Irkçı ve sertlik içeren fikirler, web’in kenarlarından ana akım sitelere atlıyor


30 Mart’ta New York’un Buffalo kentindeki bir Tops bakkalına toplu ateş açmakla suçlanan delikanlı, çevrimiçi olarak ırkçı ve antisemitik web sitelerinden oluşan bir smorgasbord’da sörf yapmış oldu. Aşırı sağcılığa ev sahipliği yapmasıyla malum bir video paylaşım sitesi olan BitChute’ta, Finli bir aşırılıkçı tarafınca Amerikan orta sınıfının gerilemesi üstüne bir konuşma dinledi. YouTube’da Detroit’teki Siyah mahallelerden geçen bir arabanın korkulu bir videosunu buldu.

Takip eden hafta süresince, çevrimiçi yazı gösterileri, Reddit ve 4chan’daki gizli saklı söyleşi odalarında oyalandı, ek olarak HuffPost ve Medium’da yarışla ilgili makaleler okudu. Korkulu suçlarla ilgili mahalli tv haberlerini izledi. Aşırılık yanlısı internet sayfalarındaki “belgeseller” ile YouTube’daki tabanca eğitimleri içinde geçiş yapmış oldu.

Geçen hafta büyük bir jüri tarafınca suçlanan delikanlı, yetkililer ve bazı medya organları tarafınca bakkalda 10 Siyahi insanı öldürüp üç kişiyi yaraladığında tek başına hareket eden sorunlu bir serseri olarak yayınlandı. Aslen, kendisinin ve diğerlerinin ırkçı ve sertlik içerikli içerik tükettiği ve paylaşmış olduğu fazlaca sayıda çevrimiçi toplulukta yaşıyordu.

Kitlesel çekimlerin sayısı arttıkça uzmanlar, vahşeti körükleyen rahatsız edici fikirlerin çoğunun artık web’in bulması zor karanlık köşelerine indirgenmediğini söylüyor. Hem dış hem de ana akım olan giderek daha çok satış noktası, çoğu zaman özgür konuşma adına yobaz içeriğe ev sahipliği yapıyor. Ve çevrimiçi hizmetlerin sertlik içerikli içerik barındırma mevzusundaki yetersizliği yada isteksizliği, daha çok insanı nefret dolu gönderilere çekmekle tehdit ediyor.

Genç insanın bir günlük ve 180 sayfalık bir “manifesto” içeren kapsamlı yazılarında haiz olduğu birçok görüntü ve metin senelerdir internette dolaşıyor. Çoğu zaman Reddit ve Twitter benzer biçimde dünyanın en popüler sitelerinden bazılarına sızmışlardır.

Bu belgelerde gösterilen radikalleşme yolu, Twitter ve Google benzer biçimde şirketlerin aşırılık ve sertliği teşvik eden gönderileri, görüntüleri ve videoları denetleme çabalarının sınırlarını ortaya koyuyor. Bu içeriğin kafi bir kısmı, kullananların yalnızca bir yada iki tıklama ötede daha uç internet sayfalarını bulmaları için bir boru hattı açabilir.

Cenup Yoksulluk Hukuk Merkezi’nde kıdemli bir dost olan ve bununla birlikte kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Western States Center’da yönetici direktör olan Eric K. Ward, “İnternette oldukça üretken” dedi. “Bir tek kucağınıza düşmeyecek; aramaya başlamalısın. Fakat onu aramaya başladığınızda, mesele şu ki, bir kişinin üstüne bol miktarda yağmaya adım atar.”

Buffalo saldırısı, hükümet yetkililerinin yanı sıra halktan gelen eleştirilerle beraber, toplumsal medyanın ve öteki web sitelerinin sertlik içeren aşırılık eylemlerinde oynamaya devam etmiş olduğu role odaklanmayı yeniledi.

New York Valisi Kathy Hochul, “Bu barbarlık eyleminin, masum insanların bu infazının toplumsal medya platformlarında canlı yayınlanabilmesi ve bir saniye içinde kaldırılmaması, bana orada bir mesuliyet bulunduğunu söylüyor” dedi. Buffalo’daki çekimden sonrasında. Dört gün sonrasında eyalet başsavcısı Letitia James, platformların oynadığı rolle ilgili bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Feysbuk, nefret dolu içinde ne olduğu yasaklayan kaide ve politikalarına dikkat çekti. Bir sözcü yapmış olduğu açıklamada, platformun nefret örgütleriyle bağlantılı içeriğin %96’sından fazlasının rapor edilmeden ilkin tespit ettiğini söylemiş oldu. Twitter yorum yapmaktan kaçındı. The New York Times’ın tersten görsel arama kanalıyla tespit etmiş olduğu Feysbuk, Twitter ve Reddit’teki bazı toplumsal medya paylaşımları silindi; görüntüleri paylaşan bazı hesaplar askıya alındı.

Cinayetlerle suçlanan 18 yaşındaki Payton Gendron, 2015 senesinde video oyun dünyasında ortaya çıkan bir söyleşi uygulaması olan Discord’a saldırısını detaylandırdı ve Amazon’un sahibi olduğu Twitch’te canlı yayınladı. Şirket, videosunu iki dakika içinde kaldırmayı başardı, sadece bahsetmiş olduğu dezenformasyon kaynaklarının bir çok şu anda bile çevrimiçi durumda.

Kağıt izi, çevrimiçi olarak iyi mi ölümcül bir hücum hazırladığına, silahlar ve taktikler hakkında ipuçları topladığına ve büyük seviyede kendisinin yansılamak etmiş olduğu öteki ırkçılardan ve önceki saldırılardan esin aldığına dair tüyler ürpertici bir bakış sunuyor. Toplamda, içerik çarpık ve ırkçı bir gerçeklik görüşü oluşturdu. Silahlı şahıs, fikirleri ana akım görüşlere bir alternatif olarak değerlendirdi.

“Sorduğun benim benzer biçimde bir tetikçiyi iyi mi önleyebilirsin?” Nisan ayında, çekimden bir aydan fazla bir süre ilkin Discord’a yazdı. “Tek yol, onların gerçeği öğrenmelerini engellemektir.”

Yazıları, onu motive eden internet sayfalarını detaylı bir şekilde haritalıyor. Yazılarında bir araya getirmiş olduğu bilgilerin bir çok, yaşamış olduğu çevrimiçi yaşamı yansıtan ırkçı görüşlerine uyması için özenle seçtiği bağlantılar yada resimler içeriyordu.

Kendi ifadesine nazaran, genç insanın radikalleşmesi, milyonlarca öteki Amerikalı benzer biçimde büyük seviyede eviyle sınırlıyken COVID-19 pandemisinin başlamasından sonrasında başladı. Çevrimiçi bildiri panosu 4chan’a katılmadan ilkin haberlerini çoğunlukla Reddit’ten aldığını deklare etti. Siyasete adanmış başka birini bulmadan ilkin silahlar ve açık havadaki mevzuları takip etti ve sonunda zehirli bir ırkçı ve aşırı dezenformasyon karışımına müsaade eden bir yere yerleşti.

4chan benzer biçimde uçlarda olduğu malum siteleri sık sık ziyaret etmesine karşın, kendi kaydına nazaran ana akım sitelerde, bilhassa de polis kameralarından grafik görüntüler ve tabanca ipuçlarını ve püf noktalarını açıklayan videolar bulmuş olduğu YouTube’da mühim seviyede süre geçirdi. Hücum günü yaklaştıkça, silahlı adam, toplu silahlı çatışmalar ve silahlı çatışmalara karışan polis memurları hakkında daha çok YouTube videosu izledi.

YouTube, günlükte görünen tüm videoları incelediğini söylemiş oldu. Üç video, YouTube’un “seyircilere iyi mi alev ateş tabanca yapılacağını öğretmeyi, alev ateş silahı otomatik ateşe dönüştüren aksesuarlar üretmeyi yada birinin alev ateş silahı kullanırken gösteren canlı gösterim içeriğini yasaklayan” alev ateş silahlar politikasını ihlal eden web siteleriyle bağlantı kurmuş oldukları için kaldırıldı. YouTube sözcüsü Jack Malon’a.

Çekimlerin merkezinde, ondan öncekiler benzer biçimde, internasyonal bir Yahudi komplosunun, beyaz seçmenlerin yerine ABD’daki siyasal gücü yavaş yavaş ele geçirecek olan göçmenleri almayı amaçladığına dair yanlış bir inanç vardı.

“Büyük ikame teorisi” olarak malum komplonun kökleri, en azından, Avrupa’da Hıristiyanlığı geçmek için bir Yahudi komplosu olduğu iddia edilen “The Protocols of the Elders of Sion” adlı çarlık Rus antisemitik aldatmacasına kadar uzanıyor.

Daha yakın bir zamanda, iki Fransız romancı Jean Raspail ve Renaud Camus’un, kırk yıl arayla Fransa’da iktidarı yakalayan göçmen dalgalarını hayal eden eserlerinde tekrardan ortaya çıktı. 2011’de “le grand replacement” terimini bu isimle bir romanda popüler hale getiren, toplumcu ve aşırı sağ popülist olan Camus idi.

Gendron, yayınladığı belgelere nazaran bunların hiçbirini okumamış benzer biçimde görünüyordu; bunun yerine “büyük ikame” terimini, 2019’da Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camide 51 Müslüman’ı öldüren silahlı saldırganın çevrimiçi yazılarına bağladı.

Bu saldırıdan sonrasında, Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch Çağrısı adında olan ve hükümetin ve büyük teknoloji şirketlerinin çevrimiçi terörist ve aşırılık yanlısı içinde ne olduğu ortadan kaldırma taahhüdünde bulunmuş olduğu internasyonal bir anlaşmaya öncülük etti. Antak kalma yasal bir ceza içermemesine karşın, Trump yönetimi ifade özgürlüğü ilkesini öne sürerek imzalamayı reddetti.

Gendron’un çevrimiçi deneyimi, Christchurch’teki silahlı saldırıyla ilgili yazıların ve video kliplerin, öteki ırkçı sertlik eylemlerine esin vermeye devam ettiğini gösteriyor. Her ikisine de onlarca kere atıfta bulunmuş oldu.

Hakaretle Savaşım Birliği, geçen yıl, Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde düzenlenen 2017 “Sağ Birleştir” mitinginde protestocuların tezahüratlarına işaret ederek, “büyük ikame”nin beyaz üstünlükçü inançların kenarlarından ana akıma doğru kaydığı mevzusunda uyardı. sertlik ve Tucker Carlson’ın Fox News’daki yorumları.

Cenup Yoksulluk Hukuk Merkezi’nden Ward, “Çoğumuz orijinal hikayeyi bilmiyoruz” dedi. “Bildiğimiz şey anlatı ve büyük ikame teorisinin anlatısı, seçilmiş yetkililer ve şahsiyetler tarafınca o şekilde bir dereceye kadar onaylandı ki, artık hikayenin kökenlerinin anlatılmasına gerek kalmadı. İnsanlar sanki geleneksel bilgeliği anlayabilecekmiş benzer biçimde onu anlamaya başlıyorlar. Ve ürkütücü olan da bu.”

Bazı büyük toplumsal medya platformlarının çevrimiçi içinde ne olduğu denetlemek için harcadıkları tüm çabalara karşın, kullandıkları algoritmalar – çoğu zaman kullanıcılara okuyacakları, izleyecekleri ve tıklayacakları gönderileri göstermek için kullanılır – dezenformasyonun ve öteki zararı olan içeriğin yayılmasını hızlandırabilir.

Liberal eğilimli kar amacı gütmeyen bir müessese olan Media Matters for America, Mayıs ayında, araştırmacılarının Feysbuk’ta son iki yılda “büyük değişiklik” ve ilgili temaların özelliklerini tanıtan minimum 50 reklam bulduğunu söylemiş oldu. Artık Meta olarak malum şirket 2019’da Feysbuk ve Instagram’dan beyaz milliyetçi ve beyaz ayrılıkçı içerikleri yasaklayacağını açıklasa da, reklamların bir çok siyasal makam adaylarından geldi.

Örgütün araştırmacıları ek olarak, sağcı sitelerde aynı temalarla ilgili 907 gönderinin, onları çürütmeyi amaçlayan gönderilerden fazlaca daha çok, 1,5 milyondan fazla etkileşim aldığını buldu.

Gendron’un çekim videosu Twitch’ten kaldırılsa da, o hala kabahat mahallindeyken 4chan’de tekrardan ortaya çıktı. Video o zamandan beri Gab benzer biçimde öteki uç platformlara ve sonucunda Twitter, Reddit ve Feysbuk benzer biçimde ana akım platformlara yayıldı.

Media Matters for America başkanı Angelo Carusone, toplumsal medyanın ortaya çıkışının oldukça kısa bir süre içinde, bir zamanlar görece soyutlama altında kaynayan alçakça fikirlerin ve komploların toplumda çoğalmasına ve nefretle canlandırılan insanları bir araya getirmesine olanak tanıdığını söylemiş oldu.

“Artık izole değiller” dedi. “Bağlandılar.”

[This article originally appeared in The New York Times.]

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort