve Keşaverz caddeleri, Danışcu Parkı, İnkılap Meydanı çevresi ve şehrin birçok bölgesinde eş zamanlı gösteriler düzenlendi.

Yönetim karşıtı çarpıcı sözler atan gruplara göz yaşartıcı gaz ve coplu müdahalede bulunan güvenlik güçlerinin plastik mermi kullandığı da görüldü.

Toplumsal medyada paylaşılan görüntülere nazaran, Harezmi Üniversitesinin Elburz eyaletine bağlı Kerec kentinde bulunan yerleşkesinin önünde öğrenciler fiil yapmış oldu. 

Kürt şehirlerinde göstericilere ateş açıldı iddiası

İranlı insan hakları örgütü Hengaw, cumartesi günkü gösterilerde İran güvenlik güçlerinin Kürtlerin ağırlıkta olduğu Sanandaj ve Sakkız şehirlerinde protestoculara ateş açtığını duyurdu.

Sanandaj şehrinde anacadde üstünde seyreden bir sürücünün yol kenarındaki polislere korna çalmasının arkasından vurularak öldürülmüş olduğu açıklandı. Korna çalmak göstericiler tarafınca sivil itaatsizlik göstergesi olarak sıkça kullanılan bir yöntem haline gelmişti. Toplumsal medyada dolaşan görüntülerde sürücünün direksiyona yığıldığı ve etraftakilerin yardım çağrısında bulunmuş olduğu görülüyor.

Devrim muhafızlarına yakın yarı resmi Fars haber ajansı ise Kurdistan bölgesi Güvenlik Müdürünün göstericiler üstünde gerçek mermi kullanıldığı iddialarını yalanladığını aktardı.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “terbiye polisi” olarak malum İrşad devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında süregelen gösteriler, ülkenin birçok kentine yayıldı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ülke genelindeki gösterilerde 154 kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürmüştü. Vakalarda binlerce kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy