Mardinli jeoloji mühendisi iddia etti Türkiye’nin yüzde 15 petrol ihtiyacını karşılayabilir

Mardinli jeoloji (*15*) Fahri Çelik, yapmış olduğu emek harcamalar kentte Türkiye’nin yüzde 15 oranında ihtiyacını karşılayacak petrol rezervinin olabileceğini ileri sürdü.

Abone ol

Mardin’de jeoloji (*15*) olarak çalışmalarına devam eden Fahri Çelik, kentin Çimenli bölgesinde petrol bulunabileceğini iddia etti. Çelik, bu gölgede bulunan biriki yardımıyla Mardin’in tıpkı Batman şeklinde Türkiye’nin petrol ihtiyacını karşılayabileceğini savundu.

Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe içinde bulunan petrol yatakları tıpkı Batman şeklinde Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin petrol mevzusunda oldukca varlıklı bir bölge bulunduğunu belirten Çelik, “Şu anda petrol 1940’dan itibaren Batman’da çıkarılıyor. Petrol yataklarında 70 yıl kadar kayda kıymet bir azalma olmamıştır. Jeolojik olarak yada kireç taşlarının oluşumu üstüne yaptığım araştırmalar neticesinde ikinci Batman olarak Mardin ilini görebiliyorum. Mardin’de lüzumlu emek harcamalar yapılırsa Türkiye’nin yüzde 15 oranında petrol ihtiyacını karşılayabilir. Benim yaptığım araştırmalar neticesinde Mazıdağı ve Kızıltepe bölgeleri içinde kalan Çimenli bölgesinde petrol bulunduğunun tespitini yapmış bulunmaktayım” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir”

Batman ve Mardin’de bulunan Çimenli bölgesinin birbirine oldukca benzer bulunduğunu aktaran Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe içinde bulunan petrol yatakları tıpkı Batman şeklinde Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir. Çimenli bölgesinde olan petrolü yaptığım emek harcamalar neticesinde tespit ettim. Kireç taşına, fay hatları ve kayaçların yaşlarına bakarak tespit edilebiliyor. Bilhassa Şelmo bölgesi ve Çimenli bölgesinin yapısı birbirine benzerdir. Mardin’in yapısına baktığımız vakit bütünüyle kireç taşından oluşmuştur. Bu oluşumu Midyat formasyonu olarak adlandırmaktayız. Zemini kireç taşı olduğundan sağlamdır. Kireç taşının bulunmuş olduğu bölgelerde petrol mevcuttur. Bizim bölgemiz de Konya Ovası şeklinde değildir. Su çekilmiş olduğu vakit herhangi bir çökme olmuyor. Batman’a bakılmış olduğu vakit oranın kayaçlarının yaşları, bileşimleri ve formasyonu Kızıltepe ve Mazıdağı bölgeleri içinde Çimenli bölgesiyle aynıdır” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy