İskoçya Başbakanı Sturgeon: Gelecek yıl ekim ayında bağımsızlık referandumu yapılacağına eminin

iskocya basbakani sturgeon gelecek yil ekim ayinda bagimsizlik referandumu yapilacagina eminin

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, ülkenin bağımsızlığıyla ilgili ikinci referandumun önümüzdeki yıl ekim ayında yapılacağından güvenli bulunduğunu söylemiş oldu.

Britanya Yüksek Mahkemesi gelecek hafta, İskoçya’nın İngiltere Başbakanı Liz Truss ve İngiliz hükümetinin onayı olmadan bağımsızlık referandumu düzenleyebilmesiyle ilgili davayı görmeye başlamış olacak.

2014 senesinde İngiliz hükümetinin onayıyla meydana getirilen oylamada, İskoçyalılar yüzde 55’e karşı yüzde 45 oyla bağımsızlığı reddetmişti. Fakat iktidardaki İskoç Ulusal Partisi, İngiltere’nin bu referandumdan iki yıl sonrasında Avrupa Birliği’nden ayrılma sonucu almasının dengeleri tamamen değiştiren bir gelişme bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Sturgeon, halkın geçen yıl meydana getirilen seçimlerde bağımsızlık yanlısı partileri desteklerken onlara 19 Ekim 2023’te yeni bir referandum yapma görevi verdiklerini belirtti.

BBC’ye verdiği röportajda referandumun yapılacağından güvenli olup olmadığı sorusuna Sturgeon güvenli olduğu şeklinde yanıt vererek, “Beklemiş olalım ve mahkemenin ne karar vereceğini görelim. İskoçya’nın bağımsız olacağına inanıyorum,” ifadelerini kullandı.

İskoç önder Yüksek Mahkeme’de kaybetmeleri halinde 2024 senesinde yapılacak genel seçimleri tamamen İskoçya’nın bağımsızlığına dayandırıp bunu bir halde referanduma çevirme sözü vermişti.

Pazar günkü röportajında Sturgeon, öncelikli olarak tercih etmeseler de buna son umar olarak başvuracaklarını altını çizdi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy