Macron’dan Erdoğan’a: Rusya’ya yaptırımlar atlatılmasın

macrondan erdogana rusyaya yaptirimlar atlatilmasin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Siyasal Topluluğu’nun Prag’da düzenlenen ilk toplantısında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Macron görüşmede Rusya’ya uygulanan yaptırımların “atlatılmasına” karşı savaşım edilmesine gereksinim bulunduğunu dile getirdi.

Elysee Sarayı’ndan meydana getirilen açıklamada Macron’un “Rusya’nın gerilim tırmandırmasına karşı Avrupa’nın uyguladığı yaptırımların önemini vurguladığı ve ‘atlatma’ stratejisiyle savaşım çağrısı yapmış olduğu açıklandı.

Rus naturel gaz ve petrolüne büyük seviyede bağımlı olan ve Ukrayna’nın işgali sonrasında Kiev ve Moskova içinde dengeli bir ilişki kurma arayışındaki Türkiye, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımlarını uygulamayı reddediyor ve iki ülke içinde arabuluculuk görevi üstlenmeyi teklif ediyor.

Türkiye ek olarak Ukrayna savaşından bu yana Rus turistleri, sığınmacıları ve iş insanlarını da ağırlamaya da devam ediyor.

Ege de gündeme geldi

Macron ile Erdoğan arasındaki görüşmede gündeme gele bir öteki mevzunun da Ege Denizi’nde yaşanmış olan gerilim olduğu bildirildi. 

Meydana getirilen açıklamada Macron’un Yunanistan ile Türkiye içinde yine eden gerilimden dolayı kaygı duyduğunu ifade etmiş olduğu aktarıldı. 

Macron’un “Gerilimin tırmanmasını önlemek ve internasyonal hukuka saygıyı korumak için taraflar içinde diyaloğun tekrardan başlaması çağrısında bulunmuş olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” şarkısı ile Yunanistan’a yönelik tehditkar söylemi iki ülke içinde tansiyonu tekrardan yükseltmişti.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy