Lübnan, Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlıyor

lubnan suriyeli multecileri ulkelerine geri gondermeye basliyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut yönetiminin gelecek hafta sonundan itibaren Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermeye başlayacağını söylemiş oldu.

Lübnan dünyada şahıs başına en fazla mülteciye ev sahipliği meydana getiren ülke konumunda bulunuyor. 

Hükümet, 6 milyonu aşan ülke nüfusunun ortalama 1,5 milyonunun Suriye’den gelen sığınmacılardan oluştuğu tahmininde bulunuyor. 

Birleşmiş Milletler Sığınmacı Ajansı (BMMYK) ise bu rakamın 1 milyondan daha azının resmi kayıtlı bulunduğunu belirtiyor. 

Resmi bir kaynak, geri dönüşlerin Toplumsal İşler Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütüleceğini ve bir tek Lübnan Genel Güvenlik teşkilatına gönüllü geri dönüş kaydı yaptıranları kapsayacağını belirtti. 

Aynı kaynak, kimsenin ülkeden ayrılmaya zorlanmayacağını da dile getirdi.

Plan, mevcut koşulların mültecilerin geri dönüşü için uygun olmadığını korumak için çaba sarfeden BMMYK’yı kapsamayacak. 

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) temmuz ayında meydana getirilen açıklamada, “Suriye’nin geri dönenler için güvenli olmadığı” belirtilmişti. 

HRW Orta Doğu Direktörü Lama Fakih, “2017-2021 yılları aralığında Lübnan ve Ürdün’den geri dönen sığınmacılar, Suriye hükümeti ve hükümete bağlı milislerin elinde ağır insan hakları ihlalleri ve zulümle karşı karşıya kaldı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yıl başlangıcında, “11 senedir devam eden harpte ülkeden kaçanlar tarafınca işlenen suçlar dahil bazı suçlar için kapsamlı af” çıkarmıştı.

Suriyeli yetkililer ek olarak, bilhassa genç adamların Suriye’den ayrılmasında mühim bir unsur olan zorunlu askerlik hizmetinden kaçanlara yönelik tedbirlerin de hafifletildiğini öne sürmüştü. 

Reuters’ın haberine bakılırsa insan hakları örgütleri ve diplomatlar, Şam yönetimi tarafınca verilen bu vaatlerin kafi olmadığı uyarısında bulunuyor. 

Son olarak Birleşmiş Milletler Suriye Komisyonu, eylül ayında yayınladığı bir raporla, ülkenin geri dönenler için hala güvenli olmadığını bildirmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy