Kullanım Şeklinde Toplumsal Medya Düzenlemesine İlişkin Genç Amerikalı Görüşleri, Panelistlerin Tartıştığı: Geniş Bant Kahvaltı

[ad_1]

WASHINGTON, 31 Mayıs 2022 – ABD Yüksek Mahkemesi Salı günü 5-4’lük dar bir oyla, Cumhuriyetçilerin toplumsal medya platformlarındaki tutucu seslerin “sansürünü” ele alacağını iddia etmiş olduğu bir Teksas yasasını engelledi.

Texas HB 20, Texas Cumhuriyetçiler tarafınca, Feysbuk, Twitter ve aylık minimum 50 milyon etken kullanıcısı olan öteki toplumsal medya platformlarında dile getirilen tutucu bakış açılarına karşı algılanan önyargıyla savaşım etmek için yazılmıştır.

1 Haziran 2022 Çarşamba günü Broadband Breakfast Live Online’ı izleyin:

1 Haziran 2022’de Geniş Bant Kahvaltı — Yargıtay, Toplumsal Medya ve Kültür Savaşları

Tasarı, en azından kısmen Başkan’a tepki olarak hazırlandı. Donald Trump’ın toplumsal medyadan yasak. ABD Birleşik Devletleri Capitol’deki 6 Ocak isyanlarının derhal arkasından Trump, Amazon, Feysbuk, Twitter, Reddit ve sayısız öteki internet sayfası dahil olmak suretiyle çeşitli platformlarda ve çevrimiçi perakendecilerde aynı anda yasaklandı.

Ek olarak bkz. Açıklayıcı: Florida Toplumsal Medya Yasası ile, 230. Bölüm Artık Yasal Gündemde Konumlandırılmış, Geniş Bant Kahvaltı, 25 Mayıs 2021

İlk Değişim ilkelerine ilişkin yakın karar

Mevzuyla ilgili altı sayfalık kısa bir karşıcılık Salı günü gösterildi. tutucu yargıçlar samuel alito, Neil Görsuchve clarence thomas karşı çıkarak, yasanın yürürlükte kalmasına izin verilmesi icap ettiğini savundu. Hakkaniyet Elena Kagan ek olarak, Alito’nun değindiği muhalefete katılmamasına ve daha çok ayrıntıya girmemesine karşın, yasanın yürürlükte kalmasına izin verilmesi gerektiği mevzusunda hemfikirdi.

Karar, Yargıtay Beşinci Dönem Mahkemesi’nin tek cümlelik kararının iptali için acil işlem yapılması yönündeydi. Temyiz mahkemesi, bir federal bölge mahkemesi tarafınca önceki bir tutukluluğu iptal etmişti. Başka bir deyişle, Teksas yasama organı tarafınca kabul edilen ve Gov. Greg Abbott yürürlüğe girmesi izin verilmemiştir.

Teknoloji lobisi grubu NetChoice – Silikon Vadisi’ndeki birçok kuruluşa ek olarak – yasanın toplumsal medya platformlarının nefret dolu ve potansiyel olarak kışkırtıcı içinde ne olduğu yönetmesini ve ele almasını engelleyeceğini savundu.

Açıklamada, Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği Başkanı Matt Schruers “Bir mahkeme Teksas’ın fena tasarlanmış tüzüğünün yansımalarını tam olarak değerlendirene kadar Birinci Değişim haklarına yönelik bu saldırının durdurulması mevzusunda cesaretlendirildik” dedi.

“Bu karar, hususi Amerikan şirketlerinin bu Teksas yasası uyarınca aşağılık, rahatsız etme edici yada aşırılık yanlısı içinde ne olduğu yaymaya zorluk çekmeden ilkin mahkemede dinlenme fırsatına haiz olacağı anlamına geliyor. Yüksek Mahkemenin, Teksas’ın toplumsal medya yasasına meydana getirilen yasal itiraz esnasında konuşmaya zorlanmama hakkı da dahil olmak suretiyle İlk Değişim korumalarının onaylanmasını sağladığını takdir ediyoruz. ”

Bir açıklamada, Public Knowledge Hukuk Direktörü John Bergmayer “Yüksek Mahkeme’nin Teksas çevrimiçi konuşma düzenleme yasası olan HB 20’yi bloke etmesi iyi bir şey. Fakat oybirliği olmalıydı. Pek oldukça siyaset yapıcının ve hatta Yüksek Mahkeme yargıcının, bu gücü antitröst ve öteki rekabet kanalıyla sınırlamaya çalışmak yerine, Büyük Teknoloji’nin enerjisini kendi amaçları için denetim etmeye çalışmak için temel ifade özgürlüğü ilkelerini atmaya istekli olması kaygı verici. politikalar. Teknoloji devlerinin enerjisini dizginlemek, İlk Değişikliği terk etmeyi gerektirmez.”

Alito, muhalefetinde, davacıların “HB 20’nin ‘yazıyla ilgili takdir yetkisini’ kullanmalarına müdahale ettiğini ve bu müdahalenin ‘başkaları tarafınca üretilen konuşmayı yaymama’ haklarını ihlal ettiğini ileri sürdüklerini” savundu.

“Bazı koşullar altında, kuruluşların başkalarının konuşmasına ev sahipliği yapmayı reddetme hakkını kabul ettik” dedi. Hurley v. Boston, Inc.’in İrlandalı-Amerikalı Gay, Lezbiyen ve Bisexuel Grubu

“Fakat öteki durumlarda bu tür iddiaları reddettik” diye devam etti. PruneYard Alışveriş Merkezi – Robins.

Bölüm 230, Yüksek Mahkeme tarafınca tam bir duruşmada yenilenecek mi?

Alito, “İnternet çağından ilkin gelen mevcut emsallerimizin büyük toplumsal medya şirketlerine iyi mi uygulanması gerektiği {hiç de} açık değil, sadece Texas, içtihat hukukumuza nazaran yasalarına izin verildiğini korumak için çaba sarfediyor” dedi.

Alito, bir platformu bir mesajı barındırmaya zorlamak ile bir kullanıcının konuşmasına “görüş açısı temelinde” ayrımcılık yapmaktan kaçınmak içinde bir fark bulunduğunu savundu. HB 20’nin ikinci yaklaşımı benimsediğini söylemiş oldu.

Alito, tasarının yalnızca “kendilerini ‘kamuya açık’ olarak öne çıkaran platformlar” ve “başkalarının hitabı için yansız forumlar” için geçerli bulunduğunu ve bundan dolayı hedefleme platformlarının onayladıkları mesajları yaymadığını savunarak devam etti.

Alito, tasarının yalnızca 50 milyondan fazla kullanıcıya haiz platformları hedeflediğinden, yalnızca “bir seviyede ortak taşıyıcı benzeri pazar gücüne haiz varlıkları hedeflediğini ve bu gücün onlara “kapatma fırsatı” verdiğini de sözlerine ekledi. [disfavored] konuşmacılar.’”

hakkaniyet John Roberts, Stephen Breyer, Sonya Sotomayor, Brett Kavanaughve Amy Coney Barrett hepsi – NetChoice LLC’nin acil durum başvurusunun yanında yer alarak – HB 20’nin yürürlüğe girmesini engellemek için pozitif oy kullandı.

Comments are closed.