İsmet İnönü neden Atatürk’ün cenaze namazına katılmadı? Gürkan Hacır yazdı

Atatürk’ün ölümünün 84. senesinde o günlere dair ayrıntıları kaleme alan Gürkan Hacır, son 1 yılda Atatürk’ün ölene kadar kabul etmediği İsmet İnönü’nün neden Atatürk’ün cenazesine katılmadığını yazdı.

Abone ol

Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. senesinde anılıyor. 10 Kasım öncesi ve sonrasında yaşananlara dair garip ayrıntıları tv100 yazarı Gürkan Hacır, “10 Kasım’dan sonrasında yaşananlar” başlıklı yazısında ele aldı.

Ölene kadar İnönü’yü kabul etmedi

1937 yılının eylül ayındaki meşhur dövüşten sonrasında Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü’nün asla görüşmediğine dikkat çeken Hacır, “Atatürk’ün hastalığının son evresinde İsmet İnönü’nün görüşme talebine dahi yanıt verilmemişti.” diye yazdı. 

İnönü’ye suikast yapılacağı söylentileri

İsmet Paşa, Mustafa Kemal Atatürk’le ölüm döşeğinde görüşemediğini yazan Hacır, 10 Kasım sonrasında yaşananları bu şekilde paylaştı:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün son bir yılda çevresinde kümelenen grup Hasan Rıza Soyak, Şükrü Kaya, Tevfik Rüştü Aras ve Recep Zühtü Soyak ihtimaller içinde bir ölüm durumunda İsmet Paşa’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün yerine geçmesini engellemeye çalışıyorlardı.

Eğer İstanbul ziyareti olursa ve Mustafa Kemal Atatürk’le görüşmeye gelirse suikast düzenleneceği haberleri dolaşmaya başladı. İsmet Paşa, Mustafa Kemal Atatürk’le ölüm döşeğinde görüşemedi.

Fakat her ne olduysa oldu ve ölümden tam 26 saat sonrasında meydana getirilen Meclis oturumunda İsmet İnönü tüm milletvekillerinin oyunu alarak (348 oy) cumhurbaşkanı seçildi. 

Peki ne oldu da son günlerinde Mustafa Kemal Atatürk’le görüşmeyi dahi beceremeyen İnönü tüm oyları alarak cumhurbaşkanı seçildi?

Onu öldürtmeye kalkan milletvekillerinden birkaçı dahi karşıcılık etmedi ve oturuma katılan milletvekillerin oylarının tamamını aldı?

Devam edelim. Mustafa Kemal Atatürk öldükten sonrasında Dolmabahçe Sarayı’ndan Ankara’ya meydana getirilen uğurlama töreni ve cenaze namazına Cumhurbaşkanı İnönü katıldı mı?

Hayır, katılmadı. İsmet Paşa bir ihtimal cumhurbaşkanı seçilmişti fakat iktidar cenginde halen kendini güvende hissetmiyordu. İstanbul’a gelmedi.”

Gürkan Hacır’ın yazısının tamamı için tıklayın

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy