İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının isimleri kim hangi görevdeydi?

BEYOĞLU İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısında kilit adlar ve aldıkları roller belli oldu. Bombayı bırakan Ahlam Albashir’in Arapça “Salih’in Esmeri” anlamına gelen Feysbuk hesabını etken kullandığı belirlendi.

Abone ol

6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısı organizasyonunda yer edinen kilit adlar tespit edildi.

Özgürlük’ten Musa Kesler’in haberine nazaran, işte saldırıyı organize eden kilit adlar ve rolleri:

Hacı: Gerçek adı hemen hemen bilinmiyor. Bu kod adı. PYD/YPG’nin Membiç’teki mühim isimlerinden. Etrafındakiler “Dayı” diye hitap ediyor. Suriyelilerden devşirilenleri terör eylemlerine yönlendiriyor. İstanbul’daki saldırıyı Membiç’te organize etti. Ahlam Abashir ve Bilal Hassan’a evli olduklarını gösteren düzmece bir belge de verdi. Bu karar da polis tarafınca ele geçirildi.

Amman Jarkas (Carkes): İstanbul’da ticari işler yapıyor. Ek olarak insan kaçakçısı. Albashir ve Bilal Hassan’ın yurtdışına kaçırılması operasyonundan görevli. Bilal Hassan’ı Edirne’ye götürmüş olan şahıs olduğu değerlendiriliyor. Bombacı Albashir onun evinde yakalandı. Öteki kardeşleri de organizasyonun içinde.

Ahmed Jarkas: Ammar’ın kardeşi. Hazırlanan plana nazaran şüphelileri yurtdışına kaçırma işi Ammar ile onun sorumluluğundaydı. Saldırıdan sonrasında Albashir’i Esenler’den alıp Küçükçekmece’ye götürdü. Albashir’in telefonunu alıp kırdı ve ona yeni bir hat ile telefon verdi.

Bilal Hassan: Hacı kod adlı PYD teröristinin mühim adamlarından biri. Membiçli. Kardeşi de Hacı’nın yanında. İddiaya nazaran 2014 senesinde Türkiye’de hapis yattı ve tahliye olunca da sınırdışı edildi. Albashir ile kaçak yollardan Türkiye’ye geldi. Esenyurt ve Esenler’de sık görüştüğü arkadaşları vardı. Karı-koca rolüyle bombalı saldırıya hazırlanıp saldırıyı yaptılar. Türkiye’de olduğu süreçte Hacı ile devamlı bağlantı halindeydi. Albashir’in ifadesine nazaran görüşmelerini ‘gizli saklı kapaklı’ yapıyordu. Saldırıdan sonrasında yurtdışına kaçırmış olduğu kuvvetle olası.

Ferhat Habeş: Bilal Hassan ve Ahlam Albashir’in hem barınmasına hem de çalışmalarına yardım etti. Esenler’deki tekstil atölyesinin sahibi. Saldırıda kullanılan bomba bir süre bu atölyede saklandı. Terör örgütüyle bağlantılı üst düzey bir organizatör olduğu değerlendiriliyor.

Ahlam Albashir: Ailesiyle beraber Halep’te yaşıyordu. Suriye’deki cenk şiddetlenince 2013 senesinde Hama’nın Ebu Hanaya nahiyesine yerleştiler. 3 yıl burada kaldılar. Ondan sonra DEAŞ kontrolündeki Rakka’ya arkasından YPG kontrolündeki Membiç’teki ablasının yanına geçti. 2002 doğumlu sadece geçişlik çıkarabilmek için kendisini 1999 doğumlu olarak kaydettirdi. Geçişlik çıkardıktan sonrasında Lübnan’daki amcasının yanına gitti. Beyrut’ta bir eczanede çalıştı. 2017’de Membiç’e döndü. Bir pastanede çalışmaya başladı. Sevgilisi vesilesiyle YPG ile ilişki kurdu.

Bombacının Feysbuk hesabındaki adı ‘Salih’in esmeri’

Ahlam Albashir: Ailesiyle beraber Halep’te yaşıyordu. Suriye’deki cenk şiddetlenince 2013 senesinde Hama’nın Ebu Hanaya nahiyesine yerleştiler. 3 yıl burada kaldılar. Ondan sonra DEAŞ kontrolündeki Rakka’ya arkasından YPG kontrolündeki Membiç’teki ablasının yanına geçti. 2002 doğumlu sadece geçişlik çıkarabilmek için kendisini 1999 doğumlu olarak kaydettirdi. Geçişlik çıkardıktan sonrasında Lübnan’daki amcasının yanına gitti. Beyrut’ta bir eczanede çalıştı. 2017’de Membiç’e döndü. Bir pastanede çalışmaya başladı. Sevgilisi vesilesiyle YPG ile ilişki kurdu.

Istiklal Caddesindeki bombali teror saldirisinin isimleri kim hangi gorevdeydi

Örgütün yönlendirmesiyle Bilal Hassan ile ortalama 5 ay ilkin Türkiye’ye geldi. Tertipli olarak kuaföre gidiyor, bakımına itina gösteriyordu. İfadesine nazaran 2020’de evliliğe ilk adımını attı ve bir yıl sonrasında da boşandı. Çeşitli toplumsal medya uygulamalarında değişik isimlerle hesapları var. Arapça “Salih’in Esmeri” anlamına gelen Feysbuk hesabını etken kullanıyordu. Babasının adının Salih olmasına atfen bu şekilde bir rumuz oluşturmuştu. Profilde çarşaflı ve peçeli bir fotoğraf var.

Örgütle tanıştıran şahıs

Ahlam Albashir, polise verdiği ifadede örgütle 2017 senesinde, sevgili olduğu YPG’li terörist vesilesiyle tanıştığını, sevgilisinden ayrıldıktan sonrasında da örgütle bağının kopmadığını söyledi. Albashır’i örgütle tanıştıran eski sevgilisi ‘Hamedoş’ kod adlı Hamed El- Ali’nin fotoğrafı ortaya çıktı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy