Konya’da aynı aileden 7 kişiyi öldüren zanlının cezası açıklandı

Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili sanık Mehmet Altun’a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, değişik suçlardan da 10 yıl hapis cezası verildi.(*7*)

Abone ol

Geçen yıl 30 Temmuz’da, Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta Yaşar Dedeoğulları’nın (65) evine, 2010’dan beri husumetli olduğu yan komşusu Lütfi Keleş’in kayınbiraderi Mehmet Altun (33) geldi.

Bahçede aileyle konuşan Altun, ondan sonra poşetten çıkardığı tabancayla peş peşe ateş etti.

Saldırıda Yaşar Dedeoğulları ile eşi İpek (57), evlatları Serap (33), Serpil (29), Sibel (35), Metin (42) ve Sulh (31) Dedeoğulları yaşamını yitirdi.

Kiraladığı araçla kaçan Altun, 4 Ağustos’ta hususi harekat ekiplerince memleketi Bozkır ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde arazi taraması esnasında yakalanıp tutuklandı.

Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi öldürmüş olduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mehmet Altun geçtiğimiz ay altıncı kez hakim karşısına çıkmış, savcı mütalaasında Altun hakkında, ‘Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etmişti.

11 şahıs hakkında iddianame hazırlandı

Soruşturma kapsamında, aralarında Mehmet Altun’un da bulunmuş olduğu 11 şahıs hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, tutuklu Altun hakkında ‘canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme’ suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Altun’un ek olarak olayın peşinden evin bazı noktalarına yanında getirmiş olduğu bidondaki benzini döküp, ateşe verdiği iddiasıyla ‘yakarak mala zarar verme’,  ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığı’ ,  ‘6136 sayılı kanuna karşıcılık’ suçlarından yargılanması talep edildi.

Dedeoğulları ailesinden sağ kalan Çetin Dedeoğulları ile yakınları da salonda hazır bulunmuş oldu

İddianamede; bir süre tutuklu kaldıktan sonrasında tahliye edilen sanıklar Altun’un eniştesi Lütfi Keleş ile ablası Ayşe Keleş, yeğeni Ali Keleş, Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Veli Keleş, oğlu Ali Keleş ve akrabaları Ali Keleş’in ise ‘canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme’, ‘yakarak mala zarar vermeye azmettirme’ suçlarından yargılanmaları istendi.

4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya; tutuklu Mehmet Altun ile Dedeoğulları içinde silahla hücum öncesi aynı yıl mayıs ayında çıkan kavga sebebiyle tutuklu bulunan eniştesi Lütfi Keleş ile Veli Keleş’in oğlu Ali Keleş, SEGBİS ile katıldı. Dedeoğulları ailesinden sağ kalan Çetin Dedeoğulları ile yakınları da salonda hazır bulunmuş oldu.

“Söyleyecek bir şeyim yok”

Duruşmada söz verilen sanık Mehmet Altun, ”Daha önceki ifadelerin aynısı söyleyeceğim. Suçlamaları yalnız bana değil. Siz sayın heyete ve kolluk kuvvetlerine yapıyorlar. Bundan başka diyecek bir şeyim yok” dedi. Öteki sanıklardan Ali Keleş ve Lütfi Keleş de daha önceki ifadelerinin geçerli bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhuriyet savcısı da mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada Altun hakkında  ‘Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı

Ek olarak ‘Yakarak mala zarar verme’ suçundan 6 yıla kadar, ‘Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 3 yıla kadar, ‘Alev ateş silahlar ve bıçaklar ile öteki aletler hakkında kanun’a karşıcılık’ suçundan  da 3 yıla kadar  daha hapisle cezalandırılmasını istedi.

AA’nın aktardığına bakılırsa cezası onanan altun, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, değişik suçlardan da 10 yıl hapse mahkum edildi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy