Kripto topluluğu, iddia edilen Telegram ‘ifşasına’ cevap veriyor


Bu hafta kripto topluluğunun dikkati, önde gelen kripto etkileyicilerinin ve kripto alanındaki en iyi projelerin yanlışlarını ortaya çıkaracaklarını iddia eden isimsiz bir şahıs tarafınca çekildi.

Twitter’da “Adyingnobody” kullanıcı adını kullanan iddia edilen muhbir, mesajlaşma uygulamasında bir istismar olduğu iddiasıyla elde ettikleri Telegram mesajlarını yayınlayarak “tüm toplulukta bir çatlak oluşturacaklarını” söylemiş oldu. İçinde iplikdolandırıcılık ve halı çekmeden katliam, hırsızlık ve cinsel saldırıya kadar uzanan yasa dışı faaliyetlere ilişkin kanıtlara haiz olduklarını iddia ettiler.

İddiaların ciddiyeti sebebiyle, anonim şahıs, bir gecede sıfırdan 36.000 takipçiye çıkarak kripto Twitter’ın ilgisini çekti. Kişinin Twitter biyografisine koyduğu Ethereum cüzdan adresi de, ifşa etmeyi planladıkları şeye bir göz atmak isteyenlerden ipucu olabilecek 43 işlem aldı.

İddialara karşın, topluluğun ilgili üyeleri, iddia edilen muhbirle uğraşırken başkalarına dikkatli ve uyanık olmalarını hatırlatmak için Twitter’a gitti. Twitter kullanıcısı Kapluie söz konusu Sansasyonel iddialarını bir kenara bırakırsak, alttaki bağlantı “bir zip dosyası indir” ve “bir sözleşme imzala” olur. Twitter kullanıcısına gore, bu “hack benzer biçimde bir şey” ve herhangi bir bağlantıdan dosya indirmemeniz önerilir.

İlişkili: Topluluk çalınan NFT’leri geri alırken, hacker kendi ilacını tadıyor

Twitter kullanıcısı Cryptonator1337 ek olarak, iddiaların doğru olma ihtimali olsa da, topluluğun anonim hesaptan gelen herhangi bir dosyaya dikkat etmesi icap ettiğini belirtti. Tweet attılar:

İkisinin haricinde Twitter kullanıcısı Zugged de kayıt edilmiş Adyingnobody’nin iddia etmiş olduğu benzer biçimde, eylemi “tanıtım dublörü” olarak adlandıran bu şekilde bir istismar olmadığını söylemiş oldu. Zugged, Telegram’ın güvenlik açıklarının bir kaydının bağlantısını paylaştı ve Adyingnobody’nin istismar ettiğini iddia ettiğine benzer hiçbir şey olmadığını altını çizdi.

Telegram, iddialara resmi olarak cevap verdi. Haberci, eylemin “kullananların fena amaçlı yazılım indirmesini sağlama” girişimi olabileceğini duyurdu:

Cointelegraph, Adyingnobody’ye ulaştı ve bir cevap alamadı.

Ayrıca, 2021’de 1 milyar dolarlık kripto dolandırıcılığı kayıplarından toplumsal medya görevli tutuluyor. Dolandırıldığını bildirenlerin neredeyse yarısı, bunun reklamlar, gönderiler yada bir toplumsal medya platformundan gelen bir mesajla başladığını belirtti. Buna Instagram, Feysbuk, WhatsApp ve Telegram dahildir.