Mahkeme mülteciler lehine karar verdi: Hollanda’da yer sorunu nedeniyle sığınmacılar lüks yolcu gemisinde barındırılacak

11 dakika ilkin

Yusuf Özkan | Lahey

Sığınmacıların kalacağı gemi

Kaynak, Getty Images

Hollanda’da sığınma başvurusunda bulunanlar, sığınmacı barınma merkezlerindeki yer sorunu nedeniyle sahildeki bir lüks yolcu gemisine yerleştirilecek.

Ülkenin kuzeyindeki Velsen – Noord nahiyesindeki esnafın, “güvenlik nedeni öne sürülerek”  kararın iptali istemiyle oluşturulan dava, mahkeme tarafınca reddedildi.

Haarlem Mahkemesi’ne nazaran Sığınmacı Kabul Merkezi (COA) ve sığınmacıların çıkarları, esnafın çıkarlarından daha ağır basıyor.

Hollanda’daki tek sığınmacı kabul merkezi olan Ter Apel’da yaz aylarından bu yana ciddi bir kriz yaşanıyor. Yer sorunu yüzünden yüzlerce sığınmacı, açık havada gecelemek zorunda kalıyor.

Hollanda hükumetinin, yeni sığınma merkezleri açılması mevzusunda belediyelere yapmış olduğu baskı, mahalli halkın tepki ve itirazları ile karşılaşıyor.

Hollanda’nın kuzeyindeki Albergen nahiyesinde hükümetin sığınmacıları barındırmak için satın almış olduğu otel, geçen ayın sonlarında kundaklandı.

Hükümet, sığınmacıların barınma sorununu çözmek amacıyla, kıyıda demirlemiş yolcu gemilerini kullanma sonucu aldı.

Şimal Hollanda eyaletindeki Velsen – Noord nahiyesinde 1.200 kişilik bir yolcu gemisi, mülteciler için sığınma merkezi olarak düzenlendi.

harita

Sadece civardaki esnaf, bölgenin sığınmacıların yaşamasına izin verecek kadar güvenli olmadığını savunarak, kararın iptali için mahkemeye başvurdu.

Esnafa nazaran uygulama hayata geçirilirse hem sığınmacılar bölgedeki koku ve gürültüden rahatsız olacak hem de rıhtımda öteki araçlar için kafi alan kalmayacak.

Girişimciler, sığınmacılar için hazırlanan geminin, “tehlikeli faaliyetlerin gerçekleştiği bir şirketle bağlantılı bulunduğunu” da öne sürdü.

Velsen - Noord sahili

Kaynak, Getty Images

Mart 2023’e kadar kalabilecekler

Haarlem Mahkemesi, sığınmacıların çıkarının, esnafın çıkarlarından daha ağır bastığına karar vererek, mültecilerin yolcu gemisine alınmasının önünde bir engel bulunmadığına karar verdi.

Hakime nazaran, sığınmacıların sorun yaşamaması için Velsen – Noord belediyesi lüzumlu önlemleri aldı.

Sığınmacıların, liman civarındaki endüstri bölgesine girişini önlemek için de, belediye tarafınca çitler çekilecek.

Çevre esnafının, sığınmacıların kabulünün bayındır planına aykırı olduğu yönündeki itirazı da, belediyenin buna hoşgörme gösterdiği nedeni öne sürülerek reddedildi.

Mahkemeye nazaran, geminin tehlikeli işler icra eden bir şirkete ile ilişkili olduğu mevzusunda ise kafi kanıt bulunmuyor.

Bölge esnafının yanı sıra kasaba halkı da, uzun süreden beri gemide sığınmacı kabulünü protesto gösterileri düzenliyor.

Sadece mahkemenin kararının arkasından Pazartesi öğleden sonrasında ilk sığınmacı grubu gemiye alınmaya başlandı.

Lüks bir yolcu gemisi olan yeni sığınmacı barınağındaki yüzme havuzu, tiyatro salonu ve kumarhane, mültecilerin bulunmuş olduğu süre süresince kapalı tutulacak.

Sığınmacılar 1 Mart 2023 geçmişine kadar gemide barınabilecek.

Hollanda hükumeti, yer ve personel sorunu nedeniyle geçen ay, ülkeye sığınmacı gelişi sınırlama sonucu aldı. Mültecilerin müracaat ve aile birleşimi 15 ay askıya alınırken, Türkiye’deki kamplardan her yıl 1.000 şahıs alınması sonucu da geçici olarak donduruldu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy