İsveç, Kuzey Akım’da meydana gelen patlamalarla ilgili bulguları Rusya ile paylaşmayacak

isvec kuzey akimda meydana gelen patlamalarla ilgili bulgulari rusya ile paylasmayacak

İsveç, Kuzey Akım 1 ve 2 organik gaz boru hatlarındaki patlamalarla ilgili soruşturmanın bulgularını Rus yetkililer ya da boru hattının sahibi Gazprom’la paylaşmayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda İsveç münhasır ekonomik bölgesinde meydana gelen hadise sonrası başlatılan vaka yeri incelemesinde savcılar kontrollü patlama izleri bulunduğunu ve sabotajdan şüphelendiklerini duyurmuştu.

Geçen hafta Rus Başbakan Mihail Mişustin de İsveç hükümetine mektup göndererek Rus uzmanların ve Gazprom’un da soruşturmaya dahil edilmesini istemiş fakat bu talep İsveç tarafınca reddedilmişti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada değil Rusları dahil etmek kendi bulgularını bile paylaşmayacaklarını belirtti.

Andersson “İsveç’te vaka yeri incelemelerimiz gizlilik içinde yürütülür ve bu normal olarak bu vaka için de geçerlidir,” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan münhasır ekonomik bölgenin direkt İsveç’in kontrolünde bir alan olmadığını vurgulayan Andersson, ilk incelemeler sonuçlandığı için bölgedeki kordonun kaldırıldığını ve Rus gemilerin girişini engelleme yetkileri olmadığını belirtti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy