Kral Charles, Başbakan Truss’ın tavsiyesiyle Mısır’daki COP27 zirvesine katılmayacak

Charles

Kaynak, PA Media

2 Ekim 2022, 15:53 +03

Buckingham Sarayı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore, İngiltere Kralı 3. Charles, gelecek ay Mısır’da düzenlenecek COP27 İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılmayacak.

Sunday Times gazetesinde Başbakan Liz Truss’ın Kral Charles’a zirveye katılmamasını tavsiye etmiş olduğu yönünde bir haber yer almıştı.

Bu habere yanıt veren Saray, söz mevzusu tavsiyenin Kral tarafınca istenmesinin arkasından Başbakan Truss tarafınca verildiğini söylemiş oldu.

Açıklamada, “Karşılıklı dostluk ve saygı çerçevesinde Kral’ın zirveye katılmaması mevzusunda mutabık kalındı” ifadelerine yer verildi.

Kral, geçtiğimiz ay tahta çıkmasından ilkin, her yıl meydana gelen konferansa katılacağını belirtmişti.

Kral

Kaynak, Getty Images

Öte taraftan zirve öncesinde bazı eleştiriler de var. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır’ın çevreci grupların çalışmalarını ciddi halde kısıtladığını söylemiş oldu. Kahire’deki yetkililer ise bu raporun “yanıltıcı” bulunduğunu savundu.

Daha ilkin pek oldukça kez çevre problemlerine karşı kararlılığını gösteren Kral, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için kampanyalarda da yer aldı.

Kral, geçtiğimiz yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 töreninin açılış töreninde de bir konuşma yapmış oldu. Yaşamını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth de törende video ileti yayımladı.

Tutucu Milletvekili Tobias Ellwood, “sağduyunun hakim olacağını” ve Kral’ın Mısır’a gitmesine izin verileceğini umduğunu söylemiş oldu.

Twitter’da yapmış olduğu bir paylaşımda Ellwood, Kral Charles’ın çevre ve iklim değişikliği mevzusunda dünya genelinde saygı duyulan bir ses bulunduğunu belirtti ve “Onun iştirakı İngiliz delegasyonuna ciddi bir otorite elde edecektir” dedi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy