Lübnan ile İsrail arasında deniz sınırı anlaşmazlığında tarihi uzlaşı

lubnan ile israil arasinda deniz siniri anlasmazliginda tarihi uzlasi

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Lübnan ile deniz sınırı sorununda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Lübnan Meclis Başkan Yardımcısı İlyas Ebu Saab da İsrail ile deniz sınırı anlaşmasına ilişkin müzakerelerde iki tarafın taleplerini karşılayan bir çözüme ulaştıklarını deklare etti.

İsrail ile deniz sınırı anlaşmasına ilişkin müzakerelerin başarı göstermiş bir halde tamamlandığını belirten Saab, “Lübnan’ın ve İsrail’in taleplerini karşılayan bir çözüme ulaştık.” dedi.

Lübnan ve İsrail arasında herhangi bir gaz ve petrol paylaşım durumu olmayacağının altını çizen Saab, “Lübnan Kana’daki (gaz sahasındaki) tüm haklarına haiz olacaktır. Taraflar arasında kazancın bölünmesi söz mevzusu değildir. Fransız enerji şirketi Total ve düşman (İsrail) arasında bir anlaşmaya varıldı. Düşman hakkını Lübnan’ın payından değil Total şirketinden alacak.” ifadelerini kullandı.

Saab, İsrail ile deniz sınırı anlaşmanın kabul edilmesi yada reddedilmesinin Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Necib Mikati ve Meclis Başkanı Nebih Berri’ye bağlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Total, gaz ve petrol çıkarmaya başlamış olacak

Lübnan’ın anlaşmayı duyurmasının arkasından Total Orta Doğu ve Şimal Afrika Arama ve Üretim Departmanı Müdürü Laurent Vivier’in Beyrut’a ulaşmış olduğu kaydedildi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer edinen haberde, Vivier’in Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile bir araya geleceği açıklandı.

İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığı nedir?

İsrail ile Lübnan arasında ortalama 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile bir senedir askıda olan dolaylı müzakerelere tekrardan başlanması için 14 Haziran’da, arabulucu ABD’li dış ilişkiler uzmanı Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.

Hochstein, son olarak 9 Eylül’de Beyrut’ta bazı temaslarda bulunmuş ve anlaşmaya varılması hususunda iyimser bulunduğunu ifade etmişti. Lübnan Cumhurbaşkanı da 19 Eylül’de İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindiğini, teknik detaylar üstünde görüşmelerin yapıldığını belirtmişti.

Lübnan ve İsrail, deniz sınırının çizilmesi mevzusunda 2 Ekim’de ABD’den gelen “yazılı teklifi” teslim aldıklarını açıklamıştı.

Bazen iki ülke arasında gerilim

Lübnan, ABD’den gelen yazılı teklife 4 Ekim’de “bazı değişikliklerin talep edildiğini” içeren bir cevap verdiğini açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in 6 Ekim’de antak kalma taslağında Beyrut’un değişim taleplerini reddettiği bildirilmişti.

Lapid’in, “Lübnan’ın antak kalma metninde yapılmasını istediği değişimleri kabul etmediği ve görüşme ekibine bu tarz şeyleri reddetmesi talimatı verdiği” belirtilmişti.

İsrail Müdafa Bakanı Benny Gantz da Hizbullah’ın İsrail’in altyapısına zarar vermeye kalkışması durumunda Lübnan’ın ödeyeceği askeri bedelin “ağır olacağı” tehdidinde bulunmuştu.

İsrail’in daraltılmış güvenlik kabinesi aynı gün gerçekleştirdiği toplantısında, Gantz, müzakerelerdeki negatif gelişmeler üstüne orduya sınırda “saldırgan yada müdafa odaklı her türlü senaryoya hazırlık yapılması” talimatı vermişti.

Son tıkanmanın arkasından, ABD’li dış ilişkiler uzmanı ve arabulucu Amos Hochstein’in hafa sonu süresince taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiği ve müzakerelerde aşama kaydedildiği bildirilmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy