Ufak bir oturma odası iyi mi daha büyük gösterilir


 • Bu makaledeki bazı bağlantılar vesilesiyle satın alınan ürünler için komisyon kazanıyoruz.

 • Alan eksikliği, oturma odasını sıkışık ve kalabalık hissettirebilir; bu, kapatmak, arkanıza yaslanmak ve rahatlamak istediğiniz bir alan için ideal değildir. Ufak bir oturma odasını daha büyük göstermenin zorlukları vardır, sadece zekice renk kullanımı, mobilya yerleşimi ve rahat görsel hileler ile ufak bir oturma odasını daha geniş hissettirmek çok da fazla oldukça kolay.

  Oturma odanıza uzun ve sıkı bir göz atarak ve hangi kısımlarının iyi çalıştığını ve hangi kısımların pek iyi çalışmadığını belirleyerek başlayın. Alanı tekrardan değerlendirmek, yerini almayan eşyalardan kurtulmak ve arkasından düzeni tekrardan çalışmak, ufak bir oturma odasında harikalar yaratabilir. Ve elbet, iyi bir decluttter, daha iyi kullanılabilecek alan boşaltmanın muhteşem bir yoludur.

  Ufak bir oturma odası iyi mi daha büyük gösterilir

  Ufak oturma odası fikirleri söz mevzusu olduğunda renk, oyunun kurallarını değiştirir. Süresince sessiz renkler ve yatıştırıcı gölgeler kullanmak, yoğun bir alanı sakinleştirmeye ve daha geniş ve göze daha kolay gelen uyumlu bir görünüm yaratmaya destek olabilir.

  ‘Yaşam alanınız için renk seçerken, alanın iyi mi hissetmesini istediğinizi düşünün. Little Greene Kreatif Direktörü Ruth Mottershead, “Kim bilir odaya ısı ve uyum getirmek için yatıştırıcı, sakin yeşil tonları yada daha organik etkisiz tonları düşünün” diyor.

  ‘Etkisiz boya renkleri, sahneyi uyum ve sükunet için hazırlarken, sessiz tonlar doğayı en saf haliyle yansıtır ve bu nazik tonlar daha serin alanları ısıtabilir ve daha karanlık odalara ışık verebilir.’

  1. Büyük bir halıya yatırım yapın

  İmaj kredisi: Geleceğin PLC/Dominic Blackmore

  Oturma odası kilim söz mevzusu olduğunda, bilhassa ufak oturma odalarında büyük daha iyidir. Sezgisel görünebilir, sadece büyük bir halı, alanı genişletmeye, dikkat çekmeye ve zemin alanını daha büyük hissettirmeye destek olabilir. Bir halı fazlaca küçükse, odanın ortasında yüzüyormuş şeklinde görünebilir ve daha büyük mobilya parçalarının oranlarıyla uyumsuz görünebilir.

  Yapabiliyorsanız, kanepenizden daha büyük (hatta daha geniş) bir halı seçin. Büyük bir halı, oturma odası mobilyalarının iyi mi düzenleneceğine destek olabilecek bir oturma odasında bir bağlantı noktası görevi görecektir. Ufak salonlar için kanepe fikrinizin ayaklarının altına ve mümkünse sehpanın altına çalıştırın ve odanın kenarında ortalama 25-30 santimetre boşluk bırakmaya çalışın, böylece altındaki zemini hala görebilirsiniz.

  2. Mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın

  nötr köşe kanepe ile beyaz ve pembe yarı boyalı oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Geleceğin PLC/Jo Henderson

  Gösteriye daha çok yer açmak ve odayı daha büyük hissettirmek için ufak bir oturma odasında tüm mobilyaları duvarlara doğru itmek cazip gelse de, aslına bakarsak bunun tam tersi bir tesiri olabilir. Her şeyi duvara itmek, boşluk ve ufuk hissini sınırlayabilir ve çağıl bir ufak oturma odası fikrinin fazlaca daha ufak görünmesini sağlayabilir.

  Daha çok nefes alma alanı sağlamak için kanepeleri ve koltukları duvarlardan uzaklaştırmayı deneyin. Ufak bir oturma odasını daha büyük göstermenin kolay bir çözümü, bununla beraber odayı daha davetkar hissettirecek. Odanın ortasında artık ölü boşluk yok. Daha rahat, toplumsal bir his yaratmak için beraber oturma grubu.

  3. Daha çok ışığın içeri girmesine izin verin

  beyaz tavan ve çizgili perdeler ve turkuaz kanepe ile soluk mavi oturma odası

  İmaj kredisi: Geleceğin PLC/Dominic Blackmore

  Organik ışık, ufak bir oturma odasında alan hissini artırmaya destek olarak daha parlak, daha havadar ve fazlaca daha büyük hissettirebilir. Güneş ışığını engellemiş olan ağır perdelerden ve masif perdelerden kaçının ve bunun yerine maksimum ışığın içeri girmesine izin verecek hafifçe çarşafları, tülleri ve tülleri tercih edin.

  Alanı genişletmeye destek olabilecek ufak oturma odaları için bir numara, standart boyutlu bir pencereye daha uzun bir perde direği takmaktır. Pencerenin her iki tarafındaki direği uzatmak, pencereyi daha geniş gösterecek ve perdelerin tamamen geri çekilmesine izin vererek fazladan ışığın içeri girmesine müsaade edecektir.

  4. Şık yerleşik öğelerle yerden tutum edin

  kahverengi kanepeli ve gömme raflı gri oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Keskin nişancılar

  Fazlaca fazla büyük hacimli mobilya parçası, ufak bir oturma odasını doldurabilir ve sıkışık hissettirebilir. Yerleşik mobilyaların tercih edilmesi, fazlaca sayıda bağımsız bölüme haiz olmak yerine, yeterince kullanılmayan girinti ve girintilerden yararlanmanın ve zemin alanını boşaltmanın mükemmel bir yoludur. Ufak bir odada alan hissini artırmaya da destek olabilecek daha birleşik bir görünüm oluşturmak için yerleşik depolama kapasitesini duvar rengine uyacak şekilde boyayın.

  Sharps Ulusal Perakende Müdürü Racheal Hutcheson, “Oyuklar oturma odalarında fazladan alan sağlar, sadece bunlardan en iyi şekilde iyi mi yararlanılacağını bilmek çoğu zaman zor olabilir” diyor. ‘Entegre raflar, ister etkisinde bırakan bir kitap koleksiyonu, ister bir takım kıymetli fotoğraf yada bir A/V eğlence sistemi olsun, kıymetli eşyalarınızı sergilemek için hususi bir alan yaratmaya destek sağlar.’ Ufak oturma odası tv fikirlerinizi düşünürken bunu aklınızda bulundurun.

  ‘Gömme dolaplar, oturma odanızın daha geniş görünmesini sağlayarak, birikebilecek çirkin eşyaları yada dağınıklığı gizlemek için muhteşem bir yerdir. İster bir yaşam alanında battaniye yada medya aksesuarlarını saklamak olsun, tertipli bir alan rahatlama hissini teşvik eder.’

  5. Sınırları bulanıklaştırın

  eğimli tavan ve mavi kanepe ile mavi panelli oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Geleceğin PLC/Simon Whitmore

  Oturma odasının duvarlarını ve tavanını baştan sona aynı sıcak tonda boyayarak odayı renkli bir halde sarın. Ufak alanlar, biçimsiz alanlar yada eğimli tavanlı odalar için iyi bir numara, duvarları, döşemeleri ve tavanı aynı renge boyamak, gözün odanın köşelerine çekilmemesini sağlayarak daha çok alan hissi yaratmaya destek sağlar.

  Daha ufak alanlarda mavi oturma odası fikirlerinden çekinmeyin – mavi, doğru rengi seçmenizi elde eden herhangi bir oturma odasında iyi çalışabilir. Ufak bir oturma odasını iyi mi daha büyük göstereceğinize bakarken kesinlikle bir kazanan.

  Ruth Mottershead, “Kuzeye bakan odalardaki renkler, organik ışıkla yıkandıklarından daha düz ve daha soğuk görünme eğilimindedir” diyor. ‘Nefes maviler ve yeşiller soğuk görünebilir, bundan dolayı ısınma tesiri için daha kuvvetli yeşil-maviler ile denemeler yapın. Güneye bakan odalar daha sıcak ışık alma eğilimindedir ve renkler çoğu zaman daha sarı görünebilir, bundan dolayı daha derin ve etkisiz bir şema elde etmek için daha koyu maviler kullanılabilir.’

  6. Kontrast tavan rengiyle yükseklik ilave edin

  kanepe ve dokuma yuvarlak ayna ile bej panelli oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Ufak Greene

  Fazlaca fazla aydınlık almayan ufak bir oturma odasında, tavanı daha açık bir renge boyamak, alanı aydınlatmanın ve daha yüksek hissettirmenin iyi bir yoludur. Korkuluğun üstündeki duvar alanını tavan rengine uyacak şekilde boyayarak, bir fotoğraf rayı bulunan bir odada efekti genişletin. Duvarların nerede bittiği ve tavanın nerede başladığını daha azca fark etmenizi sağlayacak ve fazladan yükseklik izlenimi yaratacaktır. Yükseklik hissini vurgulamak için ufak oturma odası aydınlatma fikirlerini de kullanabilirsiniz.

  7. Görünümü açın

  sarı vurgulu ve nötr kanepeli gri oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Geleceğin PLC/Jo Henderson

  Bir salon yada açık plan oturma odası fikrinde, mobilyaların bir sonraki alana yada alanın karşısındaki görünümü engelleyebileceği bölgelere yerleştirmekten kaçının. Daha büyük eşyaları ve daha hacimli mobilya parçalarını yürüyüş yollarından uzağa yerleştirmek, alanı daha çok açmaya ve daha büyük hissettirmeye destek olacaktır.

  Sandalyeler ve kanepeler içinde yuvarlak sehpalar ve ara sıra oturma bölgeleri kullanın. Eğriler, çarpılacak keskin köşeler olmadan dar alanlarda gezinmek için fazlaca daha kolaydır.

  8. Çiçekli bir odak noktası oluşturun

  pembe ve mavi çiçekli duvar kağıdı ile oturma odası

  Fotoğraf kredisi: Sanderson/Yoldam Kitaplığı

  Oturma odaları, bir odak noktası, sizi içine çeken bir şey ve bir odaya girdiğinizde gözlerinizin düşmüş olduğu yer var ise en iyi sonucu verir. Ufak bir oturma odası şöminesi fikrinin yada öteki öne çıkan özelliklerin olmadığı bir alanda, bir duvarı canlı bir baskıyla duvar kağıdına kaplayarak kendi odak noktanızı yaratın.

  Yoğun bir desen dikkat çekecek ve en geniş duvarı seçmek, alanı genişletmeye ve oturma odasını daha büyük hissettirmeye destek olacaktır. Mobilyaları uyumlu bir düzende konumlandırın, böylece duvar kağıdı öne çıkar.

  9. Dengeyi sağlamak için ikiye katlayın

  beyaz perdeler ve mavi pilili güneşlikler ile mavi ve beyaz oturma odası

  İmaj kredisi: Geleceğin PLC/Dominic Blackmore

  Pencere uygulamalarını basitleştirerek ufak bir oturma odasında alan hissini artırın. Birden fazla perde ve panjurlu ufak pencereler ağır görünebilir, görsel olarak kafa karıştırıcı olabilir ve alanı kalabalık hissettirebilir, oysa daha rahat bir işlem şık ve daha birleşik bir görünüm yaratacaktır.

  Tüm alanı kapsayan bir pencere işlemi ile yan yana pencereleri tek olarak ele alın. Kolay pilili jaluziler, muntazam bir görünüm için ayrı pencere çerçevelerine oturur ve maksimum ışığın içeri girmesine izin vermek için tamamen yükseltilebilir. Her iki uçta bir tek tek bir örtü ile tüm alan süresince uzanan tek bir perde direğinin seçilmesi, etkiyi daha da basitleştirir ve daha dengeli, mütevazi bir görünüm sağlar.

  10. Aynalarla büyüyün

  Oyuklarda ve şömine aynasında çiçek özellikli duvar kağıdına sahip nötr oturma odası

  Eski ve fazlaca kullanılan bir numara olabilir, sadece oturma odası aynası fikirlerini zekice yerleştirmek, herhangi bir ufak alanı gerçekte olduğundan daha büyük göstermenin muhteşem bir yoludur. Büyük bir duvar aynasını bir pencerenin karşısına yerleştirmek yada yerde duran bir aynayı duvara dayamak, ışığı odaya geri yansıtır ve alanın olduğundan daha geniş olduğu yanılsamasını yaratır, odayı daha parlak, daha havadar ve daha geniş hissettirir.

  11. Beyazın doğru tonunu bulun

  modern şömineli beyaz oturma odası ahşap sehpa ve beyaz ve siyah kanepe

  Fotoğraf kredisi: Geleceğin PLC/Colin Poole

  Bir odayı nefes renklerde ve ışığı yansıtan tonlarda dekore etmek, ufak bir odayı daha büyük hissettirmenin kanıtlanmış bir başka yoludur. Sadece oturma odanızı duvardan duvara parlak beyaza boyamak yerine, beyazın daha sıcak tonlarını kullanmak, beyazın oda genişletici özelliklerini korurken daha azca sert ve klinik hissettirecektir.

  Kuzeye bakan oturma odalarında, birazcık karanlık ve kasvetli hissettirebilecek mavi ve gri tonlu beyazlardan kaçının ve bunun yerine, alanı kaldıracak ve daha sıcak ve rahat hissettirecek sarı yada kırmızı alt tonlu beyazları tercih edin. Güneye bakan oturma odaları, daha sıcak beyazların etkilerini artırabilecek fazlaca fazla organik aydınlık alma eğilimindedir; bundan dolayı, bunun yerine organik ışığın sıcaklığını dengeleyecek ve daha dengeli bir tesir yaratacak daha soğuk tonlu beyazları tercih edin.

  Ufak bir odayı hangi renk daha büyük gösterir?

  Beyaz, ufak bir odayı daha büyük göstermek söz mevzusu olduğunda denenmiş ve kontrol edilmiş bir klasik olsa da, mevcut tek oturma odası renk şeması değildir.

  Dulux uzmanları, “Nefes nötrler, alan yanılsamasını teşvik etmek için belirgin bir seçimdir” diyor. Havalı ve şık bir görünüm için, beyazın hafifçe ve havadar hissi ile bir ısı duygusu aşılamak için açık grileri yada gri tonlu beyazları tercih edin. Nefes etkisiz duvarları benzer bir renk paletindeki mobilyalarla eşleştirdiğinizde, açık ve kusursuz bir alan izlenimi yaratacaksınız.’

  ‘Alternatif olarak, bir odayı koyu renklere boyamak, fazlaca ufak olduğu gerçeğini gizleyerek derinlik algısı yaratır. Mor yada sarı vurgulu renklere haiz koyu gri renkte koyu renkli bir duvar düşünün. Varlıklı mavi tonlar, ilave derinlikle beraber yatıştırıcı bir çekicilik de sağlayabilir.’

  Ufak bir odayı hangi desen daha büyük gösterir?

  Şeritler, ufak bir odayı anında daha büyük hissettirebilecek, güvenli bir seçimdir. Duvar kağıdı yada duvar panelleri (genişliğe nazaran döşenmiş) üstündeki geniş renk bantları yada yatay şeritlerin tümü, bir odayı daha geniş hissettirmeye destek olabilir. Benzer şekilde, dar dikey şeritler ve doğrusal ahşap paneller, yükseklik yanılsaması yaratacak ve alçak tavanlı bir odayı daha yüksek hissettirecektir.

  Comments are closed.

  This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

  Privacy & Cookies Policy
  Bebek Bakıcısı
  uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom