Londra’da İran büyükelçiliği önündeki protestolarda 12 kişi tutuklandı

(*12*)

londra iran protesto

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

İran’da Mahsa Amidi’nin vefatıyla süregelen protestolar, haftasonu süresince dünyanın değişik bölgelerinden dayanışma gösterileriyle destekteklendi. Londra’da Pazar günü düzenlenen protestolarda 12 kişi gözaltına alındı.

Londra’da Trafalgar Meydanı’nda yüzlerce kişi “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm” çarpıcı sözleri attı ve protestocuların İran’ın 1979 İslam Devrimi’nden önceki eski ulusal bayrağını salladığı da görüldü.

Fransa, Kanada, Şili ve Irak’ta da protestocularla destek yürüyüşleri yapılmış oldu.

Londra’nın değişik noktalarda düzenlenen protestolarda protestocular ve polis içinde çatışmalar yaşandı.

Toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde, protestocuların polis kordonunu aşmaya çalışmış oldukları görülüyor.

Görüntülerden birinde iki polis memuru, kordonu aşmaya çalışan bir protestocuyu yere indiriyor.

Polis teşkilatı tarafınca meydana getirilen açıklamada, protestocuların “düzeni bozmak için belirgin bir örgütlenme” içinde oldukları açıklandı.

12 kişi düzeni bozan sertlik şüphesiyle tutuklandı.

(*12*)

paris protesto iran

Kaynak, Getty Images

Açıklamada polis memurları içinde kemikleri kırılanlar dahil bazı yaralılar olduğu sadece ciddi bir olay olmadığı da açıklandı.

Protesto, İran’da 22 yaşındaki İran’da Mahsa Amini’nin terbiye polisi tarafınca gözaltına alınmasının peşinden 16 Eylül’deki ölümü sonrası süregelen protestolarla eşzamanlı olarak düzenlendi.

(*12*)

toronto eylem

Kaynak, Getty Images

Öteki Avrupa devletlerinde de İran’daki protestocular için destek yürüyüşleri yapılmış oldu. Paris’teki gösterilerde İran Büyükelçiliği’ne yürüyen protestoculara polis biber gazı attı.

(*12*)

polonya eylem

Kaynak, Getty Images

İran’da Amini’nin ölümünden bu yana düzenlenen gösteriler birçok kentte devam ederken, minimum 40 kişinin öldüğü belirtiliyor. Devlet medyası ölenler içinde 5 güvenlik görevlisinin bulunduğunu bildirmişti.

(*12*)

şili iran eylem

Kaynak, Getty Images

Yetkililerin açıklamaları ve güvenlik güçlerinin sert müdahalelerine karşın protestolar 80’den fazla kent ve daha minik yerleşim yerine yayıldı. Yüzlerce gösterici ve gazeteci de gözaltına alındı.

4851 posts 0 comments
You might also like More from author

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy