Mardin’de Sultan Şeyh Musa Cami ve Külliyesi ibadete açıldı

Sultan Şeyhmus’un türbesinin bulunduğu Sultanköy semtinde yaptırılan cami ve külliyenin açılışında konuşan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başbakan yardımcılığı döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü ile çok sıcak bir bağ kurduğunu hatırlatan Arınç, şunları kaydetti:

“Vakıf dini bir kavramdır. İslam’da örnekleri var. Şimdi Avrupa’da ve Amerika’da vakıf benzeri teşkilatlar var. Ama bizimki gibi Allah’ın rızasını gözeterek dini amaçlarla kurulmuş vakıflar da var. ve malından bir kısmını halka hizmet için tahsis eden, bir müessese bulamıyor.

“Artık barışacağız”

Mardin’in bir arada yaşama kültürünün en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade eden Arınç, “Geçmişte acı günler yaşadık. Terörün kol gezdiği günler oldu. Şimdi bu günler bitti, inşallah bir daha gelmez. Şimdi geleceğiz. sakin ol.”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, tarihi kentin Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Açılışı gerçekleştirilen cami ve külliyenin ilin önemli dini ve kültürel merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen tüm hayırsever hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. . “

AK Mardin Partisi Milletvekili Faruk Kılıç, birlik ve beraberliğe dikkat çekti.

Konuşmaların ardından cami ve külliye dualarla açıldı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy