İspanya’da cezaevinde ötanazi isteyen silahlı saldırganın yaşamına son verildi

Hapishane

Kaynak, Getty Images

24 Ağustos 2022, 13:34 +03

Güncelleme 4 dakika ilkin

İspanya’da meslektaşlarına alev ateş hücum düzenledikten sonrasında polis tarafınca onlarca kere kez yaralanan ve nüzul geçiren eski güvenlik şirketi çalışanına, duruşması başlamadan ilkin, bulunmuş olduğu hapishanede ötenazi yapılmış oldu.

46 yaşındaki Marin Eugen Sabau, Aralık ayında eskiden çalmış olduğu güvenlik şirketinde düzenlemiş olduğu saldırıda üç meslektaşını ve bir polisi vurarak yaraladı.

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Tarragona şehrinde düzenlemiş olduğu saldırıda Sabau, meslektaşlarına ateş açtıktan sonrasında vaka yerinden kaçarken bir polis görevlisini de vurdu.

Aslen Romanyalı olan Sabau, peşinden cephanelik dolu bir evde barikat kurdu.

Romanya merkezli Observator haber sitesine gore polis, Sabau’nun bulunmuş olduğu binaya zorla girdikten sonrasında onu onlarca kere kez vurdu.

Omurilik felci geçiren Sabau’nun bacaklarından biri kesildi. Kronik ağrıları sonrası Sabau, ötenazi talep etti.

Tarragona’da bir mahkeme, saldırıya uğrayan kişilerin itirazlarına karşın Sabau’nun sıhhat durumunu değerlendirdi ve insan hakları çerçevesine uygun olduğuna hükmettiği talebi onayladı.

İspanya’da geçen yıl yürürlüğe giren bir yasaya gore “dayanılmaz ağrıya” yol açan kalıcı ve ciddi sıhhat sorunları olan yetişkinlere kendi istekleriyle ötenazi yapılabiliyor.

Sadece saldırıda yaralanan polis görevlisinin avukatı, mahkemenin eşi benzeri görülmemiş bir vaka hakkında duruşma yapma ve karar verme fırsatını boşa harcadığını söylemiş oldu.

İspanya merkezli El Pais gazetesine konuşan Avukat Jose Natonio Bitos, “Hedefimiz ötenaziyi engellemek değildi fakat vakada mağdur olan kişilerin adil bir halde yargılanmasını istiyorduk” dedi.

Hapishane yetkilileri ve Sabau’nun avukatı, mevzu ile ilgili izahat yapmadı.

Comments are closed.