Mahkeme Florida toplumsal medya yasası SB 7072’ye yönelik engellemeyi onayladı

0

[ad_1]

Yüksek Mahkeme, Teksas’ın toplumsal medya “sıkıdüzen” yasasının engellenip engellenmeyeceğini tartarken, bir temyiz mahkemesi, toplumsal medya şirketlerinin “hususi erkek oyuncular” bulunduğunu ve hakları Birinci Değişikliğin koruduğu “hususi erkek oyuncular” bulunduğunu tespit ederek, benzer bir Florida yasasına ilişkin ihtiyati tedbiri uygulamaya karar verdi. “


11. Dönem sonucu, benzer bir Teksas toplumsal medya yasasının bu ayın başlarında yürürlüğe girmesinden sonrasında Yüksek Mahkeme Yargıcı Samuel Alito’ya acil başvuruda bulunan aynı tecim grupları NetChoice ve CCIA tarafınca oluşturulan bir davaya cevap olarak geldi. Mahkeme, Florida’nın toplumsal medya devlerinin İlk Değişim haklarına haiz olmadığı iddiasının geçerli olmadığına karar verdi.

Mahkeme, “Kurucu nesildeki asla kimse en deli rüyalarında bile Feysbuk, Twitter, YouTube yada TikTok’u hayal edemezdi” diye yazdı. “Sadece ‘Anayasa’yı devamlı gelişen teknolojiye uygulamanın zorlukları ne olursa olsun, Birinci Değişikliğin emri benzer biçimde, ifade ve basın özgürlüğünün temel ilkeleri, yeni ve değişik bir kontakt aracı ortaya çıktığında değişmez.’”

Bu görüş, Beşinci Daire’nin bu ayın başlarında bir izahat cümlesi bile olmadan Teksas yasalarına ilişkin bir ihtiyati tedbiri kaldırma kararıyla tam bir karşıtlık oluşturuyor. Bu karar, teknoloji endüstrisi için potansiyel olarak feci sonuçlar yarattı ve NetChoice ve CCIA’nın Yüksek Mahkemeden Beşinci Dönem’nin kararını tutmasını isteyen bir acil durum başvurusu yapmasına yol açtı. Yargıtay, herhangi bigün gelebilecek kararını hemen hemen vermedi.

11. Dairenin Florida yasasına ilişkin sonucu, şirketlerin siyasal adayları “platformdan çıkarmalarını”, siyasal adaylar tarafınca yada hakkında” gönderilere öncelik vermelerini yada önceliklerini azaltmalarını ve bir “gazetecilik kuruluşu” tarafınca herhangi bir içinde ne olduğu kaldırmalarını yasaklayan yasanın bazı bölümlerine ilişkin bir ihtiyati tedbiri onayladı. Ek olarak, şirketlerin her içerik denetleme sonucu için “kapsamlı bir gerekçe” sağlamasını gerektiren hükümleri de engeller.

Sadece mahkeme, açık içerik standartlarına haiz olmak ve kullananların verilerine erişmesine izin vermek de dahil olmak suretiyle, yasadaki öteki izahat hükümlerinin geçerliliğini yitirmesine izin vererek, bunların “fazlaca daha azca külfetli” bulunduğunu ve İlk Değişikliği ihlal etme olasılığının düşük bulunduğunu tespit etti.

Yüksek Mahkeme, Teksas’taki acil durum uygulamasına ilişkin olarak ne karar verirse versin, Florida sonucu, hâlâ temyiz bekleyen Teksas yasasının onaylanması durumunda ihtimaller içinde bir dönem bölünmesini tetikliyor. Bu, Yüksek Mahkeme’nin toplumsal medya platformlarının İlk Değişim haklarından yararlanıp yararlanmadığına yada Hakkaniyet Clarence Thomas’ın önerilmiş olduğu benzer biçimde yeni bir son zamanların ortak taşıyıcıları olarak kabul edilip edilmeyeceğine karar vermesi için bir fırsat yaratabilir.

Her iki davanın arkasındaki teknoloji grupları, Florida sonucu ve bunun Yüksek Mahkemenin gelecek sonucu için ne anlama gelebileceği mevzusunda cesaretlendirildi. NetChoice Başkan Yardımcısı Carl Szabo yapmış olduğu açıklamada, “İlk Değişim, platformları ve uygun gördükleri içinde ne olduğu denetleme haklarını koruyor ve hükümet onları istemedikleri içinde ne olduğu barındırmaya zorlayamaz” dedi. ABD Yüksek Mahkemesinin, benzer Teksas yasasına ilişkin 5. Dairenin bölünmüş kararını bozması daha ihtimaller içindedir.”

Leave A Reply