Kabil’de eğitim merkezinde patlama: En az 19 kişi öldü

afganistan patlama

Kaynak, Getty Images

(*19*)25 dakika ilkin

Kabil polis teşkilatı, Afganistan’ın başkentindeki bir eğitim merkezinde meydana gelen patlamada en az 19 kişinin öldüğünü ve oldukca sayıda kişinin de yaralandığını deklare etti.

Eğitim merkezinden yetkililer merkezde sınava giren öğrencilerin bulunduğunu söylemiş oldu.

Patlamayı hemen hemen hiçbir grup üstlenmedi.

Reuters haber ajansına nazaran, Kabil polis sözcüsü Halid Zadran, 27 kişinin yaralandığını deklare etti. Afganistan’da Cuma günleri okulların kapalı bulunduğunu belirten sözcü, yaşamını kaybedenlerin çoğunun hücum esnasında sınava giren öğrenciler bulunduğunu söylemiş oldu.

Taliban’ın içişleri bakanlığı sözcüsü Abdul Nafy Takor, sivil hedeflere saldırmanın “düşmanın insanlık dışı gaddarlığını ve etik standartlardan yoksunluğunu gösterdiğini” söylemiş oldu.

Patlama, kentin batısındaki Daşte Barçi bölgesindeki Kaaj eğitim merkezinde meydana geldi.

Çoğunlukla Hazara etnik azınlığının yaşamış olduğu bölge geçmişte de benzer saldırılarda hedef alınmıştı. Saldırıların çoğunu IŞİD üstlenmişti.

Taliban geçen Ağustos ayında Afganistan’da iktidarı ele geçirmişti. Grup, ülkede istikrarı tekrardan sağlamaya çalıştığını belirtiyor.

Sadece IŞİD’in Afganistan’daki kolunun saldırıları hâlâ devam ediyor.

Geçen yıl, Taliban tekrardan iktidara ulaşmadan önce, Daşte Barçi’de bir kız okuluna düzenlenen bombalı saldırıda çoğunluğu öğrenciler olmak suretiyle en az 85 kişi ölmüş ve yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy