Müşteriler web aramalarına güveniyor, sadece bazı avukatlar SEO ve toplumsal medya pazarlamasına öncelik vermiyor

0

[ad_1]

Hukuk İşi

Müşteriler web aramalarına güveniyor, sadece bazı avukatlar SEO ve toplumsal medya pazarlamasına öncelik vermiyor

Fotoğraf çizimi Sarah Wadford/Shutterstock.

New Hampshire, Candia’da bir hukuk şirketi olan Ulusal Hukuk Merkezi’nin uygulama yöneticisi Michelle Creeden, reklamlardan ziyade devamlı iş tavsiyelerine güvendi.

Pandemi gelip bu işletmeleri ortadan kaldırana ve yönlendirmeleri bir gecede kurutana kadar hiçbir vakit mesele olmamıştı.

Böylece iki yıl ilkin Creeden hukuk firmasını pazarlamak için arama motoru optimizasyonuna ve toplumsal medyaya yöneldi.

Creeden, “Kesinlikle uzun bir oyun ve devam eden bir emek verme, sadece bu stratejiyle başarıyı görmeye başlıyoruz” diyor.

Firmanın internet sayfasını daha görünür ve web arama motorları tarafınca daha üst sıralarda listelenmesi için geliştirdiği SEO stratejisini uygulamadan ilkin, sitelerini ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu mevcut müşteriler ve çevrimdışı yönlendirmelerdi. SEO’ya odaklandıklarından beri gösterimlerinin %1200’den fazla arttığını gördüler ve organik trafik şu anda ziyaretçilerin ortalama %42’sini oluşturuyor (evvelinde %7 civarındaydı).

Creeden, “Beklemediğimiz kısa vadeli yarar, çevrimiçi varlığın iyileştirilmesi sonucunda oluşturabildiğimiz B2B ilişkileri oldu” diyor.

Hukuk firmaları yavaş fakat güvenilir adımlarla e-posta pazarlamacılığından toplumsal medyaya ve SEO reklamcılığına geçiş yapıyorlar – sadece hemen hemen hepsi diğer yanda değil. Bir pazarlama analitiği ve iş iletişimi platformu olan CallRail’in Aralık 2021’de yapmış olduğu bir ankete gore, ankete katılan firmaların neredeyse yarısı toplumsal medya ve web aramaları kanalıyla budak işlerini araştırdı. Sadece yalnız %17’si SEO yada toplumsal medya reklamcılığını bir öncelik haline getiriyor. Anket, e-postanın hukuk firmaları için en popüler dijital pazarlama aracı olmaya devam ettiğini ve iştirakçilerin %61’inin müşterilere dönüştürülmemiş potansiyel müşterilerle iletişimde kalmak için e-posta listelerine güvendiğini söylüyor. Buna karşın, anket, iştirakçilerin e-posta pazarlamasını en fena performans gösteren ikinci kanal olarak listelediğini buldu.

Bu, daha çok tüketicinin avukat bulmak için çevrimiçi aramalara güvenmesiyle ortaya çıkıyor. Martindale-Avvo tarafınca Mart ayında meydana getirilen bir araştırma, katılan yasal tüketicilerin %70’inin, bir avukat tutma mevzusunda karar verme süreçlerine rehberlik etmesi için profiller ve incelemeler şeklinde çevrimiçi içeriğe baktığını ortaya koyuyor.

Bağlantı kesilmesi niçin?

Washington DC’deki Price Benowitz Kaza Yaralanma Avukatlarının kurucu ortağı olan Seth Price, birçok hukuk firmasının pazarlama söz mevzusu olduğunda daha eski bir zihniyete saplanıp kaldıkları için SEO yada toplumsal medya kullanmadığını ve buna inanmadıklarını söylüyor. bu değişim lüzumlu.

Price, “Netice olarak, yaptıkları şey şimdiye kadar yeterince iyi çalmış olduğu için başka pazarlama biçimlerine gerek olmadığını düşünüyorlar” diyor. “Sadece yeni hukuk firmaları mevzu dijital pazarlama olduğunda boşlukları fark ediyor ve bu onların hızla büyümelerine ve dolayısıyla sektörde daha rekabetçi bir konum elde etmelerine olanak sağlıyor.”

Price, hukuk firmalarının SEO için çaba harcarsa, potansiyel müşterilerin kendi bölgelerinde çevrimiçi arama yaparken onları bulacağını söylüyor. SEO ek olarak firmaları internet sayfalarını iyileştirmeye zorluyor, sonuçta site ziyaretçileri için daha iyi deneyimler yaratıyor ve bu da dönüşüm oranlarını etkiliyor.

Samanlıkta iğne

Texas, Tomball’daki Mundy Legal Services’ın sahibi ve yönetici avukatı Allison Mundy, SEO’yu anlamanın başlangıçta bunaltıcı ve ürkütücü bulunduğunu, sadece getirilerin harcanan zamana kıymet bulunduğunu söylüyor. İş için ağ ve ücretli telefon reklamlarına güveniyordu, sadece hukuk bürosunu kurduğunda SEO’sunu optimize etmesi için bir toplumsal medya yöneticisi de tuttu.

Mundy, “Uygun SEO olmadan kimse web sitemi bulamıyor bile” diyor.

Firmanın ilk birkaç senesinde, Feysbuk desteklerini de yönetecekti. “Her bir destek çalıştırdığımızda, çağrıların sayısı artacaktı. Altı yıl sonrasında, Google’ın sıralamasında 1 yada 2 numarayım ve müşterilerimin %60’ından fazlası Google incelemelerinden ve aramalarından geliyor” diyor.

Ryan Reiffert’in San Antonio’daki Hukuk Bürolarının sahibi Ryan Reiffert, o zamanki gereksinimlerine gore SEO ve toplumsal medya kullanıyor. Mesela, bir kalıtım müşterisi orta yaşlı ve daha yaşlıya yönelecek, bu yüzden TikTok’ta olma olasılığı daha düşük olacaktır; Reiffert, bir LLC oluşum müşterisinin büyük olasılıkla daha genç olacağını, bu yüzden toplumsal medyada iyi bir marka izlenimi elde etmenin destek olacağını söylüyor.

Bazı firmalar işi dışarıdan temin edecek. Kötüye kullanma soruşturmaları yürüten bir grup avukat ve uzman araştırmacıdan oluşan Triangle Investigations’ın kurucusu ve müdürü Kia Roberts, firmasının 2019 başlangıcından bu yana başarısının büyük bir kısmının SEO çalışmalarına odaklanmasından kaynaklandığını söylüyor. SEO dönüşüm oranı %50, diyor.

Roberts, başarıya ulaşmış SEO teriminin ifade edilmesinin ve açıklanmasının zor bulunduğunu söylüyor, bu yüzden azca sayıda avukat buna yatırım halletmeye istekli olabilir. Öte taraftan hukuk pratiği, bir çok siyah yada beyaz bir halde uygulanan sayısız yasa, tüzük ve düzenlemeyi içeren oldukca somut ve metodik bir emek verme alanıdır.

Gene de Roberts, yepyeni bir şirket olarak ağızdan ağza yazışma kanalıyla kazanılan müşterilerin, kendilerini güvenilir bir şirket olarak kurana kadar sadece bir yere kadar gidebileceğini fark ettiğini söylüyor. Firmanın lansmanını hızlandıran ve alan kişi listesini süratli ve metodik bir halde genişleten SEO’nun mühim olduğu yer burasıydı.

Roberts, “SEO sıralamamız sebebiyle bizi Google arama kanalıyla gören sayısız alan kişi kazandık” diyor. “Bir SEO müjdecisi oldum ve bu yola bir gelişme stratejisi olarak bağlı olduğumuz için oldukca heyecanlıyım.”

Bu öykü ilk olarak derginin Haziran/Temmuz 2022 sayısında gösterildi. ABA Dergisi “Optimal Reklamcılık: Tüketicilerin web aramalarına daha çok güvenmesine karşın, bazı avukatlar SEO ve toplumsal medya pazarlamasına öncelik vermiyor.”

Leave A Reply