Kredi kartı olan herkesi ilgilendiren haber! 24 saat içinde başvuran alabilir

İnternet alışverişlerinde kredi kartı kullanan vatandaşlara mühim uyarı geldi. Uzmanlar e-ticaret sayfalarından alışveriş yapılırken kesinlikle fizyolojik kredi kartı yerine sanal kredi kartı kullanılmasını önerdi. Öte taraftan kredi kartlarından usulsüz çekilen paraların 24 saat içinde kurtarabileceğinin altını da çizdiler.

Abone ol

Tüketicilere, Siber Güvenlik Merkezi Müdüründen “web alışverişinde sanal kart kullanın” önerisi geldi. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Ali Süzen, e-ticaret sayfalarından alışveriş yapılırken kesinlikle fizyolojik kredi kartın mobil uygulamadan internetten alışverişe kapatılması icap ettiğini vurgulayarak, “Fiziki kartı internete kapattıktan sonrasında sanal kart üstünden alışveriş yapmak gerekiyor. Mobil uygulamalardan rahat şekilde sanal kart oluşturabiliyor. Ek olarak sanal kart oluşturmak da kafi değil. Sanal kartın limiti, alışveriş miktarı kadar olacak şekilde ayarlanırsa herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalınmayacaktır.” diye konuştu.

“24 saat içinde bankaya başvurmak gerekiyor”

Ahmet Ali Süzen, kredi kartlarından usulsüz çekilen paraların 24 saat içinde kurtarılabileceğine de değindi.

Herhangi bir siber saldırıya karşı karşıya kalındığında bankanın parayı geri ödemek zorunda olduğuna dikkati çeken Süzen, şöyleki devam etti:

“Mesela kredi kartınız çalınabilir, web sayfaları üstünden dolandırılabilirsiniz. 24 saat içinde bankaya başvurulursa, ne kadar çekim yapılırsa yapılsın kart sahibi bir tek 150 lirasından görevli tutuluyor. Geri kalan harcamaları banka karşılamak zorunda. Kanun gereği 24 saati aşan işlemlerde tüm mesuliyet kart sahibine ilişik oluyor.”

Süzen, kampanya adı altında gerçek bir indirim yapılıp yapmadığını görmek için ürünlerin aylık fiyat grafiğine bakmanın kafi olacağını açıkladı. 

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy