kripto etkileyicileri: Etkileyiciler, finansal bağlarını açıklamadan kriptoyu iyi mi abartıyor?

0

[ad_1]

Logan Paul’un 6 milyon Twitter takip edeni için bir mesajı vardı: Dink Doink adlı yeni bir kripto para biriminde “hepsi içindeydi”.

Projenin yaratıcısına gore, Dink Doink yatırımcıları, bir çizgi film karakterinden hisse alacak ve bu da, şaşkın bakışlı figür bir TV şovunda yada filmimizde ortaya çıkarsa, gelirin bir kısmına hak kazanacak. Geçen Haziran ayında, 27 yaşındaki bir boksör ve toplumsal medya fenomeni Paul, Dink Doink’i Twitter’da ve halka açık bir Telegram sohbetinde övdü, peşinden podcast’i “Impaulsive” ile yine onayladı.

Sadece Temmuz ortasına kadar Dink Doink’in fiyatı bir sentin minik bir kısmına düştü ve Paul çevrimiçi bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Onaylarında, ilgili bazı bilgilerden bahsetmemişti: O ve projenin yaratıcısı arkadaştı ve kripto para birimi fikrini beraber bulmuşlardı. Ek olarak piyasaya sürüldüğünde büyük oranda Dink Doink madeni parası almıştı.Paul bir röportajda, “Neyin saçma sapan yanlış gittiğini bilmiyorum” dedi. “Bu cehennemden gelen proje ve ben bir tek ellerimi sildim.”

Bu ay kripto fiyatlarındaki çöküş, kitlelere sanal para satan meşhur pazarlamacıların incelemelerini yeniledi. Geçen yıl süresince, erkek oyuncu Matt Damon ve güldürmen Larry David, kripto platformları için yüksek profilli TV reklamlarında rol aldı ve dijital varlıkları kaçırılmayacak bir para kazanma fırsatı olarak duyuru etti. Bu reklamlar kripto şüphecilerinden eleştiri aldı, sadece yüz milyonlarca dolarlık geliri olan ana akım şirketlere bağlıydı.

Açıklanmayan çıkar çatışmaları ve hızla artan kârlarla ilgili abartılı iddialarla dolup taşan kripto promosyonunun oldukça daha sefil bir biçimi toplumsal medyada gelişti. Kim Kardashian ve Floyd Mayweather şeklinde meşhur influencerlar, belirli ve çoğu zaman şüpheli kripto yatırımlarını onaylayarak milyonlarca dolar kazandılar, hayranlarını kıymeti hızla düşen belirsiz paraları satın almaya çağırdılar yada NFT’ler olarak malum benzersiz dijital dosyalar olan azca malum para birimi olmayan token koleksiyonlarını şilinlere sattılar. .

Bazı durumlarda, Paul şeklinde destekçiler, yayınlarında reklamı meydana getirilen projelerle kişisel yada finansal bağlarını ifşa etmediklerini, federal pazarlama düzenlemelerinin potansiyel bir ihlali bulunduğunu kabul ettiler. Ve kripto piyasasının son zamanlardaki gerilemesinden ilkin bile, bu influencer destekli girişimler muhteşem bir halde çöktü, amatör tüccarlara zarar verdi ve bazı ünlüleri yatırımcıları kayıplarını tazmin etmeye zorlayabilecek davalara yol açtı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun web uygulama şubesinin eski başkanı John Reed Stark, “Ünlüler ve {hiç de} ilgisiz yada yansız olmayan ötekilerden bu utanmaz vurgun var” dedi. “Zarar verme potansiyeli oldukça fazla.”

Kripto girişimcileri, kısa bir süreliğine bir meme dayalı latife para birimi olan Dogecoin’i en kıymetli kripto yatırımlarından birine dönüştüren bir tür çevrimiçi yutturmaca ateşlemeyi umarak dijital para birimlerinin kıymetini çoğaltmak için etkileyicileri işe alıyor.

Bazı destekçiler kripto çevreleri haricinde pek tanınmazlar, sadece sponsorlu içerikle serpiştirilmiş piyasa ipuçlarını yayınladıkları toplumsal medyada büyük takipçilere sahiptirler. Ötekiler, EthereumMax adlı belirsiz bir kripto para birimini pazarlaması sebebiyle yatırımcılardan dava açan Kardashian şeklinde büyük ünlüler.

Kripto destekçilerine ödenen miktarlar astronomik olabilir. The New York Times tarafınca gözden geçirilen bir sunuma gore, Hive Investments adlı bir NFT projesi, etkisinde bırakan kişileri işe alıyor ve 400.000 dolara kadar ödemeler sunuyor.

Anıları 2013 yılında yapılmış “The Wolf of Wall Street” filmine esin veren eski borsacı Jordan Belfort’a bir keresinde Twitter profil resmini NFT olarak değiştirmesi için 250.000 dolar teklif edilmişti. Kısa sürede kendisini bir kripto gurusu olarak tekrardan markalaştıran Belfort, teklifi geri çevirdi.

Belfort’un iş ortağı Matt Hirschberg, “Temelde yalnızca insanları paralarından ayırmak için mevcud şeylerin bir parçası olmak istemiyoruz” dedi. “Bir tek dahil olmak için bizlere minimum 10 milyon dolara kadar güvence teklif eden insanoğlu oldu.”

Kripto promosyonu yasal bir gri alanı kaplar. Federal yasalara gore, menkul kıymetler pazarlayan kişilerin promosyon ödemelerini kamuya açıklamaları gerekir. 2018’de Mayweather, Wall Street’teki ilk halka arzın kripto eşdeğeri olan ilk madeni para tekliflerini pazarlamak için tazminatını uygun şekilde açıklamadığı için SEC suçlamalarını çözmek için 600.000 dolardan fazla ödedi. Sadece çiğnediği kaide, yalnızca bir şirketteki hisse senetleri şeklinde menkul kıymetler için geçerlidir ve hangi kripto ürünlerinin bu yasal standardı karşıladığı belirsizdir.

Kripto destekçileri, Federal Tecim Komisyonu’nun, her türden pazarlamacının, onayladıkları projelerde finansal bir çıkarları olduğunda açıklamalarını gerektiren kurallarına da aykırı davranabilir.

New York’ta pazarlama kuralları mevzusunda uzmanlaşmış bir avukat olan David Klein, “Firmalar ve dünyadaki toplumsal medya etkileyicileri bunu Yırtıcı Batı olarak görüyor” dedi. “Eski dünya yasaları hâlâ geçerli ve yönergeleri izlemelisiniz. Aksi takdirde düzenleyiciler sizi aramaya gelir.”

Kripto ödemelerini ifşa eden ünlüler bile kendilerini yasal bir belada buldu. Geçen yaz Kardashian, bir Instagram gönderisinde EthereumMax’ı onayladı ve alt kısmında kısa bir mesuliyet reddi beyanı vardı: “#ad.” En popüler kripto platformlarından önde gelen Ethereum’dan değişik olan EthereumMax’ı azca sayıda kripto uzmanı duymuştu.

Promosyon, ticaretin artmasına niçin oldu, sadece EthereumMax’in fiyatı kısa sürede çöktü. Bu yıl, EthereumMax’i satın alan dokuz tüccar, Mayweather ve eski basketbol yıldızı Paul Pierce dahil olmak suretiyle projenin kurucuları ve öteki destekçileri Kardashian’a dava açtı ve onları EthereumMax tokenleri üstündeki kontrollerini gizlemekle ve “yanıltıcı” reklamlar yaymakla suçladı.

Davaya gore Pierce, kripto parayı onaylayan tweetler karşılığında 15 trilyondan fazla EthereumMax tokeni aldı. Davada alıntılanan tweetlerin hiçbiri, jetonun yaratıcılarıyla bir iş ilişkisinden bahsetmedi. Dava, projeyi tanıttıktan kısa bir süre sonrasında, Pierce’ın tokenlerini sattığını iddia etti – kendi varlıklarını daha yüksek bir fiyata satmadan ilkin hayranlarını jetonları satın almaya teşvik ederek kazanç sağlamış olduğu belirgin bir “pompala ve boşalt” operasyonu.

Kardashian’ın avukatı, davadaki iddiaların “haksız” bulunduğunu söylemiş oldu. Mayweather, Pierce ve projenin kurucuları yorum taleplerine cevap vermedi.

Kripto tutarları düşmüş olduğu için, yatırımcılar toplumsal medyada sponsorlu içerik gösteren düşük profilli etkileyicileri de açtı. Ortalama 1 milyon Twitter takip edeni olan bir kripto fenomeni olan Ben Armstrong, piyasa trendlerini tartıştığı ve favori projelerinden bahsetmiş olduğu bir YouTube kanalı işletiyor. Başlangıç ​​​​kurucularından bir YouTube röportajı için 40.000 dolar alırdı, sadece bu yıl fiyat tablosunun etkili bir kripto dedektifi tarafınca her insana açık olarak yayınlanmasından sonrasında hizmeti durdurdu.

Armstrong’un desteklediği projelerden bazıları, sonunda sorunlarla karşılaşan minik zamanlı, deneysel kripto girişimleriydi. Bu durumlarda, kendisini de bir kurban olarak gördüğünü söylemiş oldu.

“Yeni popüler olan ve ne yapmaları ve yapmamaları icap ettiğini anlamaya çalışan çömez kripto etkileyiciyi avlıyorlar” dedi. “Bir yılda 12.000 takipçiden bir milyona çıkmak ve tüm doğru kararları vermek zor.”

Paul bir video blog yazarı ve ara sıra bir erkek oyuncu olarak ün kazanmıştır; YouTube bir keresinde bir Japon ormanında bulmuş olduğu bir cesedin görüntülerini yayınladığı için onu azarladı. Seneler süresince, web şöhretini bir takım enerji içeceği de dahil olmak suretiyle eklektik bir takım girişimci arayışa dönüştürdü.

Paul, NFT pazarının patlamaya başlamasıyla geçen yıl kriptoyla ilgilenmeye başladı. Yakın tarihindeki bir röportajda, teknolojiden kâr etmeye çalışsa bile kripto pazarında iyi mi gezineceğini öğrendiğini kabul etti. “Ben aşırı düşünce insanıyım, pek uygulayıcı değilim” dedi.

Paul, Dink Doink projesinin ilk beyin fırtınasının bir kısmında yer aldı. Sadece girişim, sonucunda, Paul’e başlangıçta verilen jetonların %2,5’ini veren oda arkadaşlarından önde gelen Jake Broido tarafınca yönetildi.

Geçen Haziran ayında bir tweet’te Paul, onu karşılaşmış olduğu “en aptal, en saçma” kripto para birimlerinden biri olarak nitelendirdi ve cinsel içerikli şarkı sözleri söyleyen bir çizgi film karakterinin videosunu yayınladı. “İşte bu yüzden ben varım,” diye ekledi. Ek olarak Telegram’da Dink Doink’i muhtemelen en sevilmiş olduğu kripto yatırımı olarak selamladığı titrek bir kamera videosunda yer aldı.

Kampanya bir fiyaskoydu ve Paul, YouTube eleştirmenleri tarafınca teşhir edildi. Dink Doink’in fiyatı, yaz süresince daha da düşmeden ilkin, bir sentin oldukça altında kaldı. Paul, jetonlarını asla satmadığını yada projeden kâr etmediğini söylemiş oldu. Sadece, finansal payını açıklamadan madeni parayı tanıttığı için pişman bulunduğunu söylemiş oldu. “Kesinlikle olması gerektiği kadar görevli davranmadım” dedi.

Dink Doink’in kazasından kısa bir süre sonrasında Paul, hayvanların yığın görüntülerini ihtiva ettiği için yaygın olarak alay mevzusu olan CryptoZoo adlı bir NFT koleksiyonu başlattı. Paul, CryptoZoo’nun sorunları için projeyi yürütmeye yardım eden çalışanı suçladı. Şimdi, yatırımcıların fizyolojik nesnelerin bir kısmını satın almalarına izin vermek için blok zinciri teknolojisini kullanan Liquid Marketplace adlı bir kripto girişiminde yeni bir ekiple çalışıyor.

Paul, son kripto çöküşünün “kesinlikle zayıfları ayıklayacak” dedi. Sadece, kişisel olarak 750.000 dolar kaybettikten sonrasında, bazı promosyonlarını tekrardan düşünmesini sağladığını da sözlerine ekledi.

“Kimsenin benim yüzümden yaptıkları herhangi bir hareket yüzünden mahvolmuş şeklinde hissetmesini istemiyorum” dedi.

Paul, bozulan bir anlaşmanın alıcı tarafında olmanın iyi mi bir his bulunduğunu biliyor. Geçen yıl, 1 milyondan fazla izle ve öde müşterisini çeken bir Las Vegas boks fuarında Mayweather ile savaştı. Aylar sonrasında Paul, Mayweather’ın dövüş için onu hala tam olarak tazmin etmediğini iddia etti. (Mayweather yanıtladı: “Hayatınızda aldığınız en büyük maaş gününden mutlu olun.”)

Etkinliğin kendisi bir kripto para promosyonuydu: Hayranlar EthereumMax kullanarak bilet satın almaya teşvik edildi.

Leave A Reply