İspanya’da öğrenci yurdunda kadınlara karşı cinsiyetçi saldırılar tartışma yarattı

ispanyada ogrenci yurdunda kadinlara karsi cinsiyetci saldirilar tartisma yaratti

İspanya’nın başkenti Madrid’de bir üniversite yurdunda kalan adam öğrencilerin kız öğrencilere yönelik cinsiyetçi ve sövgü içeren ifadeler kullanımı ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, hep bir ağızdan kız öğrencilere ‘fahişe’ diye bağıran adam öğrencilerin davranışını “iğrenç” olarak vasıflandırdı.

Madrid’deki üniversite yurdunda pencerelere çıkarak, karşı binada kalan kız öğrencilere “fahişe, yuvalarınızdan çıkın o..” şeklinde ifadeler kullanan öğrencilerin ortalama 30 saniyelik videosu ülkede kadınlara yönelik cinsiyetçi saldırıları ve saldırı kültürünü tekrardan münakaşaya açtı.

Toplumsal medyada büyük ses getiren videoyu tüm siyasal partiler lanetledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Nefret ve kadınlara saldırıyı teşvik eden bu şekilde bir davranışı tolere edemeyiz. Cinsiyetçiliğe artık yeter.” dedi. Sanchez ek olarak, bu şekilde bir davranışın kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu.

Vaka, prestijli Complutense Üniversitesi’nde dini bir tarikat tarafınca yönetilen adam yurdunda yaşandı.

Kız öğrencilerden özür dileyen yurt yöneticileri, adam öğrencilerin yurt ile ilişkilerinin kesildiğini deklare etti.

Aynı yurtta bir grup öğrencinin daha ilkin Nazi selamı vererek ırkçı sözler içeren bir şarkı söylediğini gösteren bir başka video daha ortaya çıktı.

Kız yurdu ‘geleneği’ savundu

AFP’ye nazaran sözlü saldırının hedefi olan Santa Monica kız yurdu öğrencileri, bir bildiri yayınlayarak adam öğrencilerin davranışının bir anane bulunduğunu belirterek durumdan şikayetçi olmadı.

Kız öğrenciler, bu eylemin “öğrenci yurtları içinde bir anane bulunduğunu” ve hiçbirinin hanım düşmanı ya da hanımefendileri aşağılamak şeklinde bir niyetlerinin olmadığını savundu. Sadece eylemi reddeden hanım örgütleri de var.

Ek olarak bu durum toplumda artık çoğunlukla kabul görmüyor. Hakkaniyet Bakanı, “eşitsizliği sürdüren sapkın geleneklerin 21. yüzyılda yeri olmadığı” tepkisini verdi.

Complutense Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Aina López Yáñez’e nazaran, anane bahanesi artık geçerli değil şundan dolayı cemiyet gerçek hayatta rahatsız etme, kadınlara karşı ayrımcılık, saldırı şeklinde olayların artık bir latife olmadığının farkına vardı.

Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı

Hakkaniyet Bakanlığı, siyasal partilerin yanı sıra sivil cemiyet örgütlerinin de büyük tepkisini çeken video ile ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

İspanya Hakkaniyet Bakanı Pilar Llop, “Bunlar fazlaca ciddi, toplumsal sertlik içeren cinsiyetçi eylemler” dedi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy