Katil balinaların büyük beyaz köpekbalığına saldırısı ilk defa görüntülendi

katil balinalarin buyuk beyaz kopekbaligina saldirisi ilk defa goruntulendi

Denizlerde gıda zincirinin en tepesindeki memeliler olarak kabul edilen katil balinaların Cenup Afrika açıklarında bir beyaz köpekbalığını öldürmesi ilk defa filme alındı. 

Bilim adamları böylece katil balinaların dünyanın en büyük deniz yırtıcılarından birini avlama becerisini ilk kez belgelemiş oldu. 

Geçen mayısta helikopter ve drone ile çekilen ve bu hafta Ecology adlı bilimsel dergide gösterilen araştırmadaki görüntülerde bir orka sürüsünün bir saat süresince köpekbalıklarına saldırmış olduğu görülüyor.

Cape Town civarlarındaki Marine Dynamics Academy’de köpekbalığı uzmanı olan araştırmanın başyazarı Alison Towner “Bu davranış bilhassa de havadan daha ilkin net şekilde asla gözlemlenmemişti” diyerek bir ilke imza atıldığını vurguluyor.  

Görüntülerde beş orkanın bir büyük beyaz köpek balığını kovalayıp öldürmüş olduğu görülüyor. Bilim adamları öteki üç köpek balığının da av esnasında yaralanarak öldüğünü düşünüyor. 

Katil balinaların son aşama “akıllı ve toplumsal” bulunduğunu belirten araştırmanın eş yazarlarından Simon Elwen, “Grup halinde avlanma şekilleri onları inanılmaz derecede etkili yırtıcılar haline getiriyor” diyor.

Her ne kadar katil balinaların öteki köpekbalığı türlerini avladıkları bilinse de büyük beyaz köpekbalıklarına saldırdıkları mevzusundaki kanıtlar sınırlıydı. Ecology dergisindeki emek verme bu saldırının sebepleri hakkında bir açıklamada bulunmuyor.

Köpekbalıkları bölgeyi terk ediyor

Mecmua, köpekbalıklarının saldırıdan sonrasında bölgede görünmediğini ve sonraki 45 günde yalnız bir tanesine rastlandığının da altını çiziyor. 

Bilim adamlarına bakılırsa bu, köpekbalıklarının bir kaçış tepkisine haiz bulunduğunu doğruluyor. Cenup Afrika Ulusal Parkları’ndan deniz biyoloğu Alison Kock’a bakılırsa köpekbalıkları saldırıya uğradıkları yaşam alanlarını terk ediyor. Bu da ekosistemde mühim sonuçlar doğurabilir.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy