Matrah güncellemesinde ilk yaşandı sektörde şok etkisi yaptı fırsatçılar harekete geçti

Otomobil fiyatlarında belirli oranda indirim sağlayacak ÖTV matrah artışı düzenlemesi için 1 Aralık’a tarih verilmesi, otomotiv satışlarında sert frene niçin oldu. Bazı bayiler tüketiciye 1 Aralık’ta otomobillere yeni zamların geleceğini söyleyerek, tutarları yukarı çekti.

Abone ol

Vasıta fiyatlarında belirli oranda indirim sağlayacak olan ÖTV matrah artışı düzenlemesi için 1 Aralık’a tarih verilmesi, otomotiv satışlarında sert frene niçin oldu. Otomotivciler, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamasının arkasından dün piyasada satışların durma noktasına geldiğini, ek olarak fırsatçılara da gün doğduğunu dile getirdi. Sektör yetkilileri, piyasada daha çok yitik yaşanmaması için Bakan Nebati’ye davet yaparak, ilgili düzenlemenin ayrıntılarının vakit kaybetmeden açıklanarak, derhal uygulamaya alınmasını istiyor.

ekonomim.com’un haberinde yer edinen bilgilere gore, sektörün çatı kuruluşları olan OYDER, ODD ve OSD yetkileri dün mevzuyla ilgili acil toplandı. İlgili STK’lar tarihin öne çekilmesi talebini ortak bir yazıyla bakanlığa iletmeyi planlıyor.

İlk kez önden duyuruldu

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Gömü ve Maliye Bakanlığı ile 19 Kasım’da bir araya gelmiş, OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, görüşmede sektörle ilgili sorunların aktarıldığını, bilhassa de ocak ayından bu yana yapılmayan ÖTV matrah güncellemesinin bir an ilkin gerçekleştirilmesi talebini ilettiklerini açıklamıştı.

Matrah güncellemesine yönelik ilk kez evvelinde tarih verilmesi, sektörde şok etkisi yarattı.

Otomotiv Dağıtıcıları Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, önceki gün, “Evvelde tarih verilen durumlarda, vasıta almayı düşünen tüketicilerin bir beklenti içine girmesi durumu söz mevzusu oluyor. Umarız ki uzun süredir beklenen matrah güncellemesi bir an ilkin uygulamaya alınır” açıklamasını yapmıştı. Otomotiv piyasasında korkulan oldu ve satışlar adeta durma noktasına geldi.

Haberde görüşlerine yer verilen Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, bir tek sıfır değil ikinci el vasıta piyasasının da kilitlendiğine dikkat çekerken, “Öte taraftan örneğin paraya gereksinim duyan bir şahıs aracını galericiye satarak nakde çevirmek istiyor fakat galerici alamıyor. Hepimize bu dalga dalga vurmaya başlıyor. Piyasada 75 bine yakın galerici var. 800’ün üstünde bayi var. Hepimiz ayın birine kadar bekleyecek. Bu şekilde bir beklenti tüm ekosistemi bozuyor. Hepimiz yeni ÖTV matrah oranlarının nasıl biteceğini merak ediyor. Sayın Bakanımızdan ricamız belirsizliğin derhal ortadan kalkması ve 1 Aralık’ı beklemeden planlanan ÖTV matrah güncellemesinin derhal yapılması. Ekosistemin devamlığı açısından bu oldukca mühim” diye konuştu.

Sadece alımını ötelemeyen tüketiciler de olduğu belirtiliyor. Bu eğilimi gösteren tüketicilerin aralık ayında vasıta bulamamaktan kaygı duyduğu, ocakta ise enflasyon ve kur artışına bağlı olarak yeni zamların olabileceğini öngördüğü için şimdiden alım yapmayı tercih etmiş olduğu belirtiliyor. Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu da, matrah güncellemesi mevzusunda 1 Aralık’a tarih verilmesinin ikinci el piyasasına tesirini değerlendirirken, “Krediye erişim hala en büyük sorun olmakla beraber, ÖTV matrahlarında düzenleme beklentisi sıfırı olduğu benzer biçimde ikinci el piyasasında da daralmaya niçin oluyor. Tüketici, almış olduğu araçtan zarar edebileceği endişesiyle taleplerini öteliyor. Bu belirsizlikler bir tek tüketicileri değil bununla beraber vasıta sağlayıcıları ve satıcıları da plan yapması imkansız bir duruma getiriyor” dedi.

Son olarak 1 Ocak’ta matrah güncellemesi yapılmıştı

Aracın vergisiz fiyatını belirleyen ÖTV matrah limitleri, ilk kez 2016 uygulamaya alınmıştı. Lüks, orta ve ekonomik sınıftaki araçlardan alınacak vergi oranlarını farklılaştırmayı amaçlayan uygulama yüzde 45, 50 ve 60 olmak suretiyle 3 değişik dilimden oluşuyordu. 2020’de yüzde 60’lık dilimin yerini yüzde 80 aldı. Peşinden Ocak 2022’de yüzde 60 ve 70 ara dilimler oluşturdu. Sadece kur artışı ve yüksek enflasyon paralelinde, piyasada yüzde 80 ÖTV dilimine giren bir tek 1-2 model kaldı. Bundan dolayı hem tüketici hem de otomotivciler acil bir matrah düzenlemesi yapılması görüşündeydi.

“Minimum yüzde 100 artış olmalı”

Matrah güncellemesi mevzusunda 1 Aralık’a tarih verilmiş olsa da artış oranının nasıl biteceği açıklanmadı. 2016’dan bu yana meydana getirilen son üç ÖTV matrah düzenlemesinde artış oranı yüzde 30’lar civarında olmuştu. Sadece, geçen bu sürede yüksek enflasyon ve kur artışına paralel otomobil fiyatlarında yüzde 100’ün üstünde zam oldu. Sektör temsilcileri, ÖTV matrah artırımının da minimum yüzde 100 olması gerektiği görüşünde birleşiyor. Sadece bazı sektör temsilcilerine gore, hükümetin ÖTV gelirinden bu oranda vazgeçmesi mümkün görünmüyor. Matrah artış oranı hemen hemen bilinmediği için, tutarları hangi oranda etkileyeceği de net değil. Sadece uzmanlar, yüzde 100’e yakın bir matrah artışının otomobil fiyatlarında averaj yüzde 10-15 indirim sağlayacağını belirtiyor. Meydana getirilen araştırmaya gore, piyasada sadece yüzde 7 ile 10 içinde aracın fiyatından aşağı yönlü bir hareket olabilir.

Fırsatçıya gün hayata merhaba dedi

Otomotiv piyasasında oluşan belirsizlik, fırsatçıları da harekete geçirdi. Sektör yetkililerinin aktardığı bilgiye gore; bazı bayiler, belirsizlik ortamından faydalanarak fırsatçılık yapıyor. Bu bayiler, tüketiciye 1 Aralık’ta otomobillere yeni zamların geleceğini söyleyerek, tutarları yukarı çekiyor. Bir öteki iddiaya gore de bazı bayiler, örneğin sıralama fiyatı 500 bin TL olan bir araca bir aksesuar ilave ederek, aracın fiyatını 580 bin TL’ye çıkarıyor. Bu aracı da stokta tutuyor ve satmıyor. 1 Aralık’ta matrah artışıyla fiyat inse bile konulmuş olan aksesuar ve yeni fiyattan dolayı, aracın fiyatı gene 500 bin TL’nin üstünde kalıyor. Şundan dolayı takılan aksesuar aracın vergi dilimini değiştirebiliyor.

Sitelerde duyuru sayısı arttı

Fiyatların düşeceği beklentisi, aracını satmayı planlayanları da harekete geçirdi. Otomotiv veri ve çözümleme şirketi Cardata’nın bilgilerine gore, son üç günde online duyuru sitelerinde girilen yeni vasıta ilanı sayısı 60 bin oldu. Bu sayının devasa yükseklikte bulunduğunu vurgulayan Cardata yetkilileri, “Olağan dönemde 12-13 bin olan günlük girilen satılık vasıta duyuru sayısı, son üç gündür averaj 20 bine çıkmış durumda. Şundan dolayı, tüketici elindeki aracın değerinin, matrah düzenlemesiyle düşeceği endişesine tutuldu” dedi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy