Minik İşletmeler için 9 ve 3/4 Toplumsal Medya Pazarlama İpuçları


Görsel deposu: Getty Images

İşte işinizi geliştirmek, markanızı oluşturmak ve toplumsal medyada verimli olmak için neredeyse 10 toplumsal medya pazarlama ipucu. Dokuz ve üç çeyrek? Okumaya devam etmek.

Bir toplumsal medya pazarlamacısı olarak, nabzınızı tutmalı ve daima yaratıcılığınızı, içerik motorunuzun işleyişini ve mevcut yada yeni ortaya çıkan toplumsal ağların sunmuş olduğu yeni fırsatları geliştirmenin yollarını keşfetmeniz gerekir.

Hemen hemen TikTok’ta mısın? Gelecek yıl civarında olacak mı? Markanızın orada olması bile mantıklı mı?

Toplumsal medya pazarlaması hızlanan bir hızla gelişiyor ve kimi zaman geri adım atıp iyileştirebileceğiniz bir şey olup olmadığını denetlemek önemlidir. Aşağıda bu amaç için ortalama 10 ipucu bulacaksınız.

Markanızı büyütmek ve takipçi sayınızı çoğaltmak için en iyi 9 3/4 toplumsal medya pazarlama ipucu:

  • Kitle içgörülerini keşfedin
  • maden incelemeleri
  • Harita hashtag’leri
  • Bir içerik makinesi oluşturun
  • İçerik yayınlarınızı planlayın
  • Mahalli olarak yayınla
  • Toplumsal medyada canlı yayına geçin
  • Birinci taraf verilerinden yararlanın
  • Mikro etkileyicilere sponsor olun
  • Devamlı mühim bir tohum atmayı ihmal etmeyin…

1. Hedef kitlenize odaklanmak için kitle içgörülerini kullanın.

1 numaralı ipucu, kesinlikle yapılması ihtiyaç duyulan bir şeydir. Hedef kitlenizi araştırın ve hedef pazarınızı tanımlayın. Bu, her marka ve oradaki her işletme için geçerlidir. Toplumsal medya pazarlamanızı planlarken, göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan en mühim şey hedef kitlenizdir.

Kimi zaman markalar, gerçekte kim olduklarını gösteren verilere bakmak yerine hedef kitlelerini yüceltirler. Audience Insights’ı kullanarak Feysbuk hayranlarınızın demografisini bulun. Bu verileri, şahıs tanımlarınızı geliştirmek için kullanabilir ve içerik stratejinizi bu kişilere uyacak şekilde gözden geçirebilir ve geliştirebilirsiniz.

2. Kullananların ne düşündüğünü bildiğinizden güvenilir olmak için tüm incelemeleri inceleyin.

Hedef kitlenizin geniş bir görünümü ile, ürünleriniz ve hizmetlerinizle iyi mi etkileşime girdiklerini anlamanın zamanı geldi. Onlardan hoşlanıyorlar mı? Onlar hakkında neyi seviyorlar ve neyi sevmiyorlar? Minnettarlıklarını iyi mi ifade ediyorlar?

Kullanıcılar Amazon, Google, Feysbuk ve ek yerlerde incelemeler ve derecelendirmeler bırakır. Muhtemelen yıldız derecelendirmelerine bakıyorsunuz, sadece aldığınız her incelemeyi okumak için vakit ayırmalısınız.

Beğenilenler ve beğenmeyenler ile kullanıcı deneyimini tanımlamak için kullanılan kelimelerin bir listesini yapın. Ürünlerinizi, kullanıcılarınızın tanımladığı şekilde mi sunuyorsunuz? Kullananların beğendikleri şeyleri vurguluyor ve hoşlanmadıkları şeyleri iyileştiriyor musunuz?

Amazon’da, hem derecelendirmeler hem de incelemeler yöntemiyle anlatılan kullanıcı deneyimi, bir ürünün onu arayan kullanıcıya sunulup sunulmayacağını direkt etkisinde bırakır.

En yararlı kullanıcı incelemelerinin vurgulandığı CaféZen Paris'in Facebook sayfasının ekran görüntüsü.

Bir işletmenin kullanıcı incelemeleri, müşterilerin neyi tercih ettiğini ve neyi sevmediğini ortaya çıkarır. Fotoğraf deposu: Yazar

3. İçeriğinizi hem açıklamak hem de keşfetmek için hashtag’lerin haritasını çıkarın.

Toplumsal medyanın dilini kullanarak toplumsal stratejinizi oluşturun — #hashtags. Bu amaçla, hashtag’lerin hem açıklayıcı hem de bulgu işlevi bulunduğunu ihmal etmeyin. Bir yanda editoryal hattınızın bir parçası, öteki yanda ise içeriğinizi keşfetmeniz için hedef kitlenize meydana getirilen davetiyeler.

Keşfetmek için ihtiyacınız olan hashtag’leri bilhassa Twitter ve Instagram’da haritalandırmalısınız. Daha çok toplumsal ağda kullanılıyorlar ve LinkedIn’de de giderek daha mühim hale geliyorlar. Hashtag’lerinizi içerik türüne ve kişiliğine gore haritalamak, daha yüksek düzeyde erişim ve etkileşim sağlamanıza destek olacaktır.

Ek olarak, asla size ilişik olamayacağını bilerek, markalaşma amacıyla kendi hashtag’lerinizi oluşturabilirsiniz. Hatta #CrawlingMondays, #TrackingTuesdays yada #Bilmek İstiyor-Çarşambaları’nda olduğu benzer biçimde tekrarlanabilirlik ve akılda kalıcılık sağlamak için seçilebilirler.

#MayThe4thBeWithYou aramasında görünen bir Twitter gönderisinin ekran görüntüsü.

Gönderiniz trend olan bir etkinlik hashtag’inde görünüyorsa, markanız için mühim bir görünürlük yaratmış olmuş olursunuz. Fotoğraf deposu: Yazar

4. Dikkatle tasarlanmış ve verimli bir içerik makinesi oluşturun.

Toplumsal medya içeriğinizi, toplumsal medyadaki faaliyetlerinizi yönlendiren bir motor olarak düşünün. Etkili toplumsal medya makineleri kullanılarak dikkatli bir halde tasarlanmalı ve otomatikleştirilmelidir ve birincil toplumsal medya ölçümlerinizi kovuşturmak için bir gösterge panosuna ihtiyacınız vardır.

FIFA 2018 Dünya Kupası esnasında, toplumsal medya kullanıcıları, gerçek vakadan yalnız saniyeler sonrasında gol atan oyuncunun yer almış olduğu videolu kutlamaların keyfini çıkarabilir. Bu tür gerçek zamanlı pazarlama, sadece etkinlikten ilkin hazırlanmış iyi yağlanmış ve verimli bir içerik motoruyla mümkündür.

Her ihtimaller içinde sonucun tahmin edilmesi ve ihtimaller içinde her golcü için çekimlerin hazırlanması gerekiyordu. Hazırlıktan sonrasında, bu tür gerçek zamanlı pazarlama da verimli toplumsal medya proje yönetimi gerektirir.

Temalar, hashtag'ler, kişiler ve sosyal kanallar dahil olmak üzere bir içerik stratejisinin bileşenlerinin bir örneği.

Bir içerik stratejisinin yapı taşları, ana toplumsal kanallarınız vesilesiyle kişiliğiniz için geçerli olan temalar, hashtag’ler ve içerik olarak özetlenebilir. Fotoğraf deposu: Yazar

5. Hedef kitlenizle devamlı kontakt sağlamak için içerik planlayın.

Bir toplumsal medya içerik takvimi, bir toplumsal stratejinin temel unsurlarından biridir. Çevrimiçi olarak bir içerik takvimi şablonu bulabilir yada yalnızca paylaşılan bir Google takvimi kullanarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

İçeriğiniz için bir gönderi programı oluşturmanıza olanak tanır, böylece her bir içerik parçası tam zamanında kafi toplumsal ağda yayınlanır.

Ilgili ve ilgi çekici içerik kullanarak hedef kitlenizle yine yine kontakt oluşturmak, vakit içinde marka sadakati oluşturmanın mükemmel bir yoludur.

6. Toplumsal ağ alt kültürüyle uyum sağlamak için mahalli formatta yayınlayın.

Toplumsal ağlar alt kültürlerdir. Kendi dilleri, kodları, sembolleri ve gelenekleri vardır. Kısaltmalar, emojiler yada filtreler şeklinde pek fazlaca benzerlik olsa da her toplumsal ağ bununla birlikte rakiplerinin de oldukça farkındadır.

Kim bilir bu yüzden hususi olarak ağları için yapılmış benzer biçimde görünen gönderileri ödüllendirmeyi seçiyorlar. LinkedIn’in harici sitelere meydana getirilen gönderilerle bağlantıları cezalandırdığı söylendi ve Feysbuk, YouTube’da bir videoya bağlantı sağlamak yerine orijinal video içinde ne olduğu göndermenizi teşvik ediyor.

Feysbuk’taki orijinal sıkıştırılmış format, YouTube’un algoritmasıyla aslına bakarsan sıkıştırılmış bir videonun tekrardan işlenmesinden daha iyi çalışacaktır.

Mahalli biçimler daima kazanır ve birincil ağınızdaki toplumsal medya gönderilerinizin mahalli halde olduğundan güvenilir olarak bu tarz şeyleri içerik stratejinize entegre etmelisiniz. Bu, orijinal görüntüyü yada video dosyasını kameranızdan yayınladığınız anlamına gelir.

7. İzleyicilerle etkileşim oluşturmak ve insani yönünüzü göstermek için canlı yayına geçin.

Video ve canlı gösterim ile kontakt kurmanın ne kadar kolay olduğu düşünüldüğünde, bunu icra eden şirket sayısı marjinal olarak azdır. Bunu yapmanın önündeki engeller büyük değil fakat fazlaca insani: aptal görünme korkusu, yanlış data verme, hata yapma ve toplumsal medya fiyaskosuna niçin olma tehlikesi.

Sadece, iyi hazırlanarak, toplumsal medya proje yönetimini ciddiye alarak, her üç kelimede bir “ah” demekten kaçınmak için eğitim yaparak, evvel duyurarak birazcık beklenti yaratarak ve canlı yayına gerçek dünya vakası benzer biçimde davranarak büyük bir fırsat var. işletme sahipleri ve yöneticilerinin direkt seyircilerle etkileşime geçmek ve işlerinin insani yönünü göstermek için toplumsal medyada canlı yayına geçmesi.

Royal Dutch Shell CFO'sunun üç aylık bir rapor sunduğu bir YouTube videosundan bir ekran görüntüsü.

Royal Dutch Shell, üç aylık rapor neticelerini açıklamak için baş finans yetkilisini kullanır. Fotoğraf deposu: Yazar

8. Kitlelerinizi verimli bir halde segmentlere ayırmak için birinci taraf verilerini kullanın.

Geniş bir halde kontakt kurmaya ve satış ve pazarlamaları için belirli kitlelere ulaşmaya gerekseme duyan işletmeler için toplumsal medyadaki ücretli medya kampanyaları verimli bir kanal olabilir.

Sadece, hedefleme yada mesajlaşma kapalıysa, tamamen para kaybı da olabilir. Toplumsal medya kampanyalarının başarıya ulaşmış olmasını sağlamanın mükemmel bir yolu, iyi bir kitle hedefleme kullanmaktır.

Bir çok toplumsal ağda, doğru kitleleri oluşturmak için temel olarak kendi satın alan verilerinizi kullanmak mümkündür. Müşterileriniz üstünde tuttuğunuz verilere “birinci taraf verileri” denir.

Birinci taraf verilerinin kullanılması, mevcut müşterilerinizin, benzer müşterilerinizin yada CRM veritabanınızda olmayan potansiyel müşterilerinizin toplumsal medyayı hedeflemesini sağlayabilir. Birinci taraf verilerini etken olarak kullanmak, hedef kitlenizin verimli bir halde bölümlenmesine neden olur ve öteki hedefleme türlerinden daha iyi sonuçlar sağlar.

9. Niş kitlelere erişimi çoğaltmak için mikro etkileyicilere sponsor olun.

Toplumsal medya stratejik planlamanızda, geliştirme aşaması en sıkıntılı dönemlerden biridir. Hedef kitleniz için muhteşem içinde ne olduğu oluşturmuş ve yüksek düzeyde katılım elde etmiş olabilirsiniz, sadece hedef kitlenize söz vermek gene de sıkıntılı bir iştir. Büyümenizi hızlandırmak için yatırım yapmanız gerekecek.

Toplumsal medya reklamcılığı hayata geçirmeye hazır değilseniz, başka bir seçeneğiniz daha var: mikro influencer kullanımı. Sınırı olan bir boyutta benzeşik ve ilgili bir seyirci kitlesine haiz toplumsal medya etkileyicileridir. Çoğu zaman niş bir mevzu çevresinde kati olarak tanımlanmış hedef gruplarla kaliteli etkileşimleri vardır.

Mikro etkileyicilere sponsorluk yaparak, markanız yada ürününüzle yakınlığı olan bir takım niş kesime erişiminizi artırabilirsiniz. Geniş ölçekte etkileşim oluşturmak için mikro etkisinde bırakan platformlar arayın yada markanız için iyi bir elçi olabileceğini düşündüğünüz kişilere ulaşmaya çalışın.

9 3/4. Devamlı mühim bir tohum atmayı ihmal etmeyin…

Harry Potter, büyücüler okulu Hogwarts’a katılmak için yola çıktığında, Londra’daki King’s Cross İstasyonu’ndaki 9 3/4 perondan trene biner. Bu yazının başlığını okuduğunuz andan itibaren bunu biliyor olabilirsiniz.

Harry Potter zaman içinde büyücü olur. Sadece kitabın yazarı JK Rowling harry potter serisi, baştan beri bir sihirbazdı. Yazdıklarına beklentiler katıyor. Daha sonraki bir bölümde yada daha sonraki bir kitapta yerine getirilecek sözler veriyor. Hakkaten ilgi çekici bir marka hikayesi oluşturmak için daima mühim bir…

Sihir numaraları sahneye aittir

Toplumsal medya hedeflerinize ulaşmanın birçok yolu vardır ve bunların hepsi sıkı, tutarlı ve tekrarlayan emek verme gerektirir. Hedef kitlenizi tanımlayın, doğru içinde ne olduğu bulun ve kendi içerik makinenizi oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini otomatikleştirin.

Kitlelerle gerçek zamanlı olarak etkileşim oluşturmak ve etkileşim oluşturmak için vakit ayırın. Peşinden, sizin için neler yapabileceğini görmek için bir ipucu seçin. Bir sonrakine geçmeden ilkin sonuna kadar götürün.

Ihmal etmeyin, bu ipuçları ve püf noktaları toplumsal medyada mükemmel bir gosteri sunmanıza destek olabilir, sadece sihir sadece sahneyi kurduysanız, projektörleri yönettiyseniz ve izleyicilerinizde bir beklenti duygusu oluşturduysanız işe yarayabilir.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom